Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Мене ми е се фабрички ко што е, ко што ми наместија они, па имам поголеми бројки. А брзината пак ми е некои 5мбпс кога симињам.
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:768 / 6.144

Ајде коментар и од моја страна за рутерот и за интернетов. Сега за сега после неколку саати се ми е исто ко порано. На почетокот еднаш снема интернет неколку минути, па после се врати. Брзината си е иста.
Што се однесува до рутерот. Заклучено е само подесувањето за телефонот. Друго се ми е одклучено. Или па не сум ве сфатил за што зборевте во претходниве страници. Сите сетинзи, ама баш сите на жичната и безжичната конекција ми се отворени и можам да правам што сакам. Што повеќе ми треба па да го одклучувам? Вака е и кај вас? Кај јузерите колку што видов Power User сум. Сите имате ваков јузер? Ми рекоа само рестарт да не правам на рутерот зашто ќе се избрише сетингот за телефонот, па ќе мора да чекам да дојдат на ново да ми подесат.

10 пати го прашав тој, што ако се заглави нешто рутерот, ако падне, ако го исклучам од струја, дали ќе има телефон. Ми потврди дека на телефонот ништо не му смета, и безразлика на се, телефон ќе имам. Си отидоа, го гасам рутерот од копчето и гледам телефонот не работи
:pos2:

Друга работа
Му викам а реално колкава брзина треба да добивам?
Паа колку ти е толку треба... и се здтка малце
Па еве на торенти од приватни тракери кога симињам поише од 620 не иде никогаш, одприлика таа е брзината.
Епа тоа се ти зависи од серверите што симињаш... јас на работа имам АДСЛ 2 модем со 24Мбпс мене ми симиња, али што ги имаме едни торенти да видиш како симиња, толкава брзина не си видел нигде, не со мегабита, дури и во килобајти ја мериме од што е многу брзо одма ни симиња филмови:tapp::tapp::tapp:
И тука после овој исказ го прекинав разговорот зашто ми стана јасно што е и како е, со кого разговарам. 3 пати ја повторив реченицата за да сфатам што кажал али не најдов логика. Изгледа сакаше нешто да ми каже ама неможеше:D Можеби знае да се конектира со лаптопот и да ми го внесе јузернејмот и пасвородот од пппое конекцијата, али видов дека не е за нешто посложено да го прашам што имав проблем.
Така е кај сите корисници, сите сме повер јузери, а со админскиот мод добиваш некои дополнителни опции како конфигурирање на телефонот, водење сметка за повиците, бришење на сите активности што си ги правил, ресетирање на рутерот, фабричко ресетирање итн...

Ова е тоа што ти зборував во претходните мислења во врска со телефонот, дека не треба да се ресетира рутерот, а иначе кога рутерот ми е исклучен телефонот работи нормално, незнам зошто кај тебе не работи

Брат за ова немам коментар :pos: :pos: :pos:
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Мене ми е се фабрички ко што е, ко што ми наместија они, па имам поголеми бројки. А брзината пак ми е некои 5мбпс кога симињам.
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:768 / 6.144

тебе ти е многу брз алал да ти е, а можеш да оставиш линк од страната што ти е на сликата?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Мене ми е се фабрички ко што е, ко што ми наместија они, па имам поголеми бројки. А брзината пак ми е некои 5мбпс кога симињам.
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:768 / 6.144

тебе ти е многу брз алал да ти е, а можеш да оставиш линк од страната што ти е на сликата?
Иначе таа слика е моја, ако погледнеш подобро ќе забележеш дека Јане ме цитираше мене :)
а линк неможам да ти дадам, бидејќи ја хостирав на еден сервер така што кога ќе кликнеш на сликата ти се отвара домашната страна на серверот ( во случајов http://alifaan.com/upload/ )
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Иначе таа слика е моја, ако погледнеш подобро ќе забележеш дека Јане ме цитираше мене :)
а линк неможам да ти дадам, бидејќи ја хостирав на еден сервер така што кога ќе кликнеш на сликата ти се отвара домашната страна на серверот ( во случајов http://alifaan.com/upload/ )
да да видов извини али не приметив првиот пат
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Така е кај сите корисници, сите сме повер јузери, а со админскиот мод добиваш некои дополнителни опции како конфигурирање на телефонот, водење сметка за повиците, бришење на сите активности што си ги правил, ресетирање на рутерот, фабричко ресетирање итн...

Ова е тоа што ти зборував во претходните мислења во врска со телефонот, дека не треба да се ресетира рутерот, а иначе кога рутерот ми е исклучен телефонот работи нормално, незнам зошто кај тебе не работи

Брат за ова немам коментар :pos: :pos: :pos:
Не ми треба ништо од тоа. За 20 денари легално ќе си добиеш евиденција на повиците и ќе можеш да си проверуваш на интернет се што те интересира. Нема потреба да чепкам за џабе да се замарам.
А за телефонов ме зачуди. Кога ќе го штракнеш копчето позади и рутерот е изгасен ти работи телефонот?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не ми треба ништо од тоа. За 20 денари легално ќе си добиеш евиденција на повиците и ќе можеш да си проверуваш на интернет се што те интересира. Нема потреба да чепкам за џабе да се замарам.
А за телефонов ме зачуди. Кога ќе го штракнеш копчето позади и рутерот е изгасен ти работи телефонот?

Да бе, и двата телефона дома ми работат кога е исклучен рутерот, незнам зошто кај тебе не е така :toe:
ај ќе почекам да се стават ONLINE овие од техничка, па ќе ги прашам што е и како е :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Да бе, и двата телефона дома ми работат кога е исклучен рутерот, незнам зошто кај тебе не е така :toe:
ај ќе почекам да се стават ONLINE овие од техничка, па ќе ги прашам што е и како е :)
Како контактираш онлајн? МСН да не имаат оннет како што имаа?

Еве тест од интернетот со вајрлес поврзан преку 2 ѕида. Кабелот кога како ми работи... незнам што му е.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Како контактираш онлајн? МСН да не имаат оннет како што имаа?

Еве тест од интернетот со вајрлес поврзан преку 2 ѕида. Кабелот кога како ми работи... незнам што му е.
Оди на http://www.t-home.mk/mk/?z=266, и десно ти пишува ТЕХНИЧКА ПОДРШКА :)
бај д веј, во моментов се ОНЛАЈН оди и прашај ги се што те интересира :helou:
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
Оди на http://www.t-home.mk/mk/?z=266, и десно ти пишува ТЕХНИЧКА ПОДРШКА :)
бај д веј, во моментов се ОНЛАЈН оди и прашај ги се што те интересира :helou:
еве сега разговарам со овие па да видам што ќе ми кажат зошто е брзината сеуште 1300 мб/с

еве го одговорот:
Operator: se nasevam deka slednava nedela ke zavrsat so pokacuvanjeto na brzinata i kaj ostanatiot del na ADSL korisnici

:pos2::pos2::pos2::pos2:
лажат вкрај колку да се одтарасат од тебе
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Ма на оние корисниците на Max10 пакетот или како и д асе викаше мислам никогаш нема да им накачат брзина. Многу се, а на сите да им накачат немаат капацитет за тоа. Првите денови од секој месец катастрофа ќе биде интернетот. 1,5мбит имаат сите мислам али 4 не. И лажат сушат. Антивирусот кочел намалувал брзина, следната недела и такви лаги. А префрли се на 100ГБ пакетот одма 8мбита лета брзината.
значи масата корисници на најефтиниот пакет нив ништо не им значат. Само оние што плаќаат најмногу имаат, они имааат приоритет. Више ако не можеш да дадиш 4мбита не ни рекламирај. Кажи два, два и пол мегабита. помина повеќе од месец од како требаше 4мбита да биде брзината.
Лажат сушат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ма на оние корисниците на Max10 пакетот или како и д асе викаше мислам никогаш нема да им накачат брзина. Многу се, а на сите да им накачат немаат капацитет за тоа. Првите денови од секој месец катастрофа ќе биде интернетот. 1,5мбит имаат сите мислам али 4 не. И лажат сушат. Антивирусот кочел намалувал брзина, следната недела и такви лаги. А префрли се на 100ГБ пакетот одма 8мбита лета брзината.
значи масата корисници на најефтиниот пакет нив ништо не им значат. Само оние што плаќаат најмногу имаат, они имааат приоритет. Више ако не можеш да дадиш 4мбита не ни рекламирај. Кажи два, два и пол мегабита. помина повеќе од месец од како требаше 4мбита да биде брзината.
Лажат сушат.
Ќе му покачат на сите, само поради една работа, а тоа е MaxTV.

Верувај ако MaxTV со потребните барем 5mbps (моја претпоставка) не го закочат телеком, ништо друго нема да го закочи.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Ni ke pokacat nike bide :(:)tv: a KOGA KE PUSTAT max tv CELa MREZA CELA mkd KE OMALAKSA netot I SITE KE PLACAT :))):toe:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ni ke pokacat nike bide :(:)tv: a KOGA KE PUSTAT max tv CELa MREZA CELA mkd KE OMALAKSA netot I SITE KE PLACAT :))):toe:
Да секако, сега кога го одобрија проектот од Дојче телоком за оптика до секој дом во Македонија, ќе се растуриме од плачење...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Да секако, сега кога го одобрија проектот од Дојче телоком за оптика до секој дом во Македонија, ќе се растуриме од плачење...
ај за година две ќе биде. Најверојатно.
Колку ќе биде метрото кабел. Претпоставувам ние ќе го плаќаме, нормално и тоа по тројна цена од таа на пазарот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
ај за година две ќе биде. Најверојатно.
Колку ќе биде метрото кабел. Претпоставувам ние ќе го плаќаме, нормално и тоа по тројна цена од таа на пазарот.

Оптиката ќе биде донација од Дојче телеком, ама со оглед дека и Мама на Тато не дава џабе, ќе си го платиме на крајот ние вака или онака.

Нема врска тоа, битно ќе биде. Се движат работиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom