Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Веќе месец време идиотиве имаат проблеми на Комаров. Страшно, секој ден им се јавувам, работат на проблемот, рестартирај го, еве од кај нас ќе го рестартираме... Им давам до крај на месецов и после ги мењам, од мобилниот си пуштам интернет побрз е, ебате неспосбните.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.952
Ќе имали нешто ново или се ќе си остане така како што е , со дефекти и никаква дигитална?Се мислам да ги однесам у курац..
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Да не има некој проблем со МТВ1 HD каналот? Мене веќе месец дена ми нема звук.. Да не знае некој како може да го оправам или да се јавуам во Телекабел. Фудбал треба да се гледа :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да не има некој проблем со МТВ1 HD каналот? Мене веќе месец дена ми нема звук.. Да не знае некој како може да го оправам или да се јавуам во Телекабел. Фудбал треба да се гледа :D
Јaви им се, јa еве неaм прoблем.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Да не има некој проблем со МТВ1 HD каналот? Мене веќе месец дена ми нема звук.. Да не знае некој како може да го оправам или да се јавуам во Телекабел. Фудбал треба да се гледа :D
Самсунг да не ти е тв-то?
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Го имав и јас истиот проблем и го решив со скенирање на каналите одново.

Пробај ги прво овие начини ако не бидува, крајниот начин кој што функционира е со скенирање кој сигурно ќе ти го реши проблемот.
1.Претисни го LANG копчето на далечинскиот.
Ако го нема тоа копче LANG
2.Види дали го има копчето MTS на далечинскиот.
Ако го нема и тоа, скенирај ги каналите одново и гледај си фудбал на раат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Дали Телекабел имаат покриеност во цело Скопје? Конкретно на подрачјето на Бит Пазар?
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Nekoj dali primetil problemi so slikata na MTV-HD pri prenosov na natprevarive?? Na momenti se zamatuva, pa povtrono isbistruva i taka celo vreme?



Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Сликата на МРТ-ХД е ужас, а на обичната уште по катастрофа.
Колега од факс исто е на телекабел исто проблеми со сликата.
Се јавив во телекабел и ми рекоја како демек до сигналот и до преносот било, не било до нив блабла, а на МАХ ТV е супер
Моментално сум во Грција на нивната ЕРТ-ХД сликата е феноменална.


А ја укинаја пред некое време и ZDF германската, а тие даваат исто пренос ид првенствово.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Сликата на МРТ-ХД е ужас, а на обичната уште по катастрофа.
Колега од факс исто е на телекабел исто проблеми со сликата.
Се јавив во телекабел и ми рекоја како демек до сигналот и до преносот било, не било до нив блабла, а на МАХ ТV е супер
Моментално сум во Грција на нивната ЕРТ-ХД сликата е феноменална.


А ја укинаја пред некое време и ZDF германската, а тие даваат исто пренос ид првенствово.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk


Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Член од
27 март 2012
Мислења
24
Поени од реакции
10
За да има квалитет на HD каналите треба прво да укинат најголем дел од аналогните канали и да ги искористат тие фрекфенции за дигитални канали. Друго треба да преминат на 64QAM наместо 256 QAM модулација со помалку канали на иста фрекфенција и со поголем bandwith за секој HD канал. Близу т.е ВИП тоа го направи и затоа и поголеми интернет брзини имаат и поквалитетна е сликата. Дур ова не го променат ке си пумпа сликата особено на фудбал којшто поради брзите движења бара поголем bandwith :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom