Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.377
Поени од реакции
28.478
Кој телефон би ми го препорачале htc desire 620 или samsung galaxy j3?
Ко што гледав двата имаат слични спецификации ме интересира ваше мислење и совет :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Кој телефон би ми го препорачале htc desire 620 или samsung galaxy j3?
Ко што гледав двата имаат слични спецификации ме интересира ваше мислење и совет :)
Јас порано имав ХТЦ 310(послаба верзија е од 620) а сега имам Ј5(појака верзија е од Ј3). Самсунгот има многу подобар екран, потенок е , и камерата е далеку подобра, но ХТЦ-то за брзина му нема рамен. Деновиве малку ја префрлам картичката и на ХТЦ-то повремено, и за една класа е побрз од Самсунгот(а мојот самсунг е појак од овој Ј3). Спуштав некои игри колку за проба, и на нив пак ХТЦ-то подобро реагира.

Мислам дека ХТЦ има подобра оптимизација, или како што некој овде напиша Самсунг самиот ги заглавува со нивниот кориснички софтвер(како Сенсот кај ХТЦ). Буквално ги дави телефоните

Друга приказна е пак таблетот таб 4-иако е со архитектура Кортекс А4, спор е како трактор.

Незнам, али некако ми се чини дека самунзите се пренатрупани со некои непотребни софтвери кои ги ограничуваат максималните капацитети што можат да ги пружат.

сепак гледај кој ќе ти легне на душа повеќе
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.874
Поени од реакции
15.830
.

Мислам дека ХТЦ има подобра оптимизација, или како што некој овде напиша Самсунг самиот ги заглавува со нивниот кориснички софтвер(како Сенсот кај ХТЦ). Буквално ги дави телефоните

Друга приказна е пак таблетот таб 4-иако е со архитектура Кортекс А4, спор е како трактор.

Незнам, али некако ми се чини дека самунзите се пренатрупани со некои непотребни софтвери кои ги ограничуваат максималните капацитети што можат да ги пружат.

сепак гледај кој ќе ти легне на душа повеќе
тоа за Самсунгот е кај сите или само Ј серија ??
б.т.в. Телеком ја дава во Пакет Ј5 за 5490мкд..
патем пак околу новиот А3(2016) ... негде како да видов вика нема Јава а некаде има ???
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Imam j5 i tablet sam.gal. tab 4 i dvete de kade kade pospori od 310-ta. No sepak j5 e mnogu dobar telefon. Slikite se super(13 mp), ekranot e amoled, qualkom 410 procesor, 1.5 gb ram.....voopšto ne e loš.

Samo mislam so tie specifikacii so drug korisnički softver ke bidi mnogu pobrz
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.874
Поени од реакции
15.830
Imam j5 i tablet sam.gal. tab 4 i dvete de kade kade pospori od 310-ta. No sepak j5 e mnogu dobar telefon. Slikite se super(13 mp), ekranot e amoled, qualkom 410 procesor, 1.5 gb ram.....voopšto ne e loš.

Samo mislam so tie specifikacii so drug korisnički softver ke bidi mnogu pobrz
a
MICROSOFT LUMIA 640 ?
цената во т-хоме е3490мкд , наспрема 12990 за А3(2016)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Voopšto ne gi znam Lumiite, a i ne sum nekoj ekspert za telefoni. Za ovie gore pošto gi imam, gi znam dobro
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.874
Поени од реакции
15.830
тоа за Самсунгот е кај сите или само Ј серија ??
б.т.в. Телеком ја дава во Пакет Ј5 за 5490мкд..
патем пак околу новиот А3(2016) ... негде како да видов вика нема Јава а некаде има ???
денес зборев ссо оператор од Телеком, тврди дека тоа што пишува на нивниот веб сајт е точно, а таму кажува дека Галакси А3 (2016) има ЈАВА... прашав до Самсунг Македонија на ФБ, чекам што ќе кажат...
 
Член од
30 април 2013
Мислења
59
Поени од реакции
0
Кој од овие телефони би ми го препорачале LG Spirit или Lenovo A2010? Досега имам користено само Sony, и сега некако ми е страв да земам друга марка, па затоа барам малку помош.
 
Член од
19 мај 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ми треба мислење за два телефони а тие се:iphone 5s i Samsung a3.Чекам ваши мислења. : D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ми треба мислење за два телефони а тие се:iphone 5s i Samsung a3.Чекам ваши мислења. : D
Ајфон 5s е подобар и помазно работи јас го имам таков ,а Самсунг А3 е пониска класа тоа е како да споредиш Ауди А8 и Опел астра.
Само за Ајфонот гледај да е со 64 гига меморија инаку 16 гига е премалку за денешно време со оглед што апликациите се почесто апдејтираат во понова верзија така и зафаќа повеќе простор.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ајфон 5s е подобар и помазно работи јас го имам таков ,а Самсунг А3 е пониска класа тоа е како да споредиш Ауди А8 и Опел астра.
Само за Ајфонот гледај да е со 64 гига меморија инаку 16 гига е премалку за денешно време со оглед што апликациите се почесто апдејтираат во понова верзија така и зафаќа повеќе простор.
Не ми мешај корса хееј :)

Инаку за меморијата е индивидуално, мене и со 8гб ми е доволно
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.920
Поени од реакции
39.417
Ми треба мислење за два телефони а тие се:iphone 5s i Samsung a3.Чекам ваши мислења. : D
ако сакаш да имаш премиум класа телефон кој не кочи земи го ајфонот ако сакаш обратно земи го самсунгот
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
постои само еден smarthpone, тоа е iphone. се друго се само играчки.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не ми мешај корса хееј :)

Инаку за меморијата е индивидуално, мене и со 8гб ми е доволно
Затоа коригирав од корса во астра оти помислив на твоја кола

Инаку за меморијата сум го имал 16 гига и пак ми е малку ,но иос верзија од 6хх па најмала имаше простор ама од 7хх па нагора јок тешко поради поновите верзии на апликации зафаќа многу меморија за разлика од постарата верзија .
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Затоа коригирав од корса во астра оти помислив на твоја кола

Инаку за меморијата сум го имал 16 гига и пак ми е малку ,но иос верзија од 6хх па најмала имаше простор ама од 7хх па нагора јок тешко поради поновите верзии на апликации зафаќа многу меморија за разлика од постарата верзија .
Шала за колите :)

во право си за меморијата, самиот иОС повеќе зафаќа простор како и апликациите ...
само фејз апп зафаќа 655 мб што не е малку
 

Kajgana Shop

На врв Bottom