Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Случајно некој друг тогаш да не ти го користел интернетот? Не може од уста да ги вади бројачот сумите.
Не знам што е проблемот со бројачот, но мене за разлика од тие шо им ги вади бројачот од уста, мене бројачот ми ги јаде гигабајтите. На DUMeter Маinly Totals 01.10.2008-03.10.2008 ми вади 28.6 гига у моментов а на проверка на остварен адсл ми вика 14.549.3 мегабајти потрошен трансфер заклучно со 10.03.2008 11:35:59. Не дека не ми годи и се бунам за нешто, само поентата ми е шо не штима бројачов, бар кај мене :helou:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не знам што е проблемот со бројачот, но мене за разлика од тие шо им ги вади бројачот од уста, мене бројачот ми ги јаде гигабајтите. На DUMeter Маinly Totals 01.10.2008-03.10.2008 ми вади 28.6 гига у моментов а на проверка на остварен адсл ми вика 14.549.3 мегабајти потрошен трансфер заклучно со 10.03.2008 11:35:59. Не дека не ми годи и се бунам за нешто, само поентата ми е шо не штима бројачов, бар кај мене :helou:
Абе шо ти е гајле, се додека ти е ОК, уживај... :helou: Јас за овие 3 дена направив 7 гб, ама океј е знам каде ги потрошив

нешто друго сега...
со едноставна промена на сплитерот, видете што може да се добие ( ова се однесува на оние што се жалат на намалена брзина, паѓање на адслот и сл. )


како што покажува рутерот, добивам максимална брзина односно таа што ја имаат наведено и т-хоумци... ако нешто не ви штима, пробајте со друг сплитер па видете резултати :helou:
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Јас веќе недела време пробувам да направам акаунт на замунда не бива, не е можно сите никови кои ги пишав да се зафатени... или не примаат нови членови, или незнам што е работата :toe:
а од аренабг, имам симнувано торенти и навистина брзо се симнува :)
Пробај со
Username: barcelona14
password: barcelona

И јас не можев и после ми кажаја преку овај да пробам
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
kaj mene sekad e razli4na brzinata, nekad mi otvara pobrzo a nekad mnogu sporo..

neznam sega dali mora na spliterot da se stai telefon i kakva vrska ima toa?
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Не знам што е проблемот со бројачот, но мене за разлика од тие шо им ги вади бројачот од уста, мене бројачот ми ги јаде гигабајтите. На DUMeter Маinly Totals 01.10.2008-03.10.2008 ми вади 28.6 гига у моментов а на проверка на остварен адсл ми вика 14.549.3 мегабајти потрошен трансфер заклучно со 10.03.2008 11:35:59. Не дека не ми годи и се бунам за нешто, само поентата ми е шо не штима бројачов, бар кај мене :helou:
По default DUMeter мери трафик направен во мрежа, т.е. Local Area Connection, како и трафикот направен преку АДСЛ. Оди во опциите и ќе го видиш тоа одма. Затоа сумите не се совпаѓаат.
 
P

Princ

Гостин
со едноставна промена на сплитерот, видете што може да се добие ( ова се однесува на оние што се жалат на намалена брзина, паѓање на адслот и сл. )
Зошто побогу би ставал сплитер на томсон-от? :)

neznam sega dali mora na spliterot da se stai telefon i kakva vrska ima toa?
Не мораш да ставиш телефон ако не ти треба. Нема да загубиш/добиеш ништо во секој случај.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Зошто побогу би ставал сплитер на томсон-от? :)


Не мораш да ставиш телефон ако не ти треба. Нема да загубиш/добиеш ништо во секој случај.
јебига кај мене е така со сплитер... види, кабелот што иде од бандера влегува у сплитерот, од сплитерот излегуваат 2 кабли, едниот влегува во тоа позади на рутерот што е DSL, другиот во phone, и кабелот што ми е за телефоните, е сечен на 2 дела... неам појма, навистина е хаос овде кај мене...:toe:
иначе кај тебе како е наместено ?
 
P

Princ

Гостин
Кај мене од толку многу кабли, не сум видел дека има и сплитер во купот. Значи мора да има сплитер. Го повлекувам тоа што го реков во претходниот пост :smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Кај мене од толку многу кабли, не сум видел дека има и сплитер во купот. Значи мора да има сплитер. Го повлекувам тоа што го реков во претходниот пост :smir:
:pos: :pos: абе го чекав одговорот од тебе, иначе готов бев да се јавувам у т-хоме да прашам зошто кај мене има сплитер а кај другите не :pos:... ама многу нелогично ми беше да нема сплитер, со него се делат фреквенциите на високи и ниски блабла...
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Јас кога се јавив ми рекоа дека конекцијата може да ми падна ако ми зацвони телефонот, но не тој телефон што е на сплитерот тука друг, на долниот спрат,,,
а може да ми иде споро нетот ако неам приклу4ено телефон на сплитеррот,моментално телефонската линија ми иде директно во модемот,,
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Јас мигрирав на call & Surf + пакетот.
За колку време од прилика доаѓаат мајсторите ? :D
Нека ми каже некој што мигрирал... :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас кога се јавив ми рекоа дека конекцијата може да ми падна ако ми зацвони телефонот, но не тој телефон што е на сплитерот тука друг, на долниот спрат,,,
а може да ми иде споро нетот ако неам приклу4ено телефон на сплитеррот,моментално телефонската линија ми иде директно во модемот,,

Па така е и најдобро, директно да е приклучена линијата во модемот, така добиваш малку поголема брзина, пробај со програмчево sm50b, и види ја брзината кога директно е приклучена линијата, и кога не е директно...

Јас мигрирав на call & Surf + пакетот.
За колку време од прилика доаѓаат мајсторите ? :D
Нека ми каже некој што мигрирал... :)
Кај мене ( во Штип ) дојдоа за еден ден, а како што слушнав од принц тој ги чекал 7 дена ( во Скопје )... како и е да е, за недела време ќе го имаш :)
 

Attachments

Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Кај мене ( во Штип ) дојдоа за еден ден, а како што слушнав од принц тој ги чекал 7 дена ( во Скопје )... како и е да е, за недела време ќе го имаш :)
Аха. Фала.
Бтв 2.536 со ДДВ бил, а ја мислев 2.359 со ДДВ али нема гајле.
Сега видов на страната. :D
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Абе шо ти е гајле, се додека ти е ОК, уживај... :helou: Јас за овие 3 дена направив 7 гб, ама океј е знам каде ги потрошив

нешто друго сега...
со едноставна промена на сплитерот, видете што може да се добие ( ова се однесува на оние што се жалат на намалена брзина, паѓање на адслот и сл. )


како што покажува рутерот, добивам максимална брзина односно таа што ја имаат наведено и т-хоумци... ако нешто не ви штима, пробајте со друг сплитер па видете резултати :helou:
Мене ми е се фабрички ко што е, ко што ми наместија они, па имам поголеми бројки. А брзината пак ми е некои 5мбпс кога симињам.
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:768 / 6.144

Ајде коментар и од моја страна за рутерот и за интернетов. Сега за сега после неколку саати се ми е исто ко порано. На почетокот еднаш снема интернет неколку минути, па после се врати. Брзината си е иста.
Што се однесува до рутерот. Заклучено е само подесувањето за телефонот. Друго се ми е одклучено. Или па не сум ве сфатил за што зборевте во претходниве страници. Сите сетинзи, ама баш сите на жичната и безжичната конекција ми се отворени и можам да правам што сакам. Што повеќе ми треба па да го одклучувам? Вака е и кај вас? Кај јузерите колку што видов Power User сум. Сите имате ваков јузер? Ми рекоа само рестарт да не правам на рутерот зашто ќе се избрише сетингот за телефонот, па ќе мора да чекам да дојдат на ново да ми подесат.

10 пати го прашав тој, што ако се заглави нешто рутерот, ако падне, ако го исклучам од струја, дали ќе има телефон. Ми потврди дека на телефонот ништо не му смета, и безразлика на се, телефон ќе имам. Си отидоа, го гасам рутерот од копчето и гледам телефонот не работи:pos2:

Друга работа
Му викам а реално колкава брзина треба да добивам?
Паа колку ти е толку треба... и се здтка малце
Па еве на торенти од приватни тракери кога симињам поише од 620 не иде никогаш, одприлика таа е брзината.
Епа тоа се ти зависи од серверите што симињаш... јас на работа имам АДСЛ 2 модем со 24Мбпс мене ми симиња, али што ги имаме едни торенти да видиш како симиња, толкава брзина не си видел нигде, не со мегабита, дури и во килобајти ја мериме од што е многу брзо одма ни симиња филмови:tapp::tapp::tapp:
И тука после овој исказ го прекинав разговорот зашто ми стана јасно што е и како е, со кого разговарам. 3 пати ја повторив реченицата за да сфатам што кажал али не најдов логика. Изгледа сакаше нешто да ми каже ама неможеше:D Можеби знае да се конектира со лаптопот и да ми го внесе јузернејмот и пасвородот од пппое конекцијата, али видов дека не е за нешто посложено да го прашам што имав проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom