Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
UMIDIGI S2 Pro 4G Phablet

некој да има телефон од овој бренд?
Гледам на геарбест имаат попуст $259.99
UMIDIGI S2 Pro 4G Phablet Android 7.0 6.0 inch Helio P25 Octa Core 2.6GHz 6GB RAM 128GB ROM 13.0MP + 5.0MP Dual Rear Cameras GPS Type-C
Main Features:
Display: 6.0 inch 2160 x 1080 pixels screen
CPU: Helio P25 Octa Core 2.6GHz
System: Android 7.0
Storage: 6GB RAM + 128GB ROM
Cameras:front 16.0MP + rear 13.0MP + 5.0MP with AF and flash light
Sensors: Accelerometer, Ambient Light Sensor, E-Compass, Gravity Sensor, Proximity Sensor
Features: GPS, A-GPS, Glonass
SIM Card: dual SIM dual standby, 1 Nano SIM card + 1 Nano SIM card or 1 Nano SIM card + 1 TF card
Networks:
GSM:850/900/1800/1900MHz
WCDMA:850/900/1900/2100MHz
FDD-LTE:800/1800/2100/2600MHz
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
UMIDIGI S2 Pro 4G Phablet

некој да има телефон од овој бренд?
Гледам на геарбест имаат попуст $259.99
UMIDIGI S2 Pro 4G Phablet Android 7.0 6.0 inch Helio P25 Octa Core 2.6GHz 6GB RAM 128GB ROM 13.0MP + 5.0MP Dual Rear Cameras GPS Type-C
Main Features:
Display: 6.0 inch 2160 x 1080 pixels screen
CPU: Helio P25 Octa Core 2.6GHz
System: Android 7.0
Storage: 6GB RAM + 128GB ROM
Cameras:front 16.0MP + rear 13.0MP + 5.0MP with AF and flash light
Sensors: Accelerometer, Ambient Light Sensor, E-Compass, Gravity Sensor, Proximity Sensor
Features: GPS, A-GPS, Glonass
SIM Card: dual SIM dual standby, 1 Nano SIM card + 1 Nano SIM card or 1 Nano SIM card + 1 TF card
Networks:
GSM:850/900/1800/1900MHz
WCDMA:850/900/1900/2100MHz
FDD-LTE:800/1800/2100/2600MHz
Ја би зел шаоми ако земам кинез, другиве ми се сумливи, највише ради софтвер, ако ти рикне не можеш ни ром да најдеш ни ништо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ја би зел шаоми ако земам кинез, другиве ми се сумливи, највише ради софтвер, ако ти рикне не можеш ни ром да најдеш ни ништо.
Интересно изгледа на хартија, ми излезе денес реклама на фб за овие од геарбест инаку прв пат ги гледам како бренд, вака хардверски е одличен за тие пари.
Во таа сума го гледав Xiaomi А1 пред неколку денови, интересен телефон и супер перформанси иако малку не ми се допадна екранот кога го споредував истовремено со самсунг и хуавеи, Mate 10 lite има подобри бои, а и камерата е подобра во однос на таа од А1, барем од тие слики што ги направив повеќе ми се допадна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Интересно изгледа на хартија, ми излезе денес реклама на фб за овие од геарбест инаку прв пат ги гледам како бренд, вака хардверски е одличен за тие пари.
Во таа сума го гледав Xiaomi А1 пред неколку денови, интересен телефон и супер перформанси иако малку не ми се допадна екранот кога го споредував истовремено со самсунг и хуавеи, Mate 10 lite има подобри бои, а и камерата е подобра во однос на таа од А1, барем од тие слики што ги направив повеќе ми се допадна.
Ако приоритет ти е камера за тие пари најдобро е самсунг или хуавеи. Кинезите не се замараат со камери многу, софтверот им е мн лош, освен оние што имаат сток андроид.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ако приоритет ти е камера за тие пари најдобро е самсунг или хуавеи. Кинезите не се замараат со камери многу, софтверот им е мн лош, освен оние што имаат сток андроид.
Па ми беа потребни 2 телефони, едниот ми беше за поклон, а втор ќе ми треба мене за промена.
За поклон го зедов Lenovo K6 и искрено телефонот е супер за таа цена, камерата вади ок слики, звукот е чист, батеријата задоволително, а ми се допадна и дизајнот.
Е сега за вториот телефон не ми се брза толку, па ќе разгледам уште неколку денови други опции за таа сума.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Па ми беа потребни 2 телефони, едниот ми беше за поклон, а втор ќе ми треба мене за промена.
За поклон го зедов Lenovo K6 и искрено телефонот е супер за таа цена, камерата вади ок слики, звукот е чист, батеријата задоволително, а ми се допадна и дизајнот.
Е сега за вториот телефон не ми се брза толку, па ќе разгледам уште неколку денови други опции за таа сума.
Mi A1, онаа послабата варијанта со 3гб рам го имаш на нет за 140$, што е ете во цена на Леновото, а е далеку подобар севкупно.
Негова најголема предност е ванила андроидот. Со мали модификации може да се стави и гугл камера која е далеку подобра од стокот.
Ако пак не брзаш толку и имаш буџет, наместо умидиги, разгледај го моделот Mi 6x (овој треба да биде А2) кој за иста цена нуди далеку повеќе.
За малку повисока цена од А1 можеш да го земеш и Redmi Note 5 (pro) кој според многумина е бест бај моментално. Нуди одлична процесирачка моќ, огромна батерија и солидна камера.
И последна опција, околу 300$ ти се наоѓа mi 8 SE, компактна верзија на новиот знаменосец од Xiaomi. Со него знаеш дека нема утка.
Јас би те советувал да не гледаш марки од рангот на Umidigi и останата кинезарија. Најповеќе поради недоволната софтверска подршка и лошиот РОМ. Исфрли ги и оние телефони со MTK процесори. Не дека е лош Helio -ото, ама најчесто не е добро оптимизиран и често знае да ја цеди батеријата на телефонот, а и перформансите најчесто не му соодвествуваат во пракса со она што го нуди на хартија. Имаше многу овакви примери на ист модели на Шаоми, и Снапдрагон моделот се покажа далеку подобар од оној со Хелио. Размисли добро пред да земеш некој нонејм кинески и подобро оди со проверени марки како Шаоми. Од нив не можеш да најдеш подобар телефон price/performance пошто самата фирма работи со најниски маржи во светот и има екстремно ниска заработувачка од телефоните. Скоро па да ги продава по иста цена, по која се произведуваат.
Ако те интересира повеќе за нивната стратегија многу добро објаснува дечково, поранешен вработен во Oppo.

https://youtu.be/esUOQpKNLsE
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Redmi 5 plus можам да ти го препорачам, околу 140 долари
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
https://www.phonearena.com/phones/compare/Samsung-Galaxy-A6,Huawei-P20-Lite/phones/10855,10808
Некој што се разбира повеќе да сподели искуства, совети околу овие 2?
Па и двата имаат предности и слабости, ама според ова а6 у глобала е подобар телефон, боља камера, бољи екран, појака батерија. Сеа рам има помалце и внатрешна меморија ама не верувам да ти биде тоа проблем
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
https://www.phonearena.com/phones/compare/Samsung-Galaxy-A6,Huawei-P20-Lite/phones/10855,10808
Некој што се разбира повеќе да сподели искуства, совети околу овие 2?
Јас пред 4 дена зедов p20 lite,сега за сега е ОДЛИЧЕН,отклучувањето со препознавање на лице и со отпечатокот од прстот функционира беспрекорно,батеријата без многу чепкање ми трае 2 дена а се полни ептен брзо за час и некојси петнаесетина минути,камерата прави феноменални слики,се на се одличен телефон.
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Јас пред 4 дена зедов p20 lite,сега за сега е ОДЛИЧЕН,отклучувањето со препознавање на лице и со отпечатокот од прстот функционира беспрекорно,батеријата без многу чепкање ми трае 2 дена а се полни ептен брзо за час и некојси петнаесетина минути,камерата прави феноменални слики,се на се одличен телефон.
Го видов и јас во салон, на изглед ми е супер, ама уште се мислам споредувајќи го со А6+. Од една страна меморијата е поголема кај Huawei, а камерата на Samsung e уште подобра. Некои викаат дека камерата после некое време на Huawei го губи квалитетот затоа и се двоумам..
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Го видов и јас во салон, на изглед ми е супер, ама уште се мислам споредувајќи го со А6+. Од една страна меморијата е поголема кај Huawei, а камерата на Samsung e уште подобра. Некои викаат дека камерата после некое време на Huawei го губи квалитетот затоа и се двоумам..
Јас си земав А6+ и добар е до сега не му најдов мана. Незнам какoв е Huawei и неможам да направам споредба.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
A6+ i A8 gledam na ledikom ista cena imat,koj e podobar so im e razlikata?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
A6+ i A8 gledam na ledikom ista cena imat,koj e podobar so im e razlikata?
A6+ има подобра камера (2 камери позади), предната горе-доле иста.
Понов модел, поголем екран, само има послаб процесор.

А8 е покомпактен (помал), има доста побрз процесор (ама во реалност немора многу да значи), во тестови некаде А6+ е побрз заради поновиот андроид.
А8 е плус водоотпорен, ги има скоро сите сензори, има лед нотификациско светло, доста премиум изгледа и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom