Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Има некој проблеми со 3G стикчето од 3 Max? Пробувам да се конектирам, таман ќе се воспостави врска, во иста секунда ми дава грешка "T-Mobile MK has terminated the connection".
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Официјален одговор не добивме, меѓутоа од многу блиски извори, кои сакаа да останат анонимни, дознавме дека T-Home е дел од големиот број интернет провајдери кои применуваат интернет контрола, односно се борат против пиратеријата со регулирање на брзината на преземање торенти.
До кога бе со вакви текстови... тоа е, денес секој може да биде новинар. Овој што го напишал текстот вода може да им носи на дечките што се одговорни за поддршка во Телекабел.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
549
Epa toa ti e Makedonija, prvo privlekuva korisnici so eftini paketi i neogranicen internet (100,200,600gb) i posle cim se napravat dogovori...UDRI. Isto bese na pocetokot koga se pojavi ADSL-ot i togash bese Neogranicen so dogovor na 2 godini i cim sobraja bajagi korisnici da ne recam oFci, posle 1 godina stavija ogranicuvanje na netot i sega ova so limitiranje na P2P protokolov e smesno, djabe golemi brzini i golemi limiti ako ne mozish da zemas toa sto sakash (film, serija, igra)...netot ne sluzi samo za citanje vesti, mail i za Facebook....
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Едно прашање, сменив го пакето, имав MAXAdsl сеа имам Call & Surf start, значи само потпишав договор за смена на пакетот, прашањето ми е дали треба они да дојдат да ми сменат модемо/инсталират нова опрема, или шо ти знам, па откако ќе го направат тоа ќе имам 300 гб нет, или веќе ми тече новиот договор, и имам 300 гб без промена на модеми и сл.? И дали сами доаѓат да сменат опремата или треба да им досадувам у салоно, оти нели, ептен се ажурни.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Едно прашање, сменив го пакето, имав MAXAdsl сеа имам Call & Surf start, значи само потпишав договор за смена на пакетот, прашањето ми е дали треба они да дојдат да ми сменат модемо/инсталират нова опрема, или шо ти знам, па откако ќе го направат тоа ќе имам 300 гб нет, или веќе ми тече новиот договор, и имам 300 гб без промена на модеми и сл.? И дали сами доаѓат да сменат опремата или треба да им досадувам у салоно, оти нели, ептен се ажурни.
Јас го имам истот пакет, и кога менував доѓаа дома кај мене и направија некои промени во приклучкот, така да ќе треба да дојдат кај тебе.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Едно прашање, сменив го пакето, имав MAXAdsl сеа имам Call & Surf start, значи само потпишав договор за смена на пакетот, прашањето ми е дали треба они да дојдат да ми сменат модемо/инсталират нова опрема, или шо ти знам, па откако ќе го направат тоа ќе имам 300 гб нет, или веќе ми тече новиот договор, и имам 300 гб без промена на модеми и сл.? И дали сами доаѓат да сменат опремата или треба да им досадувам у салоно, оти нели, ептен се ажурни.
Треба да дојдат и да направат некои промени, прво ако си користел длинк модем сега ќе добиеш спидпорт рутер, кабелот од телефонот исто се приклучува во рутерот (новата воип платформа) и некои други модификации, а за пакетот мислам дека станува активен од моментот кога ќе ти ја инсталираат новата опрема (за која тие треба да дојдат, но понекогаш знае да се чека и по недела време така да досадувај им на 171 и/или во салонот).
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
За колку време одприлика, после потпишување на договор доаѓаат да местат оптика? Пошто у салон ми кажаа 7 - 10 дена, но некои познаници ми викаат дека ги чекале 20 дена...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
За колку време одприлика, после потпишување на договор доаѓаат да местат оптика? Пошто у салон ми кажаа 7 - 10 дена, но некои познаници ми викаат дека ги чекале 20 дена...
Ќе се приклучувам и јас деновиве, па ги прочитав Општите Услови на Македонски Телеком, треба да ги прочиташ и ти пред да потпишеш било што :) Таму, меѓу другото пишува:

10.4 Обврски на Македонски Телеком АД - Скопје
Да овозможи пристап и активирање на јавните комуникациски услуги во рок од 7 (седум) работни дена од денот на склучувањето на овој Договор.

Еве и линк: http://www.telekom.mk/download/Opsti uslovi.pdf
 
R

Rigel Kent

Гостин
За колку време одприлика, после потпишување на договор доаѓаат да местат оптика? Пошто у салон ми кажаа 7 - 10 дена, но некои познаници ми викаат дека ги чекале 20 дена...
Jas cekav skoro 1 mesec:cenzura:
Inaku opremata uste naredniot den od porackata ja nosat , ke si ja instaliras sam po upatstvo a potoa nadevaj se deka ke te priklucat vo najkratok rok.
Otkako ke te priklucat da si ja proveris brzinata bidejki mozat da "zaboravat" da ti ja zgolemat.

Se nadevam nema da gi trpis istite maki kako mene.
--- надополнето: 27 септември 2012 во 21:30 ---
Ќе се приклучувам и јас деновиве, па ги прочитав Општите Услови на Македонски Телеком, треба да ги прочиташ и ти пред да потпишеш било што :) Таму, меѓу другото пишува:

10.4 Обврски на Македонски Телеком АД - Скопје
Да овозможи пристап и активирање на јавните комуникациски услуги во рок од 7 (седум) работни дена од денот на склучувањето на овој Договор.

Еве и линк: http://www.telekom.mk/download/Opsti uslovi.pdf
Vo novite dogovori za Call&Surf , ovie 7 dena gi zamenaa so 30 dena.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Jas cekav skoro 1 mesec:cenzura:
Inaku opremata uste naredniot den od porackata ja nosat , ke si ja instaliras sam po upatstvo a potoa nadevaj se deka ke te priklucat vo najkratok rok.
Otkako ke te priklucat da si ja proveris brzinata bidejki mozat da "zaboravat" da ti ja zgolemat.

Se nadevam nema da gi trpis istite maki kako mene.
--- надополнето: 27 септември 2012 во 21:30 ---

Vo novite dogovori za Call&Surf , ovie 7 dena gi zamenaa so 30 dena.
Сакаш да кажеш дека им се контрадикторни договорите? Овие се општи услови, треба за сите пакети да важат. Ти имаш потпишано договор кај што стои 30 дена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom