Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Изгледа многу има, вклучувајќи те и тебе, што не приметиле дека уште од јули 2008 можеше да се направи сообраќај од 15 GB (на овој пакетот без доплата се смета и download и upload) без намалување на брзината. Значи одговорот е, ако веќе ти е избран тој пакет, ништо не треба да пријавиш.

Ако ти е брзината спора, на торентите пробај смени порта, ако ти е спора и на страниците тогаш имаш друг проблем.

Кај мене со брзината нема проблеми, страниците се отвараат задоволително брзо, торентите ми се снимаат со максимална брзина (преку 700 KB/s од torrentleech, revolutiontt, zamunda).

Иако и на новиве пакети сеуште стои брзина од 4 Mb/s, не е така, туку брзината на download е 6 Mb/s уште од почетокот на јуни 2008.

Тогаш што не е во ред упм.. од 30 кб немам видено побрзо .. користам bittorent transmision на линукс..
туркам торенти од мининова...
сега тестирав и ми изваде 1830 kbps



кај се мести тоа порта и слично ?

и пак е многу разликата

од 4000 паѓаш на 256...
1/8 како иди...
барем на 1000 да е или 512
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
добро па до кога бре напишете 15GB а не 15000MB, ко од вчера да сме паднати па не знаеме што значи GB. Демек повеќе луѓето ќе се залетале ако пишуело со повише бројки. Стварно некогаш понудите ми се смешни. + фараон има едно што прашуваш неограничен или така наречен flat како што гледам на понудата е само за правни лица ?, стварно што е поентата не знам. Смешна понуда би рекол. Како што гледам морам да отворам фирма па да земам таков нет а 1500 денари би дал за тој флат што е но како што кажав немам фирма или такозвано не сум правно лице :pos2:
Топ понуда, и подобри се од Т-Home каде каде...
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Тогаш што не е во ред упм.. од 30 кб немам видено побрзо .. користам bittorent transmision на линукс..
туркам торенти од мининова...
сега тестирав и ми изваде 1830 kbps



кај се мести тоа порта и слично ?

и пак е многу разликата

од 4000 паѓаш на 256...
1/8 како иди...
барем на 1000 да е или 512
То шо се жалиш на брзината, и кај мене беше така, се јавив во Моби-Битола во техничка поддршка, и ми рекоја дека тие имале некои проблеми, ќе се средело се' за 10-тина дена.

А за портата, тоа е поврзано со рутерот. Ако имаш рутер, треба да ја отвориш. Кај мене не е отворена и си работи добро.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Јас имам интернет од телекабел во Скопје-Центар, за 500 денари подобар интернет и псотабилен и со брзина стабилност не може да се најде. youtube фура ко лудо нема гајле, торент супер си спушта, директен download од страна знае и до 7-8Mb да крене брзина се зависи како е мрежата оптоварена и слично. Проблеми во однос на дисконекции никад не ми се десиле како и со брзината. Го имам пакетот од 500денари со доплата и одлично е што upload-от не се наплаќа туку само download, останувам на телекабел и не мислам да го менувам за ниеден друг интернет.
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
jas imam od 1500 super e, nikogas ne paga netot, i brzinata mu e super
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Изгледа многу има, вклучувајќи те и тебе, што не приметиле дека уште од јули 2008 можеше да се направи сообраќај од 15 GB (на овој пакетот без доплата се смета и download и upload) без намалување на брзината. Значи одговорот е, ако веќе ти е избран тој пакет, ништо не треба да пријавиш.

Ако ти е брзината спора, на торентите пробај смени порта, ако ти е спора и на страниците тогаш имаш друг проблем.

Кај мене со брзината нема проблеми, страниците се отвараат задоволително брзо, торентите ми се снимаат со максимална брзина (преку 700 KB/s од torrentleech, revolutiontt, zamunda).

Иако и на новиве пакети сеуште стои брзина од 4 Mb/s, не е така, туку брзината на download е 6 Mb/s уште од почетокот на јуни 2008.
__________________

Кај кого каkо брат некаде е добра кај што има помалку корисници а некаде тешка тапа е интернетот ,се додека не биде сегде тапа па да најдат некој саглам администратор да им ја среди мрежата вака останува дека Телеком и Неотел се најдобри од сите аспекти .

Ама баш од сите аспекти.

Ма какви порти и бакрачи бре ако ти стави некој таму порт shaping you are busted forever.

Сум се јавил сто пати и никој не ми излезе во пресрет од техничка.

Не се палете на брзините џабе им се ставени таму , побрзо ќе го запалам акумулаторот на колата него да гледам youtube на кабелски.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Гледам 1 цела година истите души се мрмчаторите - ај нека ми објасни која логика е таа само 10-15 души да се жалат од повеќе од 15000 корисници ?

Ајде клуч гледам дека место дискусија за новите пакети овде се плука за проблемите кој ги имаат корисниците со нивните компјутери :pos2:
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Така е. тоа е интересна работа, се мислам да не се тие платени за тоа.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Кај кого каkо брат некаде е добра кај што има помалку корисници а некаде тешка тапа е интернетот ,се додека не биде сегде тапа па да најдат некој саглам администратор да им ја среди мрежата вака останува дека Телеком и Неотел се најдобри од сите аспекти .

Ама баш од сите аспекти.

Ма какви порти и бакрачи бре ако ти стави некој таму порт shaping you are busted forever.

Сум се јавил сто пати и никој не ми излезе во пресрет од техничка.

Не се палете на брзините џабе им се ставени таму , побрзо ќе го запалам акумулаторот на колата него да гледам youtube на кабелски.


 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
Кај кого каkо брат некаде е добра кај што има помалку корисници а некаде тешка тапа е интернетот ,се додека не биде сегде тапа па да најдат некој саглам администратор да им ја среди мрежата вака останува дека Телеком и Неотел се најдобри од сите аспекти .

Ама баш од сите аспекти.

Ма какви порти и бакрачи бре ако ти стави некој таму порт shaping you are busted forever.

Сум се јавил сто пати и никој не ми излезе во пресрет од техничка.

Не се палете на брзините џабе им се ставени таму , побрзо ќе го запалам акумулаторот на колата него да гледам youtube на кабелски.
Ти си се чини на сите провајдери закачен, секоја чест.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Ok se izvinuvam za moite navredlivi postovi togas premestete ili izbrisete ja mojata prethodna tema .


A sega za novite paketi odlicni ,fantisticni se samo taka bravo i 10 Mbits so gi davaat ye ye cool.

Za 500den 15Gb sekoj so e student moze da si dozvoli vakov paket.
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
Ok se izvinuvam za moite navredlivi postovi togas premestete ili izbrisete ja mojata prethodna tema .


A sega za novite paketi odlicni ,fantisticni se samo taka bravo i 10 Mbits so gi davaat ye ye cool.

Za 500den 15Gb sekoj so e student moze da si dozvoli vakov paket.
e da tuka si u pravo i ne samo student sekoj moze da si dozvoli i ja od drugiot mesec menjam za 500ce:)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
82
Поени од реакции
14
Дечки од скоро ставив нет од телекабел,и нели сакам да си проверам он лајн остварен сообракај,во наплатен центар девојчето ми кажа јузер нејм биле првите 4 бројки на број на договор и за пасворт првите 4 букви од презимето на кое се води договорот.Абе пробував и така и обратно не сака и не сака.Пробав и со македоснки фонт презимето кој има тѕелекабел да ми каже што е финтата ке бидам благодарен.
Поздрав
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
Дечки од скоро ставив нет од телекабел,и нели сакам да си проверам он лајн остварен сообракај,во наплатен центар девојчето ми кажа јузер нејм биле првите 4 бројки на број на договор и за пасворт првите 4 букви од презимето на кое се води договорот.Абе пробував и така и обратно не сака и не сака.Пробав и со македоснки фонт презимето кој има тѕелекабел да ми каже што е финтата ке бидам благодарен.
Поздрав
epa ako nejke javi se u telekabel prasaj si so e problemot moze ne ti se prvite 4 bukvi od prezimeto ili userot go gresis neznam obicno e taka ali nema veze javi se prasaj
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.334
Поени од реакции
2.222
Момци од Струмица сум, во Четврток или Петок ке се приклучам изгледа на телекабел ке го земам првиот пакет, ама нешто да прашам дали знаете тие од Струмица слушнав дека ако имаш интернет од телекабел и имал си гратис телекабел на телевизоро или грешка сум, а и друго да прашам телекабел интернето да не оде со некој телефони фиксни или телевизор или ако сакаш да се приклучаш нема потреба од телефони и телекабел на телевизор ај малку објаснете ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom