Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 септември 2016
Мислења
504
Поени од реакции
698
ADSL Интернетот од Македонски Телеком секогаш доаѓа со динамична IP адреса, за статична IP адреса мора да се плаќа дополнителна месечна претплата секој месец.

Постапката за менување на IP адресата е наједноставна - ќе го исклучиш рутерот од струја и ќе го вклучиш повторно, кога ќе се поврзи повторно на Интернет, ќе имаш нова IP адреса.
Kratko i jasno.
 
H

HoT IcE

Гостин
Дечки од Куманово сум и досега имам користено само локални провајдери ама веќе ми дојде преку глава затоа што после година, две си ебат мајка и сакам да се префрлам на некој од пакетиве на Телеком.
Ги гледам на странава и не пишува брзина на интернет туку само најстабилен интернет или супер брз/најстабилен интернет. Ме интересира конкренто за тој пакетот од 1000 денари што брзина на download/upload е и дали е стабилен. Претежно ми треба за гејминг, ми треба стабилен интернет со добар пинг.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
Враќање назад на тековна програма на макств го исклучиле вчера.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.995
Поени од реакции
14.806
Mislam deka toa što ti e keširano dodeka gledaš možiš vo sekoe vreme da go vrakaš
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.541
Поени од реакции
11.623
не мислев на тоа,туку веднаш да вратиш програма назад повеќе не работи
Провери да не е полн хард дискот на IPTV рисиверот.

Ако хард дискот е полн, тогаш ќе мораш да избришеш по некоја од снимените телевизиски содржини за да можеш да ја премоташ програмата назад.

Ако воопшто не ги прикажува снимените телевизиски содржини, тогаш можно е хард дискот на IPTV рисиверот да е прегорен, поради што ќе мораш да пријавиш дефект на 122 за да го заменат постоечкиот IPTV рисивер со нов.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Провери да не е полн хард дискот на IPTV рисиверот.

Ако хард дискот е полн, тогаш ќе мораш да избришеш по некоја од снимените телевизиски содржини за да можеш да ја премоташ програмата назад.

Ако воопшто не ги прикажува снимените телевизиски содржини, тогаш можно е хард дискот на IPTV рисиверот да е прегорен, поради што ќе мораш да пријавиш дефект на 122 за да го заменат постоечкиот IPTV рисивер со нов.
Не е до дефект, ја исклучија можноста барем за сега да премоташ назад канал кој тукушто си го вклучил. Ова се однесуваше на тие што се во ТВ-тека.
не мислев на тоа,туку веднаш да вратиш програма назад повеќе не работи
ММЕ!
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
https://www.telekom.mk/internet-paketi-landing.nspx

Dobro znae li nekoj koj se brzinive sto gi nudat vo M,.L i XL tolku tesko im bile da gi napisat?
InternetS
Вклучен месечен интернет сообраќај 50 GB
Линиска брзина (D/U) (1) до 8 Mbps / 768 Kbps
Говорни услуги
Вклучени разговори во Телеком мрежата Неограничени

Internet M
Вклучен месечен интернет сообраќај Неограничен
Политика на фер користење 1 TB
Линиска брзина (D/U) (1) до 12 Mbps / 768 Kbps
Говорни услуги
Вклучени разговори во Телеком мрежата Неограничени
Вклучени разговори кон други национални мрежи Неограничени

Internet L
Вклучен месечен интернет сообраќај Неограничен
Политика на фер користење 1 ТB
Линиска брзина (D/U) (1) до 50 Mbps / 50 Мbps
Говорни услуги
Вклучени разговори во Телеком мрежата Неограничени
Вклучени разговори кон други национални мрежи Неограничени
Меѓународни разговори 1.000 минути
Дополнителни услуги Пакет дополнитени услуги

MAXTV КАРАКтеРиСтиКи
MaxTV М ги вклучува ексклузивните филмски канали: M1 Gold и Cinemax.
MaxTV L ги вклучува дополнителните ТВ пакети: HBO, Cinemax , Extreme и Sport. Корисниците може да
одберат да користат изберат еден од пакетите - Balkan или Tring, за следење без надомест.
Со опцијата S достапни се следните функционалности: MaxTV водич, родителска контрола, Видеотека.
Со опциите M и L достапни се следните функционалности: MaxTV водич, паузирање, снимање, ТВ-тека,
родителска контрола, Видеотека.
Цената на филмовите од Видеотеката зависи од типот на содржината. ТВ-теката содржи емитувана ТВ
програма од последните 3 дена, достапна без да ја снимате.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дали и кај вас нешто е зафркнато со Мој Телеком?


Се логирам и ми се појавува како првпат да се логирам, ми ги нема сметките, да си проверам колку сум потрошил и слично...

Мој Телеком
Сè за вас на едно место
Додадете ги вашите претплатнички линии за мобилни и интегрирани услуги и за фиксни услуги и имајте преглед на сите ваши прептлатнички линии на Македонски Телеком на едно место.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Дали и кај вас нешто е зафркнато со Мој Телеком?


Се логирам и ми се појавува како првпат да се логирам, ми ги нема сметките, да си проверам колку сум потрошил и слично...

Мој Телеком
Сè за вас на едно место
Додадете ги вашите претплатнички линии за мобилни и интегрирани услуги и за фиксни услуги и имајте преглед на сите ваши прептлатнички линии на Македонски Телеком на едно место.
пробај да исклучиш адблок
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Internet L

Вклучен месечен интернет сообраќај Неограничен
Политика на фер користење 1 ТB
Линиска брзина (D/U) (1) до 50 Mbps / 50 Мbps
Говорни услуги
Вклучени разговори во Телеком мрежата Неограничени
Вклучени разговори кон други национални мрежи Неограничени
Меѓународни разговори 1.000 минути
Дополнителни услуги Пакет дополнитени услуги
Ме интересира за оваа понуда, дали 50/50 е на бакар? И колку кошта, 1499 ден?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.541
Поени од реакции
11.623
Ме интересира за оваа понуда, дали 50/50 е на бакар? И колку кошта, 1499 ден?
50/50 на адсл и да сакаш не бива
Ај што ADSL Интернетот од 2008 година па наваму низ целиот свет е фиксно ограничен на максимални 2.4 мегабајти во секунда, односно 24 мегабита во секунда, но дури и кога би можел ADSL Интернетот да достигне 5 мегабајти во секунда, односно 50 мегабита во секунда, тоа сепак би останало неизводливо преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, која и вака е во катастрофална состојба.

Бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком едвај успева да достигне 2 мегабајти во секунда, односно 20 мегабита во секунда - и тоа многу ретко, вообичаено брзините се помеѓу 1.2 мегабајти (12 мегабита) во секунда и 1.8 мегабајти (18 мегабита) во секунда, а камо ли па 5 мегабајти во секунда, односно 50 мегабита во секунда - под претпоставка дека тоа некогаш би било во иднина технички изводливо, а поголеми се шансите Македонци да го населат Марс наспроти ADSL техничките можности на бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Секој пакет кој Македонски Телеком го нуди со брзина над 2 мегабајти во секунда, односно над 20 мегабита во секунда, мора да оди преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom