Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
малку скапичко е...
а дали е оптика до домот или до бандера а после тоа обичен кабел?
или е доксис 3 а рекламираат оптика како близу со оптичките брзини...

на близу без договор е 2000 приклучок и 1950 ден месечно

http://blizoo.mk/internet_50.html

НЕТ 50 Mbps
Интернет услуга од следната генерација создадена за денешната генерација.
Бесплатно модем со вграден Wi-Fiрутер. Деталите за модемот погледнете гитука.

Корисни информации:
  • Цена на услугата 1.299 денари месечно, со договор на 24 месеци
  • Цена на услугата 1.899 денари месечно, со договор на 12 месеци
  • Цена на услугата 1.950 денари месечно и еднократен надоместок за инсталација 1.999 денари, со договор на неопределено.
  • Максимална брзина на симнување до 50 Мbps
  • Максимална брзина на прикачување до 3 Мbps
  • Динамична IP адреса
  • Без ограничување на сообраќајот
Цената е со вклучен ДДВ.
Ценa за придружни елементи за инсталација на 1 услуга 149 денари.

а со тв,нет и фикс без договор на близу е 4000 ден приклучок (само 1000 поевтино на телекабел) и 2700 д месечно

http://blizoo.mk/bundle_single_info.html?pkg=%CF%D0%C5%CC%C8%D3%CC
- 1.999 ден. (договор на 24 месеци)
- 2.599 ден. (договор на 12 месеци)
- 2.699 ден. (и еднократен надоместок за инсталација 4.498 денари со договор на неопределено)
Ценa за придружни елементи за инсталација на 3 услуги 449 денари.
Цената е со вклучен ДДВ.
Пакетот може да се купи само во реоните каде што има техничка можност.
Користење на втор KAM или HD ресивер е бесплатно.
*Брзината на интернетот изнесува 150 Mbps во Docsis реоните, 60 Mbps во Lan реоните.
Уредите се во сопственост на blizoo ДООЕЛ.
Во пакетот се вклучени 200 бесплатни минути кон мрежата на Vip.

значи пакетите се тука негде

------------

јас тк нема шанси да го исклучам (едноставно нели шо би рекол љубџо од еднооки) го вадам и не плаќам а ако го ставам адаптерот ќе плаќам претплата за нет
а оптика не планирам барем до крајот на 2016 оти сакам да видам ВИП какви понуди ќе има,на кајганата прочитав дека ќе нуделе 300 мбпс (се надевам и дека аплоадот ќе биди ако не 300 барем 50 мега)

тука е и неотел со оптика (нека се множат ваквите оператори)
толку време ќекав ќе почекам уште 7-8 месеци
Чиста оптика до дома нудат преку своја мрежа кај има...но скапо поготово приклучок незнам кој луд би дал 100 евра
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Чиста оптика до дома нудат преку своја мрежа кај има...но скапо поготово приклучок незнам кој луд би дал 100 евра
точно така

за тие пари можам и телекабел од 500 ден нет со тел и тв и плус близу од 150 мбпс за 2000 ден да имам и се вкупно ќе плаќам колку оптичкиот на тк

јас мислам дека со вип немаат шанси поготово шо нудат и мобилна и сателитска шо ќе нудат
но не би сакал да пропаднат или да ги купи некој оти сакам да имам избор + без договор

само чудно ми е зошто нема инфо на телекабел.мк
влегоа во 21 век конечно а не се фалат...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
точно така

за тие пари можам и телекабел од 500 ден нет со тел и тв и плус близу од 150 мбпс за 2000 ден да имам и се вкупно ќе плаќам колку оптичкиот на тк

јас мислам дека со вип немаат шанси поготово шо нудат и мобилна и сателитска шо ќе нудат
но не би сакал да пропаднат или да ги купи некој оти сакам да имам избор + без договор

само чудно ми е зошто нема инфо на телекабел.мк
влегоа во 21 век конечно а не се фалат...
Форматот и изгледот на веб страната говори се.... Ај тоа оптика .. јас се плашам што никогаш повеќе ние со кабловскиов интернет нема да видиме поголеми брзини
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
a do togas imav 2x555 i telecabel 820 = 1930 - namaliv 286denari- no dobiv 50mbit internet doma i7 gb 4g do togas imav 15mbit doma
Да не бидам надвор од темата за ВИП, го цитирам постот тука.
Целосно се исклучи од ТК, пресечени кабли и вратен модем/рутер? Или дозволуваат времен прекин, одреден или неодреден?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Да не бидам надвор од темата за ВИП, го цитирам постот тука.
Целосно се исклучи од ТК, пресечени кабли и вратен модем/рутер? Или дозволуваат времен прекин, одреден или неодреден?
go vrativ modemot na posledniot den od tekovniot mesec....i kazav deka se isklucuvam i po nekolku dena go isklucija i kabelot od bandera drugo doma se si stoi kablite nese preseceni nikade bidejki sum na neodredeno-ako sum sakal nekogas vo idnina dase uklucam nemalo da platam 300den priklucok za net, taka mi kazaja
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.945
Добро бе што им е на ТК секоја вечер од 7 - 11-12 немам интернет и каква ароганција не се јавуват на телефон мамето нивно..
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
go vrativ modemot na posledniot den od tekovniot mesec....i kazav deka se isklucuvam i po nekolku dena go isklucija i kabelot od bandera drugo doma se si stoi kablite nese preseceni nikade bidejki sum na neodredeno-ako sum sakal nekogas vo idnina dase uklucam nemalo da platam 300den priklucok za net, taka mi kazaja
Ако сакаш пак да се приклучиш во иднина, само ти даваат модем и тоа е тоа?
Или пак прават приклучок кој треба да се доплати?

Можно е да правам прекин на услугите неколку месеци но потоа пак сакам да ги продолжам, па ме интересира што да очекувам од ТК.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ако сакаш пак да се приклучиш во иднина, само ти даваат модем и тоа е тоа?
Или пак прават приклучок кој треба да се доплати?

Можно е да правам прекин на услугите неколку месеци но потоа пак сакам да ги продолжам, па ме интересира што да очекувам од ТК.
isklucigo modemot od struja smetka za internet nema da ti idi mislam 2/3 mesec .... nesum siguren a za tv ke ti idi smetka,zada go stavis vo miruvajne prasaj vo TK,za podetalno
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ај вие што се жалите да кажете кај се наоѓате, затоа што од три другари со кои правев муабет се ептен задоволни и немаат никаква мака. Едниот е Козле, другиот позади Лептокарија, третиот Ново Лисиче. А јас размислувам да се префрлам на Телекабел, а сум спроти Лептокарија, па претпоставувам има некоја врска и тоа.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Овие 3 дена во Штип е хаос и дигиталната и интернетот се полошо од лоши. Знае некој што е проблемот?
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.945
Пак исти кур со интернетот,преку глава ми се им се јавив пред две недели дојдоа направија сега пак иста песна навечер ни и од интернет..сега им се јавувам и пак не дигат телефон..за пеза..
 

enko2974

Premier Сasual Dating - Authentic Maidens
Член од
13 декември 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Пак исти кур со интернетот,преку глава ми се им се јавив пред две недели дојдоа направија сега пак иста песна навечер ни и од интернет..сега им се јавувам и пак не дигат телефон..за пеза..
Znaci ne e samo kaj mene,ke im se javam,ke cepnat nesto,ke proraboti dobro,pa povtorno katastrofa.Ili najcesto,restartirajte go modemot,ha ha ha.
I vo momentov e katastrofa
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.945
Znaci ne e samo kaj mene,ke im se javam,ke cepnat nesto,ke proraboti dobro,pa povtorno katastrofa.Ili najcesto,restartirajte go modemot,ha ha ha.
I vo momentov e katastrofa
Ако веруваш друже по 6 пати секоја вечер рестартирам и модем и рутер,значи стварно претеруват.
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Има ли некој проблем со преводот на Натионал Географик на новите смарт телевизори. На стариот ЦРТ телевизор кога и да пуштам НГ преводот е на македонски, додека на новиот смарт тв кога и да пуштам имам словенски превод. Откако ќе извршам сетирање и избор на македонски јазик....тоа е во ред се до првата промена на каналот...ако сменам програма и после 5 секунди се вратам на НГ преводот е пак на словенски. Нема посебно копче за запомнување на преводот. На некои други канал на кои имав ваков вид на проблем по сетирањето на преводите тие се запомнаа и немам проблем освен на Н.Географик.
Има ли некој сличен проблем?
И кај мене истиот проблем со Samsung SMART TV. Не ги памти титловите и не го памти аудио јазикот кој сум го одбрал, туку со секое менување на каналот се враќа на default. Тотално annoying, и ако го реши проблемов фала ти шо ќе споделиш.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Има ли некој проблем со преводот на Натионал Географик на новите смарт телевизори. На стариот ЦРТ телевизор кога и да пуштам НГ преводот е на македонски, додека на новиот смарт тв кога и да пуштам имам словенски превод. Откако ќе извршам сетирање и избор на македонски јазик....тоа е во ред се до првата промена на каналот...ако сменам програма и после 5 секунди се вратам на НГ преводот е пак на словенски. Нема посебно копче за запомнување на преводот. На некои други канал на кои имав ваков вид на проблем по сетирањето на преводите тие се запомнаа и немам проблем освен на Н.Географик.
Има ли некој сличен проблем?
И кај мене истиот проблем со Samsung SMART TV. Не ги памти титловите и не го памти аудио јазикот кој сум го одбрал, туку со секое менување на каналот се враќа на default. Тотално annoying, и ако го реши проблемов фала ти шо ќе споделиш.
Кај ЦРТ телевизорите, бидејќи се работи за аналоген сигнал, преводот оди како дел од сликата и не можеш да бираш, додека кај дигиталниот сигнал преводите доаѓаат одделно, и многу често има преводи на повеќе јазици за еден канал. Проблемот е што Телекабел не го става како зададен превод македонскиот. Како привремено решение (додека Телекабел не го реши овој проблем) можете да побарате во поставките на вашиот телевизор опција за префериран/приоритетен јазик за преводи, во случајот македонски. Така што секогаш кога ќе одите на некој канал, доколку во листата на преводи се наоѓа македонскиот, тогаш самиот телевизор ќе го избери бидејќи сте го поставиле како префериран јазик. Оваа опција обично се ноаѓа во главното мени во делот за јазици, а не во она мало помошно мени кое се однесува на тековниот канал и служи за избирање на превод, аудио канал и сл.

@corpz, @wwxxwwyy дајте да се организираме повеќе луѓе од формов и да им пишеме на Телекабел за ова, па можеби ќе прореагираат кога ќе видат дека повеќе корисници пријавиле. Мора еднаш да го решат овој проблем и да го наместат македонскиот јазик како зададен превод на сите канали. Навистина е иритирачки.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom