Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Еве едно слајд видео кое го составив со слики од Lg g5
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Samsung Galaxy S9+ или Apple Iphone X?

Сериозни про и контра аргументи освен тоа што Самсунг е поефтин.
Имам сони (android нели) веќе 5-та година му и многу е успорен.
Би сакал овој телефон да го користам отприлика исто време.
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Мислење за Mate 10 lite? Вреди да се земе?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ќе баталам ова Самсунгот, кога шајоми ќе направат телефон со OLED/AMOLED Екран. Пошто овој што го имам е евтина J варијанта а гледам за оваа цена има тродупло појаки шајоми телефони. Ако знаете некој шајоми телефон со OLED дисплеј, што е нов и има добри спецификации, ондак пратете ми линк да го видам. Не ми е за сега, ќе истерам со ова Самсунгот едно 2 години, и ќе баталам. Да јас сум "Die hard Samsung Fanboy" но ова со новиве Ј серии и А6/А6+ спецификациите се срање. На Ј сериите буквално користат еден ист процесор и графичка поише од 2 години. Нема причина зошто да би купил нов телефон од Самсунг, освен ако не фрлам пари за појаката А класа, S или Note класа, што се стварно јаки, но и доста скапи.Јас не заработувам многу па да си приуштам се.. Гледав и видов дека за таа цена што ќе се глупирам да земам телефон што има CPU и GPU 2 години во користење... Боље за таа цена Xiaomi ќе си земам. Искрено Samsung не направи ништо специјално со Ј сериите, и може и да пропаднат Ј сериите пошто и така се бескорисни, од авион се гледа дека фокусот на Самсунг не е за поевтините модели, туку за оние A/S/Note класи. А кај Xiaomi, не гледам некоја голема поделеност бидејки сите серии се подеднакво третирани и имаат доста добри спецификации а и коштаат поевтино. Едино што немаат OLED/AMOLED панели. Самсунг за тоа се ЗАКОН.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Никогаш, никој нема да направи OLED како на Samsung. Имаш квалитетен LCD што е многу подобар од шкарт OLED
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Па самсунг или ЛГ ги прават екраните за повеќето телефони.
Епа тоа викам, ако не купат од Самсунг поарно нека си тераат со квалитетни LCD. LG се класа испод, далеку послаби панели него Samsung
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Да ама на AMOLED боите се 100 пути боље. Штеди барерија дисплејот на Црно,и е многу ефективно.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Да ама на AMOLED боите се 100 пути боље. Штеди барерија дисплејот на Црно,и е многу ефективно.
Друже ок е, боите се тие, ист број на нијанси и бои прикажува и квалитетен лцд. Разликата е во контрастот, светлината и прикажувањето/неприкажувањето на црната боја. Амоледот гаси пиксели за да прикаже црна, тоа е главната предност затоа и се далеку поштедливи. Ама ова го може само Самсунг и донекаде LG, никој друг. Добар LCD панел (iPhone 8 и надолу и еден тон други телефони) е апсолутно рамноправен во day to day користење
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
112
Дечки се мислам помеѓу три модели и тоа:
-Xiaomi mi a1
-Nokia 5
-Sony Xperia XA1

Битно ми е за камера, не можам да најдам конкретна споредба ама мислам дека a1 има најслаба од тука ама па доста подобри перформанси... Е сеа дали е многу послаба или донекаде може да се држи со овие два модели некој помош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom