Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
549
Најдобро ти е да пријавиш во телеком
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
Здраво, имам рутер од Телеком (Speedport Entry 2i) и имам еден проблем. Вчера имаше грмотевици и го исклучив рутерот од струјата. Сепак, откако го вклучив после тоа, на рутерот ми светеа само Power и WLAN па не можев да се поврзам на WiFi мрежа преку телефон/лаптоп. Пробав физички да рестартирам, ништо. Сабајлево се пуштив на компјутер, кај што рутерот ми е поврзан со етернет кабел, и се логирав на самиот рутер, направив Refresh на статусот и почнаа да се пуштаат и светилките за DSL, Online и Telephony. Го исклучив компјутерот, пак падна интернетот, го пуштив, ја повторив постапката со логирање на рутер и рефреш на статус - пак дојде интернетот. Во логовите, за време на немањето интернет, ми го пишува следново:
P0000-00-00T01:23:42 [Notice] [SIP] +домашен_број registration failed (503 Service Unavilable)
P0000-00-00T01:24:44 [Notice] [SIP] +домашен_број registration failed (503 Service Unavilable)
P0000-00-00T01:25:44 [Notice] [SIP] +домашен_број registration failed (503 Service Unavilable)
P0000-00-00T01:26:46 [Notice] [SIP] +домашен_број registration failed (503 Service Unavilable)
P0000-00-00T01:27:49 [Notice] [SIP] +домашен_број registration failed (503 Service Unavilable)

Пред да побарам корисничка поддршка, сакам да прашам дали некој се има соочено со ваков проблем и дали е можно проблемот да ми е до рутерот или е нешто во инфраструктурата на телеком?
ne be zs da prijavi, cekaj na forum da ti vratat hahahah drzi ceckalica 30 sekundi, neka se restartira nekolku pati ruterot i pocekaj da si gi prezeme site informacii... ako ne raboti javi i ke ti dadat nov bolje
Автоматски споено мислење:

taman ako imas baven net, ke zemes hibriden ruted i foa e toa
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Користев 4G на Телеком досега и конечно по поднесени голем број на барања, дојдоа и по големи маки (3.5 часа работа и пуштен 200 метри кабел по бандери ) приклучија ВДСЛ на Телеком.
https://www.speedtest.net/result/14990645503
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
705
Поени од реакции
722
Користев 4G на Телеком досега и конечно по поднесени голем број на барања, дојдоа и по големи маки (3.5 часа работа и пуштен 200 метри кабел по бандери ) приклучија ВДСЛ на Телеком.
https://www.speedtest.net/result/14990645503
Со здравје да си го корстиш, колку плаќаш месечно? Која локација ако не е тајна? И деновиве истестирај и кажи ми каков е интернетот бидејќи и јас ќе го мењавам 4G интернетот од А1 за VDSL.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Со здравје да си го корстиш, колку плаќаш месечно? Која локација ако не е тајна? И деновиве истестирај и кажи ми каков е интернетот бидејќи и јас ќе го мењавам 4G интернетот од А1 за VDSL.
М/интернет 799 Денари + М/Max TV (со два ресивери) 499 Денари. Локација е Матка.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Менуваа во малата, ставаа оптички, претходно имав wdsl. Брзината е до 50мбс пинг до 10, што претходно го немав со wdsl, но нешто не сум задоволен. Иако имам добра брзина страните многу потешко ми ги отвара, видеата исто потешко се отвараат ( врти кругчето). Сакам да реагирам , да се јавам, ама не знам како да им објаснам, што треба да се провери и корегира?
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Менуваа во малата, ставаа оптички, претходно имав wdsl. Брзината е до 50мбс пинг до 10, што претходно го немав со wdsl, но нешто не сум задоволен. Иако имам добра брзина страните многу потешко ми ги отвара, видеата исто потешко се отвараат ( врти кругчето). Сакам да реагирам , да се јавам, ама не знам како да им објаснам, што треба да се провери и корегира?
Kakov opticki ruter ti stavija od Telekom ?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Dali 5G e podobar od optic ili ne?

Jas sum na VDSL zato prasuvam.
Во брзина ,,спајкови,, на моменти можеби 5Г, константност на брзина, латенција стабилност, кабел и ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom