Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 октомври 2021
Мислења
950
Поени од реакции
597
Како ќе ги мотивира на мрежа од Телекабел? Или на Телеком? :)
da otkazat tv od telekabel, da si imaat samo optika i da si zemat Move TV za 399 so najdobri kanali i najgolem broj, so opcii do 7 dena vrakanje i sl. Koj debakl da kacis pretplata a nemas ni resiver ni nisto, samo kabel
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
818
Поени од реакции
1.285
da otkazat tv od telekabel, da si imaat samo optika i da si zemat Move TV za 399 so najdobri kanali i najgolem broj, so opcii do 7 dena vrakanje i sl. Koj debakl da kacis pretplata a nemas ni resiver ni nisto, samo kabel
Не се разбираме. Која мрежа ја користи МТЕЛ во моментов, знаеш? :) Што би изгубил Телекабел, или Телеком ако некој оди на МТЕЛ?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
Не се разбираме. Која мрежа ја користи МТЕЛ во моментов, знаеш? :) Што би изгубил Телекабел, или Телеком ако некој оди на МТЕЛ?
MTEL ne koristat nitu od Telekabel nitu od Telekom, sekako deka ke izgubat
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
818
Поени од реакции
1.285
Mobilna i bezicen internet od A1, televizijata si e svoja, sekako koga zemas od niv gubat site bidejki televizijata si e na MTEL.
Каков црн А1 бе човек? Телекабел и Телеком мрежа рентате, еве да ти кажам јас, пошто ти како вработен таму слабо англискиот некако. Никој не те праша телевизијата од кого е, тука муабет правиме за оптика и која мрежа ја користи МТЕЛ.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
Каков црн А1 бе човек? Телекабел и Телеком мрежа рентате, еве да ти кажам јас, пошто ти како вработен таму слабо англискиот некако. Никој не те праша телевизијата од кого е, тука муабет правиме за оптика и која мрежа ја користи МТЕЛ.
MTEL ne nudi optika.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
А Telco кај што си вработен која мрежа ја користи? :)
Telco nudi optika, preku infrastruktura na Telekabel.
Pravi kombo so MOVE (kako niven ovlasten partner) + optika.
NE koristi mreza na Telekom.
MTEL NE nudi optika, TELCO nudi optika.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
Ај да расчистиме:
Телекабел имаат сопствена кабелска и оптичка инфраструктура
А1 имаат DOCSIS, оптика и Combo Box
Telekom DSL и Оптика
МТЕЛ им се кираџии на А1 за мобилната телефонија и за домашен прескап безжичен интернет. Сопствено имаат само сателитска и Move TV, ништо друго.
Телко е овластен партнер на МТЕЛ и тој изнајмува оптика од Телекабел и за жал прави договори на 24 месеци, а кај Телекабел е безобврзувачки договор.
Телекабел имаат телевизија која не зависи од интернетот и може со една претплата да се поврзат максимум 4 телевизори.
Телекабел ја шири оптичката мрежа во 17 градови, а 4 од нив се целосно покриени со сопствена оптичка инфраструктура. Планот им е за неколку години целосна покриеност на оптика да имаат каде што оперираат Телекабел, а кабелската да ја исфрлат од употреба за интернет.
Ниту Телеком, ниту А1 немаат иста покриеност како Телекабел. Големите оператори не се замараат многу за да ја прошират оптичката мрежа експресно и брзо, туку пополека работат и внимателно под земја, на бандера ја шират инфраструктурата и претежно шират по станови оптика. Телекабел буквално ја шири на бандери оптичката мрежа, нема гајле на надворешни влијанија не е ко коаксијалната мрежа и до стан за да пушти кабел, нема проблем преку бандери до зградата пуштаат и не му се замараат да копаат како другите.
Ниту еден од владата не се заниша последните години за воведување супер брз интернет насекаде во државата и барање на неповратни средства од странство за ширење на оптички интернет насекаде како што е случајот во Србија каде што до крајот на 2025 година 99% од селата ќе имаат пристап до оптика.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
818
Поени од реакции
1.285
Телекабел имаат сопствена кабелска и оптичка инфраструктура
Во Македонија не знам на кого уште не му е јасно кој рента мрежа, и кој има инфраструктура за да почне со било што.

Телко е овластен партнер на МТЕЛ и тој изнајмува оптика од Телекабел и за жал прави договори на 24 месеци, а кај Телекабел е безобврзувачки договор.
Јас не зборувам кој е овластен партнер на МТЕЛ, кој сака нека е. Муабетот е кој и да е на местото од ТЕЛКО е исти кур, затоа што за да функционира мора да РЕНТА МРЕЖА. Кога ренташ мрежа плаќаш услуга по клиент, и тука Телеком или Телекабел не губи апсолутно НИШТО. Муабетот погоре беше дека Телеком или Телекабел ќе изгубел многу со тоа што корисниците ќе оделе во МТЕЛ, што е тотална глупост.


како што е случајот во Србија каде што до крајот на 2025 година 99% од селата ќе имаат пристап до оптика.
Во Србија ако некој инвестира на FTTH тоа е SBB и United Media.
Планот им е за неколку години целосна покриеност на оптика да имаат каде што оперираат Телекабел, а кабелската да ја исфрлат од употреба за интернет.
Ова е во цел свет нормална работа, не само во Македонија. GPON и IPTV
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
Муабетот погоре беше дека Телеком или Телекабел ќе изгубел многу со тоа што корисниците ќе оделе во МТЕЛ, што е тотална глупост.
Ke izgubat TV korisnici, sekako sega ja kacuvaat samo televizijata i toa treba da e celta da izgubat TV korisnici a ne drugo.
Bidejki televizijata na MTEL e samo nivna ne zavisi od nikoj dr.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
818
Поени од реакции
1.285
Ke izgubat TV korisnici, sekako sega ja kacuvaat samo televizijata i toa treba da e celta da izgubat TV korisnici a ne drugo.
Bidejki televizijata na MTEL e samo nivna ne zavisi od nikoj dr.
Не знам навистина како да ти објаснам, ама еве да пробам јште еднаш.

Телко или кој и да е плаќа услуга по клиент на Телекабел/Телеком. Значи, еден од овие 2 оператори зема пари од вас, сфаќаш?

Или еве уште еден пример. Роби може да нема ниту еден клиент, вие да имате 100к клиенти на НЕГОВА МРЕЖА, и човекот да се наполни пари од вас, разбираш?

Или, за кур ми се клиентите кога можам да ти рентам мрежа, да земам пари како да се мои, се резбираме?

Не знам за која дел ми зборуваш, кога Телеком или Телекабел не губи финансиски апсолутно ништо со тоа што некој од как нив преминал кај вас. Парите одат бо Телеком или кај Роби, јасно ти е сега?

Телевизијата е нивна да, ама мрежата е под кирија. Без мрежа нема телевизија, се рњзбираме?

Сега продолжи да си праиш филмови како ќе го турните Роби и Телеком


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom