Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.680
Поени од реакции
11.594
Da...slikite gi pravi poplastični, no sepak ima detalnost. Mislam deka A klasata 51 i 71 se prvite koi gi ,,usoglasija,, kamerite. Koga izleze A7, kamerite nikako ne bea vo balans, i pretstavuvaa 2 čekori nazad vo odnos na modelite pred nego
Не е деталност туку СОФТВЕРСКО оштрење. Тука си прај сопка самсунг цело време. Процесирањето неможат да го средат.

GCam ги тепа моментално сите од оштрина, детал, ISO итн итн.

Note 10 после апдејтот е Одличен, ама сега да бирам пак помеѓу Note 10+ (кој го имам) и IPhone 11 Pro одма би го зел прото без мислење.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.777
Što znam... na testovite kamerite na Ajfonite barem na GSM Arena ne se nešto...plus onaa žoltenikava bela boja što ja vadat....
Brzina barem site denes imaat poveke od potrebnoto
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.777
Не е деталност туку СОФТВЕРСКО оштрење. Тука си прај сопка самсунг цело време. Процесирањето неможат да го средат.

GCam ги тепа моментално сите од оштрина, детал, ISO итн итн.

Note 10 после апдејтот е Одличен, ама сега да бирам пак помеѓу Note 10+ (кој го имам) и IPhone 11 Pro одма би го зел прото без мислење.
Verovatno subjektivnosta si igra uloga...barem kaj mene. Jas licno nikogaš nemozam da primetam test kade Ajfonot e podobar na kamera....
Ne bi go.menula Note 10 ni za 2 Ajfona. U stvari...bi gi menuval i odma bi gi prodal i bi kupil S20( Noteto e kockast za mene)

Ili kako sto rekol nekoj sto imal grda žena koga go prašale zošto ja zel takva grda- im rekol: da ti gi dadam moive oči da vidiš kolku e ubava...

20200617_092958.jpg 20200617_092928.jpg 20200617_092856.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.524
Поени од реакции
16.648
IPhone 11 Pro има подобра камера од Note 10, а можеби и од S20. Кој ги тестирал/користел 2 - та знае.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.524
Поени од реакции
16.648
1. P40 Pro Plus има подобра

2. Подобра од сите имаат Mi 10 и OP8P со GCAM.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.680
Поени од реакции
11.594
Verovatno subjektivnosta si igra uloga...barem kaj mene. Jas licno nikogaš nemozam da primetam test kade Ajfonot e podobar na kamera....
Ne bi go.menula Note 10 ni za 2 Ajfona. U stvari...bi gi menuval i odma bi gi prodal i bi kupil S20( Noteto e kockast za mene)

Ili kako sto rekol nekoj sto imal grda žena koga go prašale zošto ja zel takva grda- im rekol: da ti gi dadam moive oči da vidiš kolku e ubava...

Прегледај го приврзокот 255562Прегледај го приврзокот 255563Прегледај го приврзокот 255564
Види колку софтверско denoise и колку детали губат сликите на Самсунгот само поради , denoise.

Нотето е машиниште од телефон ама пак ќе речам сопка голема си прат Самсунг со процесирањето и S20 е истото. Освен камерата немам др замерка за мојот Note 10+. Да не се сфатиме погрешно има уба камера ама Ајфонот 11 Про лани ја изгази конкуренцијата со deep fusion.Gcam е исто топ топ ама за пикселот ( Google Pixel) имам мн мн да пишам а искрено ме мрзи :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.777
Moe subjektivno mislenje e deka Ajfonite so ekranot fingiraat pokvalitetni sliki.....no sepak se raboti za ličen izbor

Jas Note bi gommenuval za Ajfon samo pod repetiran pištol....
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.866
Поени од реакции
14.412
Здраво на сите.Ако може совет,се двоумам помеѓу Samsung A51 и Samsung А41
Битно ми е дали има голема разлика у димензиите,полесен да биде за држење у рака и за у џеб и батеријата.У цената има разлика мала.Некако ми е фаворит А41
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.777
Здраво на сите.Ако може совет,се двоумам помеѓу Samsung A51 и Samsung А41
Битно ми е дали има голема разлика у димензиите,полесен да биде за држење у рака и за у џеб и батеријата.У цената има разлика мала.Некако ми е фаворит А41
A51 e cigla vo sporedba so bilo koj drug telefon od podolnite klasi

Jas seušte nemožam da se prilagodam na golemite dimenzii...no i toa e subjektivna rabota

Za mene na primer top rabota e telefon kako S10 lite....no da ima sve sto ima pogolemiot ,,brat,,...ili dimenzii kako Ajfon 7 na primer
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.866
Поени од реакции
14.412
Многу ми е криво што имаше мана LG G4 да грее,тоа е таков еден неповторлив телефон што нема шанси наредни 100 години слично нешто да се направи ама тоа ти е.Со тешко срце ке се разделам од него
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.151
Поени од реакции
7.603
Многу ми е криво што имаше мана LG G4 да грее,тоа е таков еден неповторлив телефон што нема шанси наредни 100 години слично нешто да се направи ама тоа ти е.Со тешко срце ке се разделам од него
G3, G4 едни од најголемите фејлови, секој втор имаше проблем со emmc, особено G3

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.840
Поени од реакции
6.777
Не е деталност туку СОФТВЕРСКО оштрење. Тука си прај сопка самсунг цело време. Процесирањето неможат да го средат.

GCam ги тепа моментално сите од оштрина, детал, ISO итн итн.

Note 10 после апдејтот е Одличен, ама сега да бирам пак помеѓу Note 10+ (кој го имам) и IPhone 11 Pro одма би го зел прото без мислење.
овој хрват многу добро го објаснува прекомплицираното процесирање на Самсунг, и си се ставаат во таква ситуација да ги тепа еден Ми Ноте со 800 евра разлика во цена

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.524
Поени од реакции
16.648
Пред да постирате информации проверете дата на видеото/артиклот.
 
На врв Bottom