Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
Имам апликација ама никаде неможам да видам колку сум потрошил? А колку е лимит?
1TB е лимитот на сите пакети со неограничен интернет, после тоа намалена брзина од 70% од сегашната и после 2ТВ се намалува до 5/1.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Еве дечки, да споделам искуство од оптиката на Телекабел. Една недела сум веќе на интернетот на Телекабел и доста сум задоволен, на пакетот со 150/150 сум, стабилен е, брз, и ИПТВ си тера без мака. Само, не добивам 150/150 туку макс ми е 94-95 на LAN, а на Wi-Fi на лаптопот добивам 50/80 просек, на телефонот добивам околу 25-30, тоа е претпоставувам поради рутерот, и момците од Телекабел ми рекоа треба да си купам појак рутер, за да ја добијам таа брзина.

Мојот е Тенда кој поддржува 300/150. Треба изгледа да купам рутер кој оди до гигабит брзина. А дали зависи уредите кој се приклучени на интернет можат да подржат брзина до 150/150. Исто така LAN кабелот ми е Cat5e кој верувам може да поддржи 150/150 брзина или треба Cat6. Лаптопот ми е пред 2 години и има јаки перформанси, телефонот ми е доста добар, или им е лимитирана брзината на интернет, или пак се е до рутерот. Предложете некој добар рутер со гигабитна брзина до 4.000 ден. со некој што имате искуство или немате. Разгледував низ продавниците и продаваат разни: Huawei, Xiaomi, Tenda, Tp-Link, Asus. Ми фаќаат око овие Huawei ги има во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнуваат. Дали е битно дали ќе е 2.4 GHz или 5.0 GHz, за да достигне 150/150 брзина. Како што знам 2.4 GHz е подобар поради тоа што појак сигнал се добива преку sидови.

Еве ви слика од Кабелот што го поставуваа монтерите од Телекабел.
272926594_1132385567589869_6435421106830420000_n.jpg

Се сомневам дали кабелот е оптички бидејќи е доста тенок и до него си има сајла. Пошто во договорот ми пишува дека е хибридна оптичка Ethernet мрежа. Сега незнам каква е оваа мрежа, вие што знаете објаснете, како што знам оптиката е едно мало стакленце што едвај се гледа и преку него патува интернетот, а во овој кабел има една бела жичка која е многу мала и е изолирана со жолтикави влакна некакви.

Брзина на Wi-Fi лаптоп
telekabel optika.png
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Еве дечки, да споделам искуство од оптиката на Телекабел. Една недела сум веќе на интернетот на Телекабел и доста сум задоволен, на пакетот со 150/150 сум, стабилен е, брз, и ИПТВ си тера без мака. Само, не добивам 150/150 туку макс ми е 94-95 на LAN, а на Wi-Fi на лаптопот добивам 50/80 просек, на телефонот добивам околу 25-30, тоа е претпоставувам поради рутерот, и момците од Телекабел ми рекоа треба да си купам појак рутер, за да ја добијам таа брзина.

Мојот е Тенда кој поддржува 300/150. Треба изгледа да купам рутер кој оди до гигабит брзина. А дали зависи уредите кој се приклучени на интернет можат да подржат брзина до 150/150. Исто така LAN кабелот ми е Cat5e кој верувам може да поддржи 150/150 брзина или треба Cat6. Лаптопот ми е пред 2 години и има јаки перформанси, телефонот ми е доста добар, или им е лимитирана брзината на интернет, или пак се е до рутерот. Предложете некој добар рутер со гигабитна брзина до 4.000 ден. со некој што имате искуство или немате. Разгледував низ продавниците и продаваат разни: Huawei, Xiaomi, Tenda, Tp-Link, Asus. Ми фаќаат око овие Huawei ги има во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнуваат. Дали е битно дали ќе е 2.4 GHz или 5.0 GHz, за да достигне 150/150 брзина. Како што знам 2.4 GHz е подобар поради тоа што појак сигнал се добива преку sидови.

Еве ви слика од Кабелот што го поставуваа монтерите од Телекабел.
Прегледај го приврзокот 322224

Се сомневам дали кабелот е оптички бидејќи е доста тенок и до него си има сајла. Пошто во договорот ми пишува дека е хибридна оптичка Ethernet мрежа. Сега незнам каква е оваа мрежа, вие што знаете објаснете, како што знам оптиката е едно мало стакленце што едвај се гледа и преку него патува интернетот, а во овој кабел има една бела жичка која е многу мала и е изолирана со жолтикави влакна некакви.

Брзина на Wi-Fi лаптоп
Прегледај го приврзокот 322225
@Lester Freamon @aishtajn- @најубав Мислење момци!
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Дали звукот на Арена ви е океј? На Арена 1 Премиум е чуден кај мене на утакмицава.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Дали звукот на Арена ви е океј? На Арена 1 Премиум е чуден кај мене на утакмицава.
Изгледа пренесуваат коментаторите директно од стадион. Затоа има некои звуци.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Adss оптика, самоносив кабел.
За рутери не сум во тек што има, кога ќе сум на лаптоп ќе ѕирнам.
Може и уредите да не поддржуваат, а може и толку да имаат. Не сум запознаен колку корисници/splitting ratio имаат на олт порта, и какво олт имаат, али може и толку да ти стига.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Еве дечки, да споделам искуство од оптиката на Телекабел. Една недела сум веќе на интернетот на Телекабел и доста сум задоволен, на пакетот со 150/150 сум, стабилен е, брз, и ИПТВ си тера без мака. Само, не добивам 150/150 туку макс ми е 94-95 на LAN, а на Wi-Fi на лаптопот добивам 50/80 просек, на телефонот добивам околу 25-30, тоа е претпоставувам поради рутерот, и момците од Телекабел ми рекоа треба да си купам појак рутер, за да ја добијам таа брзина.

Мојот е Тенда кој поддржува 300/150. Треба изгледа да купам рутер кој оди до гигабит брзина. А дали зависи уредите кој се приклучени на интернет можат да подржат брзина до 150/150. Исто така LAN кабелот ми е Cat5e кој верувам може да поддржи 150/150 брзина или треба Cat6. Лаптопот ми е пред 2 години и има јаки перформанси, телефонот ми е доста добар, или им е лимитирана брзината на интернет, или пак се е до рутерот. Предложете некој добар рутер со гигабитна брзина до 4.000 ден. со некој што имате искуство или немате. Разгледував низ продавниците и продаваат разни: Huawei, Xiaomi, Tenda, Tp-Link, Asus. Ми фаќаат око овие Huawei ги има во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнуваат. Дали е битно дали ќе е 2.4 GHz или 5.0 GHz, за да достигне 150/150 брзина. Како што знам 2.4 GHz е подобар поради тоа што појак сигнал се добива преку sидови.

Еве ви слика од Кабелот што го поставуваа монтерите од Телекабел.
Прегледај го приврзокот 322224

Се сомневам дали кабелот е оптички бидејќи е доста тенок и до него си има сајла. Пошто во договорот ми пишува дека е хибридна оптичка Ethernet мрежа. Сега незнам каква е оваа мрежа, вие што знаете објаснете, како што знам оптиката е едно мало стакленце што едвај се гледа и преку него патува интернетот, а во овој кабел има една бела жичка која е многу мала и е изолирана со жолтикави влакна некакви.

Брзина на Wi-Fi лаптоп
Прегледај го приврзокот 322225
Hfc. E. Hibrid fiber coaksijal mreza taa im e starata so kabelski modem, kaj tebe po uploadot e Ftth visok upload na optika si...
Ruter vidi si vo anhoc Mi ruterive gledam gi falat...

Btw, prasajnava premestigi vo temata za telekabel ovde e za telekom.!!!
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Од телеком ја добив следнава порака

Нашата мрежа станува уште подобра! До 4 Март мобилната мрежа во вашиот регион ќе се модернизира, поради што е можен еднократен краток прекин. Ви благодариме на разбирањето.
Знае некој што точно мислат со ова ?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
Од телеком ја добив следнава порака



Знае некој што точно мислат со ова ?
Ја модернизираат мрежата со тоа што приставаат антени и некоја дополнителна опрема за поголема стабилност на мрежата - да не му паѓа и да имаш поголеми брзини преку мобилниот интернет. Телеком во 2017 тата година претстави Гигабитна услуга преку 4G MIMО технологијата, брзини над 500 Mbps, ако велат дека овие брзини се постигаат со 5G, сепак и 4G има гигабит капацитет со MIMO мрежата.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Да сподели некој искуство со интернет пакет оптика L до 100мб/с колку вади на speedtest maks?
 
Член од
23 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
3
Јас сум на тој пакет L Оптика од Телеком, престабилен е интернетот додека кај Телекабел нон стоп скоро паѓа, али тоа е друга тема во просек ако никој не го користи нетот ке имаш 100 download и upload мах 95. ама никогаш не сум ги видел и downloadot i uploadot под 94 да паднат. А вака просечно искрено таа брзина што ја рекламираат таа ја добиваш презадоволен сум нив еве веќе 1 година.
 

Attachments

Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Јас сум на тој пакет L Оптика од Телеком, престабилен е интернетот додека кај Телекабел нон стоп скоро паѓа, али тоа е друга тема во просек ако никој не го користи нетот ке имаш 100 download и upload мах 95. ама никогаш не сум ги видел и downloadot i uploadot под 94 да паднат. А вака просечно искрено таа брзина што ја рекламираат таа ја добиваш презадоволен сум нив еве веќе 1 година.
а цената е 1500 така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom