Телефони кои ке добијат официјален Android 4.0 ICS update

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678


Значи телефони кои ке го добијат најновиот софтвер на Google - Android 4.0 Ice cream sandwich, кој ке влезе во употреба некаде во декември со Samsung Galaxy Nexus, а за другите модели со roll out во 2012 година:




Htc:
- Sensation
- Sensation XL, XE
- Amaze 4G
- EVO 3D
- Rezound

Samsung:
- Galaxy Nexus
- Galaxy SII
- Galaxy Note
- Galaxy Tab 7.7 па нагоре
На Facebook страната на Samsung имаше информација дека сите GT модели ке добијат 4.0 апдејт.

LG:
- Optimus 2X

Motorola:
- Razr
- Atrix/2
- Xoom Tab
- Photon

Sony Ericsson:
Сите модели на smartphone телефони и од 2011 година ке добијат ICS 4.0 update.

E сега за сите тие кои ке останат без официјален апдејт секогаш постои ODIN програмчето па така ке може да се инсталира custom верзија на ICS 4.0, штом (официјално) ке биде пуштен кодот во декември. Нема потреба од загриженост. :) За да вашиот телефон "вози" ICS според Google треба да има 1Ghz процесор и минимум 512 MB рам меморија. Може и послаби телефони ке работат на ICS ама тоа останува да видиме.

Сите информации за ICS 4.0 update пишете ги тука. ;)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе ај не ме дупи, Desire нема да биде поддржан?

Па има 1 гига процесор и 512 рам, зашто?
Ајде сега сите што трубат за Андроид шуш, ајфон ваков таков, 3G-то сеуште добиваше апдејти до годинава, 3 години после излегување. Ама ај пошо не е доволно јак, ќе си купам Sensation, за до идната година да бидам поддржуван со апдејти, се додека не искочи AMAZE SENSATION со квад кор процесор и да не ме поддржуваат веќе. Срамота е flagship телефони да не се поддржуваат, срамота.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Сигурно ќе има custom rom, и нема везе ова со андроид, криви си ги htc.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Абе ај не ме дупи, Desire нема да биде поддржан?

Па има 1 гига процесор и 512 рам, зашто?
Ајде сега сите што трубат за Андроид шуш, ајфон ваков таков, 3G-то сеуште добиваше апдејти до годинава, 3 години после излегување. Ама ај пошо не е доволно јак, ќе си купам Sensation, за до идната година да бидам поддржуван со апдејти, се додека не искочи AMAZE SENSATION со квад кор процесор и да не ме поддржуваат веќе. Срамота е flagship телефони да не се поддржуваат, срамота.
Значи да повторам, не реков дека сите телефони со 1 Ghz процесор и 512 mb рам ке добијат ICS туку дека толку е минимумот за да работи ICS на нив било официјално или обратно (ODIN). А за Desire-от не чекај џабе, старо е веке телефончето и беше flag ship на времето. Обично сите производители имаат договор со Google да ги снабдува со андроид софтвер телефоните 18 месеци од нивното искачање на пазар. Desire-от е пуштен во март 2010-та, значи скоро 20 месеци, а и едвај го доби и Gingerbread 2.3 (после милиони поплаки од разочарани корисници). :( Ама пак затоа имаш ODIN па така ке си ставиш ICS негде таму во при крај на зима 2012-та.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
а замисли х10 ката од 1,6 скокна на официјалниот рам 2,3,3 а има 1 гх процесор и доволен рам за 4,0 според мене за евтини пари имаш најдокажан мобилен
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Значи да повторам, не реков дека сите телефони со 1 Ghz процесор и 512 mb рам ке добијат ICS туку дека толку е минимумот за да работи ICS на нив било официјално или обратно (ODIN). А за Desire-от не чекај џабе, старо е веке телефончето и беше flag ship на времето. Обично сите производители имаат договор со Google да ги снабдува со андроид софтвер телефоните 18 месеци од нивното искачање на пазар. Desire-от е пуштен во март 2010-та, значи скоро 20 месеци, а и едвај го доби и Gingerbread 2.3 (после милиони поплаки од разочарани корисници). :( Ама пак затоа имаш ODIN па така ке си ставиш ICS негде таму во при крај на зима 2012-та.
Што бе застарено, со 1 гига процесор и 512 рам?

Мозок ќе ви испере тоа андроидот, дај да не се заебаваме, ако тоа е застарен телефон...
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Што бе застарено, со 1 гига процесор и 512 рам?

Мозок ќе ви испере тоа андроидот, дај да не се заебаваме, ако тоа е застарен телефон...
А бе човек не знам тебе дали ти е испран мозокот како на нас ама не разбираш или така се правиш. :tapp: Па не можеш да споредиш Desire кој е 2 години стар модел со еден Sensation или Amaze 4G. Според тебе може е најдобар телефон ама Htc не мисли така. Дури има и следбеник Desire S па Htc ништо не спомнаа ни за него дека ке добие ICS. По не знам кој пат ти повторувам кога ке излезе custom rom од ICS ке можеш самиот да го инсталираш преку програмчето ODIN и ете твојот "the best of the best" Desire ке има ICS. :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А бе човек не знам тебе дали ти е испран мозокот како на нас ама не разбираш или така се правиш. :tapp: Па не можеш да споредиш Desire кој е 2 години стар модел со еден Sensation или Amaze 4G. Според тебе може е најдобар телефон ама Htc не мисли така. Дури има и следбеник Desire S па Htc ништо не спомнаа ни за него дека ке добие ICS. По не знам кој пат ти повторувам кога ке излезе custom rom од ICS ке можеш самиот да го инсталираш преку програмчето ODIN и ете твојот "the best of the best" Desire ке има ICS. :D
Јас немам Desire, што ми дава објективност во целава работа. Затоа не ни ми е гајле што ќе има/нема, само смешно е телефон со 1 ГИГАХЕРЦ процесор и 512 рам да биде "отфрлен". Аиде, нема iOS 5 за 2G и 3G, пошто тие телефони се со 450 MHz процесори, ќе сфатам тоа.

Ама ова е смешно, пошто уствари ти кажуваат - купи ти андроид, ама за година дена кој те ебе, нема веќе поддршка. И тоа е проблемот со андроидот, сам на себе си оставен на крај.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
E оти не? Баш ги подржува најбитните работи 1 гигахерц и 512 рам
Како што пишав погоре сите модели на Sony 2011 моделска година ке добијат ICS. Иако има скептици за малите екрани и резолуција на mini/pro од Sony изјавија дека тоа не бил никаков проблем. Останува само да чекаме па да видиме. :)
--- надополнето: Nov 9, 2011 8:07 PM ---
Јас немам Desire, што ми дава објективност во целава работа. Затоа не ни ми е гајле што ќе има/нема, само смешно е телефон со 1 ГИГАХЕРЦ процесор и 512 рам да биде "отфрлен". Аиде, нема iOS 5 за 2G и 3G, пошто тие телефони се со 450 MHz процесори, ќе сфатам тоа.

Ама ова е смешно, пошто уствари ти кажуваат - купи ти андроид, ама за година дена кој те ебе, нема веќе поддршка. И тоа е проблемот со андроидот, сам на себе си оставен на крај.
Па нормално, постојат нови модели кои треба да се продаваат, во технологијата посебно не се живее на "стара слава". А дека си оставен сам на себе, не се сложувам, со малку труд ке го добиеш истото што новите телефони ке го имаат па може и пооптимизирано (ICS).
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па нормално, постојат нови модели кои треба да се продаваат, во технологијата посебно не се живее на "стара слава". А дека си оставен сам на себе, не се сложувам, со малку труд ке го добиеш истото што новите телефони ке го имаат па може и пооптимизирано (ICS).
Знам дека тебе ти е нормално, тоа е целта - нормално да ти стане секоја година да пукаш 500 евра на нов телефон. Извини, дуал-кор процесорот за која апликација (не игра) ми треба толку? :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Што бе застарено, со 1 гига процесор и 512 рам?
Па добро сега ако се информираш малку подобро новите модели доаѓаат со 1.2 - 1.4 Ghz и Dual core процесори со по 1gb ram, а за втора половина од 2012-та се најавуваат и Quad core процесори од Htc и Samsung. Па сега види ти по логика што е застарено а што не. :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
ако не излезе за desire,најверојатно нема да излезе и за другите телефони со слични карактеристики 1гхз и 512 рам,galaxy s на пример
 

Kajgana Shop

На врв Bottom