Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Нови вести:
Дојде тој човекот кај нас во дуќан и очекуваше дека веке сме поврзани на оптика,но кога му кажавме тој се зачуди и рече:
Зарем не ви стигна некое писмо...
Ние одговоривме не
Потоа он одма се јави на шефот и збореше нешто,спомна некоја Ана,збореа и во еден момент го праша дали е пред компјутер.Шефот му кажа не а он му одговори дека во понеделник ке виделе.Потоа он ни кажа дека во Понеделник ке ни среди и си замина.Јас си реков дајбоже да ни среди и ова да биде крајот,а татко ми уверен кажа уживај ти јас знам дека ке среди...
Дајбоже да е така...
п.с некој нека сподели искуство на оптика од Телеком за брзина од 50/50.Еве јас одам во семос одамна и брзините одат до 800 мегабити во секунда дури и повеќе (сега зависи колку компјутери работат...)
Кои ти црни компјутери дете, па виде дека вчерашниот коментар ти го избришаа бидејќи ни Семос ни ништо не те оправа, и понатаму леташ како мува без глава.

Бројот на компјутери нема никаква поврзаност со Интернет брзината, може да ги има и 1000 компјутери па сепак брзината да остане непроменета, бидејќи Интернет брзината - меѓу останатите фактори - зависи и од оптовареноста на Интернетот, односно од тоа колку од тие компјутери поврзани во истата мрежа симнуваат (примаат) или качуваат (праќаат) податоци преку Интернет истовремено.

Дај престани да објавуваш за соседите и гледај си го твојот двор.
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Едно прашање, чекам да ми се одобри барањето за Magenta 1 М, во опис на овој пакет има до 12 Mbps / 768 Kbps брзина на интернет, по што со автоматизам ќе ми приклучат ADSL или...?
Мислам дека мојата локација на живеење е покриена со оптика, дали има простор да инсистирам да бидам приклучен на оптика и дали ќе има некаква промена во брзината на интернет (барем да не биде asymmetric). Во опремата ми следува ZTE Speedport Entry 2i уред ако тоа има некаква врска...?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Едно прашање, чекам да ми се одобри барањето за Magenta 1 М, во опис на овој пакет има до 12 Mbps / 768 Kbps брзина на интернет, по што со автоматизам ќе ми приклучат ADSL или...?
Мислам дека мојата локација на живеење е покриена со оптика, дали има простор да инсистирам да бидам приклучен на оптика и дали ќе има некаква промена во брзината на интернет (барем да не биде asymmetric). Во опремата ми следува ZTE Speedport Entry 2i уред ако тоа има некаква врска...?
Speedport Entry 2i е рутер наменет за ADSL и VDSL Интернет преку бакарен телекомуникациски приклучок.

Доколку живееш на помалку од 1 километар од локалната централа на Македонски Телеком, тогаш изводливо е да добиеш VDSL Интернет со брзина на симнување (примање) на податоци до 50 мегабита (6.25 мегабајти) во секунда и брзина на качување (праќање) на податоци до 3 мегабита (0.37 мегабајти) во секунда.

Во спротивно, доколку живееш на повеќе од 1 километар од локалната централа на Македонски Телеком, тогаш ќе можеш да користиш само ADSL Интернет со брзините од Магента 1 М пакетот кои ги спомна.

Но доколку живееш во станбена зграда и низ катовите ги има сандачињата на Македонски Телеком низ кои поминува главен оптички кабел, или ако живееш во куќа и на твојата улица или на некоја од соседните улици има ормар со оптички разделници од Македонски Телеком, тогаш повеќе од сигурно е дека твојата станбена зграда/улица е поврзана со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком и ќе можеш да поднесеш барање за оптички телекомуникациски приклучок.

Како и да е, Speedport Entry 2i не е наменет за оптички телекомуникациски приклучок, што значи дека со него нема да добиеш оптички Интернет и симетрични Интернет брзини.
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Воздушна линија од локална централа на телеком (не повеќе) од 250 метри. Што значи денес ќе одам и инсистирам за VDSL, па ќе ве информирам што одговор сум добил.
П.с. во станот мрежното поврзување е со стандардни RJ 45? (За телевизијА)
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
939
Поени од реакции
620
Воздушна линија од локална централа на телеком (не повеќе) од 250 метри. Што значи денес ќе одам и инсистирам за VDSL, па ќе ве информирам што одговор сум добил.
П.с. во станот мрежното поврзување е со стандардни RJ 45? (За телевизијА)
magenta m se odnesuva na mobilnite tel. za optika treba da kazes deka internet za doma sakas so optika, taka da celata magenta ce iskoci 300 den povece
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Воздушна линија од локална централа на телеком (не повеќе) од 250 метри. Што значи денес ќе одам и инсистирам за VDSL, па ќе ве информирам што одговор сум добил.
П.с. во станот мрежното поврзување е со стандардни RJ 45? (За телевизијА)
Да, IPTV рисиверите се поврзуваат со рутерот преку мрежни кабли со RJ 45 приклучоци на краевите на каблите.

Ако си на помалку од 1 километар од локалната централа на Македонски Телеком, тогаш слободно барај VDSL Интернет.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Пред неколку денови се приклучив на М пакетот, дечкиве од Телеком како главен адут ја спомнуваа стабилноста и многу малиот пинг. И додека за стабилноста е рано да се носат заклучоци, пингот мислам дека е далеку од мал, ем е трипати поголем од пингот што го имаше претходниот провајдер.
http://beta.speedtest.net/result/6892660644 - најчесто се движи од 30 до 50ms, јас имав очекување да биде под 5ms.

Прашањето е дали секаде е вака, или нешто кај мене не чини?

Рутерот е Speedport Entry 2i.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Пред неколку денови се приклучив на М пакетот, дечкиве од Телеком како главен адут ја спомнуваа стабилноста и многу малиот пинг. И додека за стабилноста е рано да се носат заклучоци, пингот мислам дека е далеку од мал, ем е трипати поголем од пингот што го имаше претходниот провајдер.
http://beta.speedtest.net/result/6892660644 - најчесто се движи од 30 до 50ms, јас имав очекување да биде под 5ms.

Прашањето е дали секаде е вака, или нешто кај мене не чини?

Рутерот е Speedport Entry 2i.
Ќе се јавиш на 122 и ќе пријавиш пречка во Интернет услугата.

Но ако живееш премногу далеку од локалната централа, тогаш ни нов приклучок, ни нов рутер нема да ти го реши проблемот.

Ако користиш Интернет преку воздушна инсталација, односно преку бандера, проблемот е тука за да остане, бидејќи надворешните услови - топлина, студ, суша, влажност - секогаш ќе го направат своето за да ја отежнат бакарната врска.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ!!!!
Си доаѓав јас од школо накај дома и гледам една шкода подоле,погледнав поубаво и видов дека е на Телеком (и знаете што помислив)но подоцна сватив дека дошле само да јадат.Но потоа татко ми ми кажа дека денес му се јавиле и дека овие денови ке дошле да ни стават оптички интернет (конечно после толку време,уф...).Со ова официјално ставам вето на мојот проблем.Знам,сиве овие 7 месеци се изнапишав непотребни глупости и за џабе се нервирав.Сватив дека човек ако чека нешто дека ке го добие.Од сега понатаму ке ме нема баш многу на форумов (ке оладам малце)но не дека нема да бидам активен туку помалце ке се пуштам и ке гледам да се средам со понашањево бидејки нешто во последно време малце лошо понашање имам.Кога ке ме поврзат ке пратам слики нормално,и најважно за Гејмање ке ви ги споделам моите искуства.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ќе се јавиш на 122 и ќе пријавиш пречка во Интернет услугата.

Но ако живееш премногу далеку од локалната централа, тогаш ни нов приклучок, ни нов рутер нема да ти го реши проблемот.

Ако користиш Интернет преку воздушна инсталација, односно преку бандера, проблемот е тука за да остане, бидејќи надворешните услови - топлина, студ, суша, влажност - секогаш ќе го направат своето за да ја отежнат бакарната врска.
Значи стварно пингот е поголем од обично, нели?

Инаку, инсталацијата е со кабли под земја и колку што знам локалната централа е 200-300 метри воздушно.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Значи стварно пингот е поголем од обично, нели?

Инаку, инсталацијата е со кабли под земја и колку што знам локалната централа е 200-300 метри воздушно.
Зависи од повеќе фактори - опремата кај корисникот, приклучокот кај корисникот или кај изводната табла доколку живееш во станбена зграда, или во локалната централа - можеби треба да се преработи приклучокот на некои од овие места, а се разбира, можно е проблемот да е` и кај портата во локалната централа на која е поврзан конкретниот приклучок.

Така да, ако пингот ти претставува сериозен проблем, тогаш пријави пречка на 122, па можеби - ама само можеби - ќе ти го решат проблемот.

Во спротивно, доколку пингот не ти претставува сериозен проблем, тогаш подобро остави го така како што е, бидејќи може да ти го решат проблемот со тоа што ќе ја влошат состојбата на линијата наместо да ја подобрат. На пример, ако го префрлат твојот приклучок во локалната централа од една слаба порта кон друга уште послаба порта, ќе имаш многу поголем проблем отколку сега.

И се разбира, останува можноста да не направат ништо со изговор дека на таа локација на која живееш сигналот е таков и не може да се подобри.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.207
Поени од реакции
57.839
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ!!!!
Си доаѓав јас од школо накај дома и гледам една шкода подоле,погледнав поубаво и видов дека е на Телеком (и знаете што помислив)но подоцна сватив дека дошле само да јадат.Но потоа татко ми ми кажа дека денес му се јавиле и дека овие денови ке дошле да ни стават оптички интернет (конечно после толку време,уф...).Со ова официјално ставам вето на мојот проблем.Знам,сиве овие 7 месеци се изнапишав непотребни глупости и за џабе се нервирав.Сватив дека човек ако чека нешто дека ке го добие.Од сега понатаму ке ме нема баш многу на форумов (ке оладам малце)но не дека нема да бидам активен туку помалце ке се пуштам и ке гледам да се средам со понашањево бидејки нешто во последно време малце лошо понашање имам.Кога ке ме поврзат ке пратам слики нормално,и најважно за Гејмање ке ви ги споделам моите искуства.
Нема потреба да праќаш слики. Доволно спамираше.
Фала.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Пингот од 30-50ms е намерно поставен да ве тргнат од канцерот - компетитивно гејмање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom