Телефони кои ке добијат официјален Android 4.0 ICS update

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Знам дека тебе ти е нормално, тоа е целта - нормално да ти стане секоја година да пукаш 500 евра на нов телефон. Извини, дуал-кор процесорот за која апликација (не игра) ми треба толку? :)
Dual core процесорот најмногу ти треба за мазно да го "вози" 4.0 ICS и брзо да ги извршува процесите, за игри побитно е GPU-то. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па добро сега ако се информираш малку подобро новите модели доаѓаат со 1.2 - 1.4 Ghz и Dual core процесори со по 1gb ram, а за втора половина од 2012-та се најавуваат и Quad core процесори од Htc и Samsung. Па сега види ти по логика што е застарено а што не. :)
И што ако искочат сега, треба да ги купам?

Нормално дека не, само како ќе ме натераат они да ги купам, кога нејќам?

Ќе ми речат "слушај, твојот телефон со гигахерц процесор и 512 е слаб, не може да го вози најновиот оперативен систем, пошо знаеш нашиот систем има поголеми побарувања и од Windows 7 за PC".

Иде технологијата океј, ама да речеш дека телефон со гигахерц процесор е слаб... :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
ако не излезе за desire,најверојатно нема да излезе и за другите телефони со слични карактеристики 1гхз и 512 рам,galaxy s на пример
Па има логика тоа, Galaxy S како модел е понов од Desire ама пак Samsung не спомнаа ништо за него. Освен информацијата дека сите GT модели ке добијат ICS што уште повеке збунува. Ама како што пишав погоре, има решение и за тоа. :)
--- надополнето: Nov 9, 2011 8:33 PM ---
И што ако искочат сега, треба да ги купам?

Нормално дека не, само како ќе ме натераат они да ги купам, кога нејќам?

Ќе ми речат "слушај, твојот телефон со гигахерц процесор и 512 е слаб, не може да го вози најновиот оперативен систем, пошо знаеш нашиот систем има поголеми побарувања и од Windows 7 за PC".

Иде технологијата океј, ама да речеш дека телефон со гигахерц процесор е слаб... :)
Па добро ова твоето или моето е субјективно, секој со своите сваќања и потреби.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ама пак мешате баби и жаби. Гугл рекоа дека ICS можат да го возат сите телефони што сега подржуваат gingerbread, без разлика дали има официјален ром за нив или не. Криви се компании како хтц самсунг етц што не се замараат да праат апдејти за постари телефони. Али затоа имаш одличен community и ако е можно ќе добиеш ICS. Епл имаат 4 скоро исти телефончиња, нормално апдејтите ќе фаќаат за сите.

A тоа дека педерски се однесуваат компанииве што вадат секој ден различен телефон со минимални разлики е друга работа, и мене тоа ми пречи али тоа е што е.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ама пак мешате баби и жаби. Гугл рекоа дека ICS можат да го возат сите телефони што сега подржуваат gingerbread, без разлика дали има официјален ром за нив или не. Криви се компании како хтц самсунг етц што не се замараат да праат апдејти за постари телефони. Али затоа имаш одличен community и ако е можно ќе добиеш ICS. Епл имаат 4 скоро исти телефончиња, нормално апдејтите ќе фаќаат за сите.

A тоа дека педерски се однесуваат компанииве што вадат секој ден различен телефон со минимални разлики е друга работа, и мене тоа ми пречи али тоа е што е.
Да точно, но тоа беше на почеток на промоцијата на ICS, па после почнаа да ги менуваат исказите. Како и да е Google е само добавувач на софтверот кој понатаму се оптимизира од секој Smartphone производител посебно, во согласност со хардверот на своите телефони и табови.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ете Google конечно го пушти кодот за новиот Android ICS, првите среќници најверојатно ке го имаат (4.0.1 update) некаде од јануари па преку roll out сите други кои се одобрени за update од нивните производители. За сите други кои не се во "кошот".да не се разочаруваат зошто се работи на CM9 custom rom на ICS така да и тие ке го осетат вкусот на ICS. :)
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Desire ајде, ама Desire S треба обавезно да направат. 700 mb рам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ама пак мешате баби и жаби. Гугл рекоа дека ICS можат да го возат сите телефони што сега подржуваат gingerbread, без разлика дали има официјален ром за нив или не. Криви се компании како хтц самсунг етц што не се замараат да праат апдејти за постари телефони. Али затоа имаш одличен community и ако е можно ќе добиеш ICS. Епл имаат 4 скоро исти телефончиња, нормално апдејтите ќе фаќаат за сите.

A тоа дека педерски се однесуваат компанииве што вадат секој ден различен телефон со минимални разлики е друга работа, и мене тоа ми пречи али тоа е што е.
Не е точно тоа, како Microsoft ги натера на сите производители за еден месец да имаат сите телефони апдејти?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Андроид си е open source проект, нема што гугл да се меша кај други. Компаниите си зимаат си го надоградуваат со свои работи и си го ставаат на телефон. Тоа е исто ко ја да си напраам сеа AOSP ром и после гугл да ми бара да го надоградувам.

Мајкрософт и епл функционираат на друг начин, неможеш да ги споредуваш.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Андроид си е open source проект, нема што гугл да се меша кај други. Компаниите си зимаат си го надоградуваат со свои работи и си го ставаат на телефон. Тоа е исто ко ја да си напраам сеа AOSP ром и после гугл да ми бара да го надоградувам.

Мајкрософт и епл функционираат на друг начин, неможеш да ги споредуваш.
Многу точно, ама пак плаќаат на Google од секој продаден телефон од 10-15$. :)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Неам начекано таква информација, линк нешто ?

А што имам начекано порано е дека микрософт праи повеќе пари од андроид него од windows. Уште една причина зошто се покварени компании заедно со епл.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
ај кога сме кај апдејт зборам за ХТЦ Дезајр ХД разбрав преку чичко ГУГЛ дека ќе има верзија за 2.3.5. со нов сенс 3.0 дали е тоа вистина или не?? и зошто не можам да чекирам дезајров ХД ??? дали е причината што е рутиран или нема врска или пак нешто друго???
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
ај кога сме кај апдејт зборам за ХТЦ Дезајр ХД разбрав преку чичко ГУГЛ дека ќе има верзија за 2.3.5. со нов сенс 3.0 дали е тоа вистина или не?? и зошто не можам да чекирам дезајров ХД ??? дали е причината што е рутиран или нема врска или пак нешто друго???
Да, има 2.3.5 за DHD и доаѓа so roll out, значи држава по држава или континент. Не го добиваат сите одеднаш. Ако имаш root нема да добиеш нотификација за апдејт, затоа трк да направиш unroot и види дали има 2.3.5 кај нас. А што ке ти е официјален 2.3.5 ако си на custom rom ??
--- надополнето: 19 декември 2011 во 01:06 ---
Неам начекано таква информација, линк нешто ?

А што имам начекано порано е дека микрософт праи повеќе пари од андроид него од windows. Уште една причина зошто се покварени компании заедно со епл.
Имаше статија на GSM Arena уште по оддамна за тоа ама сега не можам да ја најдам. :mad:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Да, има 2.3.5 за DHD и доаѓа so roll out, значи држава по држава или континент. Не го добиваат сите одеднаш. Ако имаш root нема да добиеш нотификација за апдејт, затоа трк да направиш unroot и види дали има 2.3.5 кај нас. А што ке ти е официјален 2.3.5 ако си на custom rom ??
не сум сигурен дали ми е рутиран,а ионака немам custom rom и уште нешто како да препознам дали ми нотифициран односно дека ми е нотифициран за апдејт и да почекам за апдејт??
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
не сум сигурен дали ми е рутиран,а ионака немам custom rom и уште нешто како да препознам дали ми нотифициран односно дека ми е нотифициран за апдејт и да почекам за апдејт??
Е па ке провериш во software update на телефонот или ке го приклучиш преку софтверот што ти доаѓа на CD со телефонот преку PC. Ке добиеш нотификација дали има апдејт за твојот. Ако имаш апликација Superuser во телефонот тогаш имаш root.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom