Телеком Србија влегува во Македонија

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Abe sto ke ponudat osvem..vo mesto kade sto nema Kds, mreza nikade ne mozat da prosperiraat,koj bi prifatil paket 650den+200za 2ri resiver,pa satelitska....?koga za 800/900 imas 2tv + net sega na sekoj mu treba internet koj gleda tv...mn mal %.
Ova dami prostat osvem vo ruralno mesto kade nema kabelski mrezi inaku nisto od bizniso*kaj im se intetnet paketi.?ke se slepaat na telekom.??mobilnava...do kaj e.?
Од друга страна имаш веќе пакети и со нет и со тв и за во рурални места.
Работата е дали ќе можат да се борат со Телеком, А1 и Тотал Тв и за тие рурални места, ќе мора да понудат некој канали плус - т.е некој што или ги нема или гратис да дадат некој што се плаќаат или пак да отидат доста поефтино од Тотал Тв и А1, Телеком.
Во спротивно ќе нема зашто некој воопшто да ги рачуна како сериозен оператор.
Cable и Оптика ми се научна фантастика сега за сега да понудат. А за мобилен оператор тоа исто тешко дека ќе можат да се пробијат покрај А1 и Телеком пред се, освен ако не склучат договор со еден од овие двајца.

Како и да е, ќе видиме што и како ќе има со понуди, ваљда имаат нешто испланирано.
 

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
Јас знам дека ќе имаат своја мобилна мрежа и саѕелитска ама ке додадат кабелски нет и телевизија исто и оптички и иптв и вдсл

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
По некоја логика, за да привлечат муштерии треба да понудат повеќе, за помала цена од конкуренцијата. А тука ти имаш и те како јака конкуренција.
Или треба да понудат некој топ канали за исти пари ко другите или пак треба да понудат доста поефтино од другите со исти канали. Пошо зашто некој би идел кај нив ако истото ко добива со А1 или Тотал Тв.

Баш сакам да видам листа на канали + пакети и по која цена се.
Види ја листата во Србија и ќе биде многу слична и кај нас, со тоа што место српските национални ќе има македонски национални канали.

Во првиот пакет ќе оди само Арена 1, во средниот пакет ќе одат сите Арени, а во најскапиот ќе одат Арена заедно со филмските и останатите. Адутот поради кој влегуват на пазарот е тоа што ќе имаат екслклузивитет на спортските настани и нормално дека ќе ги туркаат преку своја платформа, не само да се препродавааат на А1 и Телеком.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Види ја листата во Србија и ќе биде многу слична и кај нас, со тоа што место српските национални ќе има македонски национални канали.

Во првиот пакет ќе оди само Арена 1, во средниот пакет ќе одат сите Арени, а во најскапиот ќе одат Арена заедно со филмските и останатите. Адутот поради кој влегуват на пазарот е тоа што ќе имаат екслклузивитет на спортските настани и нормално дека ќе ги туркаат преку своја платформа, не само да се препродавааат на А1 и Телеком.
Како мислиш ексклузивитет на спортските канали? Не верувам дека само они би ги држеле Арена Каналите.
Вака на прв поглед ми изгледаат сосем исто ако не и поскапо од конкуренцијата, но да почекаме да видиме што ќе понудат официјално од кога ќе отворат.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Како мислиш ексклузивитет на спортските канали? Не верувам дека само они би ги држеле Арена Каналите.
Вака на прв поглед ми изгледаат сосем исто ако не и поскапо од конкуренцијата, но да почекаме да видиме што ќе понудат официјално од кога ќе отворат.
Ексклузивитет во поглед на сопственост на ТВ права. Нормално дека пакетите ќе ги продаваат и на Телеком и А1, од тоа живеат, ама ќе имаат плус и сопствена платформа.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
99
Поени од реакции
49
Овие и во Србија се поскапи од конкуренцијата, а не нудат ништо посебно..Нешто како кај нас што е Телеком цени плафон, а понуда на канали и мобилен интернет никакви....Пропаст во најава ...Би успеале само доколку би биле драстично поефтини од Тотал ТВ, бидејќи се сателитска платформа...Ама не верувам...Чекам да видам понуда, ако се поефтини може да размислам ...Ако не ништо ...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Од друга страна имаш веќе пакети и со нет и со тв и за во рурални места.
Работата е дали ќе можат да се борат со Телеком, А1 и Тотал Тв и за тие рурални места, ќе мора да понудат некој канали плус - т.е некој што или ги нема или гратис да дадат некој што се плаќаат или пак да отидат доста поефтино од Тотал Тв и А1, Телеком.
Во спротивно ќе нема зашто некој воопшто да ги рачуна како сериозен оператор.
Cable и Оптика ми се научна фантастика сега за сега да понудат. А за мобилен оператор тоа исто тешко дека ќе можат да се пробијат покрај А1 и Телеком пред се, освен ако не склучат договор со еден од овие двајца.

Како и да е, ќе видиме што и како ќе има со понуди, ваљда имаат нешто испланирано.
Mobilen ke odat Mvno kako lyca,kako telekabel,greenmobile... Toa e konkurencija kolku na hartija dase reci inaku see copy/paste od Mno operatorot....vo slucajov Lyca i Green se na A1,telekabel e na Telekom izgleda i Mtel ke odi na telekom....
Ama cenite ke si bidat isti so toa sto mobilnata im e za..full paket/ponuda....nisto dr.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Јас знам дека ќе имаат своја мобилна мрежа и саѕелитска ама ке додадат кабелски нет и телевизија исто и оптички и иптв и вдсл

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Само мобилната би била 100+ милиони.
Фиксната уште толку.

Да видам нема да верувам дека има толку ненормален што ќе инвестира цирка 100- 200 милиони на овој пазар.
 

calipso

Optimal Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
27 декември 2009
Мислења
130
Поени од реакции
55
Samo Mrt 1 ostana na satelit 23.5 east, drugite 9 kanali gi snema....
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Ако ги немаат националните канали како Сител, Канал 5 мислам дека тешко би се пробиле. Сепак пропаганда канали се најгледани кај нас
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Ако ги немаат националните канали како Сител, Канал 5 мислам дека тешко би се пробиле. Сепак пропаганда канали се најгледани кај нас
Toтал тв во Македонија ги има само МРТ 1, Собраниски, 24 тв, Алфа, 21, Клан. Додека пак во Србија имаат само 24 тв, Алфа и 21 кој кога гледав не работеше само црна слика имаше.

Мислам дека Телеком Србија ќе нуди повеќе тв канали од Македонија.
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
158
Поени од реакции
328
Ако ги немаат националните канали како Сител, Канал 5 мислам дека тешко би се пробиле. Сепак пропаганда канали се најгледани кај нас
Нормално, иначе каде би ги гледале и слушале глупостите по 20 пати дневно и турските серии.
Нека стават 30 програми спорт (Арени, СК, Еуроспорт и др.) и останатото со едукативни програми, воопшто нека нема национални канали, прв ќе одам таму.

Секако планирам да ги откачам Телекабел доколку останат со оваа понуда на спортски канали, со оглед на тоа што и ПЛ оди на Арена од следна сезона. Би го задржал само интернетот од Телекабел.
 
Член од
12 август 2017
Мислења
19
Поени од реакции
6
Автоматски споено мислење:

Ако ги немаат националните канали како Сител, Канал 5 мислам дека тешко би се пробиле. Сепак пропаганда канали се најгледани кај нас
Ќе ги има македонските канали МРТ од 1 до 5, Канал 5, Сител само тие ми текнуваат моментално.
Ќе има и некои албански.
Од спортски, Арените сите ќе ги има, Еуроспорт и не знам уште кои други.
HBO сите канали ќе ги има.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Toтал тв во Македонија ги има само МРТ 1, Собраниски, 24 тв, Алфа, 21, Клан. Додека пак во Србија имаат само 24 тв, Алфа и 21 кој кога гледав не работеше само црна слика имаше.

Мислам дека Телеком Србија ќе нуди повеќе тв канали од Македонија.
Ное ги имаме сите македонски канали. Пред 2-3 месеци сме на Тотал Тв, тој средниот пакет го имаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom