Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Nekni si igrav so 5plus i MI A2, 5kata e super entry level androidce, pogotovo so stock androidot, bonbona
Edinstvena zamerka mi e blediot ekran, nema jaki boi, deluva kako igracka

Mi A2 e fenomenalno telefonce za tie pari, se nosi so site mid range i ima poise premium izrabotka, ekranot e predobar, kamera, sve... go poracav za bratucetka, za 15k mislam e best buy u momentov

Mada gledam si prasala za p20, telefonot na godinata :D i nikoj od spomenative ne e dostoen da se spomne u ista recenica ama cenata mu e solena. Zavisi od budzetot sepak.

Ja go imam p20 lite, okolu 350eu e, mnogu dobra izrabotka, profi, a za performansi nekade so a2 se nosi mozda i polos na benchmarks, ali vredi i toj za parite.

Sledno za plus 100 evra e samsung A8.
Бидејќи ги имаш и А2 и П20 лајт, кој има подобра камера?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.662
Поени од реакции
38.845
Не се исти, неможе старите GG1/2/3 да се исти со најновите GG5, кои се далеку поиздржливи и отпорни на кршење.
Па све што моментално се прави е гг5 тос ми беше муабетот, битен е начинот на кој производителот го ставил стаклото дали има амортизација при пад.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Знам дека секој сака квалитет за ефтини пари ама реално квалитетот си има своја цена. Прошла зима зедов од вип Coolpad Torino, ми го претставија како појак за тие пари негде 250 е кошташе тогаш мислам. После 2-3 месеци се расипа тач-от сам од себе, надвор бевме собрани песна неможев да пуштам. После од ко ми го поправија од вип, кинески реклами се инсталираја сами на телефон неможев да ги тргнам и неможев и фабрички ресет.. На кратко јако се заебав уште го имам телефонот во фиока седи цел расипан.
Летово собрав малце пари и го земав Samsung S9 половен али сочуван и за сега сум доста задоволен не кочи брз е апликации игри све е топ.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Бидејќи ги имаш и А2 и П20 лајт, кој има подобра камера?
Просечни камери имаат двата, од самсунг еден А6 од 220 евра има подобри камери, а камоли А6+ (~250 eur) или А8 (~300 eur).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Знам дека секој сака квалитет за ефтини пари ама реално квалитетот си има своја цена. Прошла зима зедов од вип Coolpad Torino, ми го претставија како појак за тие пари негде 250 е кошташе тогаш мислам. После 2-3 месеци се расипа тач-от сам од себе, надвор бевме собрани песна неможев да пуштам. После од ко ми го поправија од вип, кинески реклами се инсталираја сами на телефон неможев да ги тргнам и неможев и фабрички ресет.. На кратко јако се заебав уште го имам телефонот во фиока седи цел расипан.
Летово собрав малце пари и го земав Samsung S9 половен али сочуван и за сега сум доста задоволен не кочи брз е апликации игри све е топ.
И тие многу разбираат. Иначе 250 евра?


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
нема, другар ми е, беше америка и си го зема X max па ми го нуди на попуст мене.

само ми е мисла големиот екран со "брада" , сите нови телефони се веќе 90% екран
али спрема стариов телефон мислам вреди од п9 лајт на iphone
Купи и ИЧ не се мисли и подобар е од П9 лајт и што ако има брада чудо големо, тој ајфон 8 уште 4-5 години ќе се користи со редовни апдејти само гледај да е неверлок ,а ако е заклучен со еден мобилен оператор е тоа друг проблем и не е мал проблем


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Иначе Самсунг С9 за колку може да се продаде во мобилара, дали откупуваат ?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Xiaomi Redmi 5 Plus или Honor 9 Lite, кој е подобар?
Xiaomi.
Леле, и ти ко мојот школски демек Honor 9 Lite е нешто подобар.
Зимај Redmi 5 Plus и не му ја мисли.
Иначе некој да каже нешто за Леновото?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Xiaomi.
Леле, и ти ко мојот школски демек Honor 9 Lite е нешто подобар.
Зимај Redmi 5 Plus и не му ја мисли.
Иначе некој да каже нешто за Леновото?
Јас Леново К6 имам дома, го зедов за 7000 на акција во АМЦ оваа пролет, одлично телефонче, не кочи, камерата за тие пари дури е подобра и од двојно поскапи телефони. К5 мислам дека е за нијанса послаб модел, неколку месеци имаше излезено порано, али не би требало да е многу полош, за тие пари толку :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Јас Леново К6 имам дома, го зедов за 7000 на акција во АМЦ оваа пролет, одлично телефонче, не кочи, камерата за тие пари дури е подобра и од двојно поскапи телефони. К5 мислам дека е за нијанса послаб модел, неколку месеци имаше излезено порано, али не би требало да е многу полош, за тие пари толку :)
Не зборев за K5.
Има еден нов, K5 Pro.
Следен пат отвори го линкот што го пратив, прочитај низ спецификациите па дојди збори.
Иначе, го споредував so Asus и Xiaomi и тешка конкуренција се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Не зборев за K5.
Има еден нов, K5 Pro.
Следен пат отвори го линкот што го пратив, прочитај низ спецификациите па дојди збори.
Иначе, го споредував so Asus и Xiaomi и тешка конкуренција се.
Моја грешка, загледав К5, не го видов дека е к5 про.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Моја грешка, загледав К5, не го видов дека е к5 про.
И сега,има некој да зборне нешто за телефонот?
Утре искача,па ќе бидам у тек проверувајки дали ќе го има у MKD.
За 150 евра,Type - C,4050mAh батерија,5.99",1080p резолуција,4к 30fps снимање,64/128 GB, 6 GB RAM или 64 GB, 4 GB RAM, слот за Micro SD картица до 256GB,Андроид 8.1 Орео,Дупли камери и од позади,и од напред,Active noise cancellation with dedicated mic,стерео звук, џек за слушалки,и солиден дизајн без никакви грди исечоци...
Мислам дека ова вреди,само да видиме како што ќе биде кога ќе искочи.
За таа цена,јас мислам дека е солиден телефонот,а вие?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.662
Поени од реакции
38.845
И сега,има некој да зборне нешто за телефонот?
Утре искача,па ќе бидам у тек проверувајки дали ќе го има у MKD.
За 150 евра,Type - C,4050mAh батерија,5.99",1080p резолуција,4к 30fps снимање,64/128 GB, 6 GB RAM или 64 GB, 4 GB RAM, слот за Micro SD картица до 256GB,Андроид 8.1 Орео,Дупли камери и од позади,и од напред,Active noise cancellation with dedicated mic,стерео звук, џек за слушалки,и солиден дизајн без никакви грди исечоци...
Мислам дека ова вреди,само да видиме како што ќе биде кога ќе искочи.
За таа цена,јас мислам дека е солиден телефонот,а вие?
Какво леново какви бакрачи, асус леново све е тоа безвеза од хардвер до софтвер. Фирми лаптопи што праат да ми праат телефони и таблети. Еден таблет што земав леново поголемо ѓубре не сум имал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom