Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво вака на телекабел сум и плаќам 850 денари телевизија и интернет видов добар оптика пакет 40мб/с за 1000 денари па сакам да прашам ако се префрлам на оптика за истата цена и телевизијата ќе ми остане или?
1000 Интернет + 350 ТВ. За оптичкиот интернет се плаќа 1500 денара за монтажа еднократно, ако на локацијата имаш теничка можност за оптички интернет.
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Denes dojdoa da mi montiraat optika ... pa sea za sea e top ke vidime za ponataka :D

 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
14
Поени од реакции
2
Pozdrav do site,
Citav po forumov nanazad no ne najdov nesto slicno na mojot problem.
Imam Telekabel osnoven paket TV + Internet, brzinata i stabilnosta se ok. Imam postaro ruterce linksys (cisco) za WiFi i do pred edna nedela bese ok. Sega (bez nikakva izmena od prethodno) ovoj ruter ne prenesuva internet nitu na LAN portite nitu preku WiFi, a na modemot od Telekabel ima internet.
Podesuvanjata na ruterot se kako sto bea prethodno, (fabrickite) osven ime na SSID i password na WiFi mrezata. I so resetiranje ne se resava problemot.
Ruterot e ispraven zatoa sto vo mrezata na Telekom raboti, prenesuva internet i preku LAN i preku WiFi.

Dali nekoj ima idea sto mozeda bide,
Vi blagodaram.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Pozdrav do site,
Citav po forumov nanazad no ne najdov nesto slicno na mojot problem.
Imam Telekabel osnoven paket TV + Internet, brzinata i stabilnosta se ok. Imam postaro ruterce linksys (cisco) za WiFi i do pred edna nedela bese ok. Sega (bez nikakva izmena od prethodno) ovoj ruter ne prenesuva internet nitu na LAN portite nitu preku WiFi, a na modemot od Telekabel ima internet.
Podesuvanjata na ruterot se kako sto bea prethodno, (fabrickite) osven ime na SSID i password na WiFi mrezata. I so resetiranje ne se resava problemot.
Ruterot e ispraven zatoa sto vo mrezata na Telekom raboti, prenesuva internet i preku LAN i preku WiFi.

Dali nekoj ima idea sto mozeda bide,
Vi blagodaram.
Извади го од штеќер модемот.
Извади го од штеќер рутерот.
Стави го во штеќер модемот.
Стави го во штеќер рутерот.
Да, во тој редослед.
Можеш и паузи од по 2-5 минути да ставиш измеѓу чекорите, ако сакаш да си сигурен.
 
S

staycalm

Гостин
Извади го од штеќер модемот.
Извади го од штеќер рутерот.
Стави го во штеќер модемот.
Стави го во штеќер рутерот.
Да, во тој редослед.
Можеш и паузи од по 2-5 минути да ставиш измеѓу чекорите, ако сакаш да си сигурен.
Во Телекабел да не работиш? :icon_lol:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Поточно мислев и на оној дел со инсталацијата у влез,она со ормарите...
Еве ти слика од инсталација. Значи од надворешен ормар до влез во зграда се носи оптички кабел, ако има канали се користат тие и после оди во оној бел разводник. Од таму потоа во секој стан. На другата слика се гледа оптичкиот кабел, го сликав во прилично темни услови, ама се гледа дека е тенок.
 

Attachments

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Еве ти слика од инсталација. Значи од надворешен ормар до влез во зграда се носи оптички кабел, ако има канали се користат тие и после оди во оној бел разводник. Од таму потоа во секој стан. На другата слика се гледа оптичкиот кабел, го сликав во прилично темни услови, ама се гледа дека е тенок.
Danke!
Иначе оваа инсталација не е онаа ко на Телеком што оди со лим и ормари низ секој спрат или и Телекабел го имаат тоа исто така?
Еве подоле на сликата ке видиш.Едниот полево е на Неотел,а другиот на Телеком.Дали и Телекабел имаат слична ваква инсталација или само како онаа што ја прати ти.И дали оптичките кабли што одат до кај тебе у стан поминуваат под земја или преку бандера??? 20180212_125157.jpg
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Danke!
Иначе оваа инсталација не е онаа ко на Телеком што оди со лим и ормари низ секој спрат или и Телекабел го имаат тоа исто така?
Еве подоле на сликата ке видиш.Едниот полево е на Неотел,а другиот на Телеком.Дали и Телекабел имаат слична ваква инсталација или само како онаа што ја прати ти.И дали оптичките кабли што одат до кај тебе у стан поминуваат под земја или преку бандера???
Оптиката оди под земја до уличните ормари па после тоа одат во зграда преку канали ако ги има.

Од инсталацијата слична е како онаа на Неотел, само што не би знаел да ти кажам како ќе оди на горните спратови. Ако некој стави па пуштат инсталација нагоре ќе видам како ќе оди оптиката. Инаку од оној бел раздводник до местото во станот треба да се буши за да се дојде до посакуваното место. Јас поминав без бушење, ама во принцип на погорните спратови ќе мора, истото тоа го прави и Телеком во постарите згради или во зградите каде што немаат пуштено оптика во фаза на градење.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Знае некој што е фрката што нема интернет низ Центар, поточно по линија на Бул. Св. Климент Охридски. Веќе цело пладне нема интернет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom