Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
3 февруари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ај некако преформулирај го прашањето, што всушност сакаш да препознаеш/најдеш ?
RJ-45 и RJ-11 се различни, првиот е за во компјутерот вториот е за во телефонот (види слика).
Me interesira kako mozam da go napravam Адаптер RЈ-45 во RJ-11. Kako da ti postavam zicite vo konektorite ali na mesto 4 zici da ima vo konektorite mene mi treba so 2 zicki da ima vo konektori.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Me interesira kako mozam da go napravam Адаптер RЈ-45 во RJ-11. Kako da ti postavam zicite vo konektorite ali na mesto 4 zici da ima vo konektorite mene mi treba so 2 zicki da ima vo konektori.
Незнам дали воопшто можеш да изведеш такво нешто. Ако имаш интернет од Тхоме, подобро јави се кај нив нека испратат екипа па тие да се обидат да го направат тоа што ти го имаш замислено.
А да те прашам, зошто воопшто ти треба вакво нешто, што сакаш да направиш ?
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
Незнам дали воопшто можеш да изведеш такво нешто. Ако имаш интернет од Тхоме, подобро јави се кај нив нека испратат екипа па тие да се обидат да го направат тоа што ти го имаш замислено.
А да те прашам, зошто воопшто ти треба вакво нешто, што сакаш да направиш ?
Sakam da go povrzam telefonot da mi ide preku ruter. Sega mi e direkno od spliter :)
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Од секогаш оптик пакетите биле +300 денари. Можеби тоа не си го приметил, незнам, а не верувам дека нешто поскапеле, ќе се пишуваше многу на форумов за тоа :)
Зошто пакетот од 500ГБ го делиш на пола? Тоа е вкупен сообраќај а не половина за преземање и половина за испраќање.
Патем псуј си, зошто не, не се ефтини :)
зошто кога спушташ филм во исто време правиш и данлоад и аплоад и така ќе ти остани за даунлоад само 250 гб освен ако има начин да го лимитираш аплоадот на 1 мбпс да речиме.....

абе и оптик беа 3000 ден колку и бакарните пакети сигурен сум оти се чудев како е можно и АДСЛ и Оптик да се со иста цена само со поголем лимит на оптичките ама сега не се
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Некој дан имат проблем вечерва со брзината? Ептен „играт“ горе-долу. Стандард на 0800 талентине викет дека е све во ред кај нив. Спидпортов ќе го прегорам од рестартирање, анџак ќе кренит и оп се спружил.:mad:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Некој дан имат проблем вечерва со брзината? Ептен „играт“ горе-долу. Стандард на 0800 талентине викет дека е све во ред кај нив. Спидпортов ќе го прегорам од рестартирање, анџак ќе кренит и оп се спружил.:mad:
И кај мене е исто, денеска рутерот 10 пати се ресетира сам од себе. Изглеа пак нешто експериментираат шупациве...
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
101
Поени од реакции
34
експериментираат ама тоа им носи резултати. не за џабе се најстабилни во мк, и имаат најскапа опрема.. поарно да плаќам 2000 месечно колку и што плаќам за основниот пакет со МaxTv одколку да се нервирам на секои 5 минути да ми паѓа од One
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.273
Поени од реакции
642
експериментираат ама тоа им носи резултати. не за џабе се најстабилни во мк, и имаат најскапа опрема.. поарно да плаќам 2000 месечно колку и што плаќам за основниот пакет со МaxTv одколку да се нервирам на секои 5 минути да ми паѓа од One
Greska si za One jas go koristam i do sega ne e padnat ama bash ich..stabilen e zato sto ja koristi mrezata od telekom... :)
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
101
Поени од реакции
34
Greska si za One jas go koristam i do sega ne e padnat ama bash ich..stabilen e zato sto ja koristi mrezata od telekom... :)
има една другарка од One веќе 2 години, секогаш кога се допишуваме на мсн мора да и падне барем 2-3 пати, едвај чека да и заврши договорот и да се префрли во T-Home, ама ок не викам дека кај сите е така
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.273
Поени од реакции
642
има една другарка од One веќе 2 години, секогаш кога се допишуваме на мсн мора да и падне барем 2-3 пати, едвај чека да и заврши договорот и да се префрли во T-Home, ама ок не викам дека кај сите е така
Pa kako sto citam po forumi i sto pravam muaberti so luge sto koristat takov net sve zavisi vo koj grad se ili vo koja naselba ako e od sk...zatoa najdobro e covek prvo da si prasa kako e kaj nego vo ulica netot i posle da odluci na koj provajder ke bide :))
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
зошто кога спушташ филм во исто време правиш и данлоад и аплоад и така ќе ти остани за даунлоад само 250 гб освен ако има начин да го лимитираш аплоадот на 1 мбпс да речиме.....

абе и оптик беа 3000 ден колку и бакарните пакети сигурен сум оти се чудев како е можно и АДСЛ и Оптик да се со иста цена само со поголем лимит на оптичките ама сега не се
Ај прочитај МАЛКУ повеќе пред да постираш нешто вакво, жити се.

Туку ме интересира некој да не има некои информации за зголемување на сообраќајот и сл. Нели секоја година овој период прават покачувања на брзина/сообраќај ...
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Ај прочитај МАЛКУ повеќе пред да постираш нешто вакво, жити се.

Туку ме интересира некој да не има некои информации за зголемување на сообраќајот и сл. Нели секоја година овој период прават покачувања на брзина/сообраќај ...
И да зголемат сигурно ќе направат како лани само дупло. Да ми заврши договорот уште овој месец и следниот фаќам правец ONE, тел+нет за 800 денара е поефтино од колку што плаќам сега за тел+нет, плус 400ГБ со 30ГБ нет не се споредуваат.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Прееска им вртев на 0800 да ги прашам ќе има ли некои новости, ме откачи и вика гледај редовно на сајтот на тхоум. А викам до крајов на месецов ќе има ли нешто, не знам ми вика и тоа е тоа. Па кога бе ќе има нешто ново, од први април ли?:tapp: Додека да се одлучат кога ќе има нешто ново многумина после воип платформава со 600гб(до први март) ќе бегаат во други оператори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom