Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Vo pravo si Sephir ama nie sme stvarno za greota izgleda ne bie maler od 1991, nema zakoni ili nema organizacija za zastita na potrosuvacite i ceni od petta ruka.Mozam 100 posto da se kladam deka koga im pagja linkot oni pojma nemaat od taa rabota nitu sakaat da znaat ,eve i OnNet skrenaa maksimalno!:uvo:
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
И ја имав проблем со Дере:)кабел едно време и се пожалив, ми дадоа неколку месечна бесплатана ТВ претплата :) ама ТВ а ја се жалев на MB на нет. Нешто грешно ми префрлија, не ме држете за збор, 2005 се деси ова
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Секогаш кога сакам да качам нешто на Rapidshare (и буквално на сите други вакви интернет сајтови - MegaUpload, Badongo итн.) брзината на UL постепено се намалува, компјутерот како целиот да се успорува и на крај тотално снемува интернет (!).

Пробав јавата да ја инсталирам во најнова верзија, пробав и од друг компјутер кај мене дома, иста приказна.

Некој друг да не имал сличен проблем и како го решил?

Фала.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
пробај со рапидшер менаџер мош ке ти реши проблемот
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Јас качувам премногу работи на сите тие сервиси и не сум имал никаков проблем до сеа.. а сум на Телекабел
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Точно имаше паѓање на пакети,ништо чудно што си имал таков проблем,ама се среди пред некој ден и сега треба да ти шиба се надевам.:toe:
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
Eve gi novite internet paketi na telekabel, sto mislite koja opcija e najdobra spored vas, jas koristam FLAT paketot od 1500 za pravni lica i sum gore dole zadovolen samo nekako malce mi e brzinata barem da bese 8mbps za tie pari:)



 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Барем неограничен е нели????
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
добро па до кога бре напишете 15GB а не 15000MB, ко од вчера да сме паднати па не знаеме што значи GB. Демек повеќе луѓето ќе се залетале ако пишуело со повише бројки. Стварно некогаш понудите ми се смешни. + фараон има едно што прашуваш неограничен или така наречен flat како што гледам на понудата е само за правни лица ?, стварно што е поентата не знам. Смешна понуда би рекол. Како што гледам морам да отворам фирма па да земам таков нет а 1500 денари би дал за тој флат што е но како што кажав немам фирма или такозвано не сум правно лице :pos2:
 
Член од
6 април 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
добро па до кога бре напишете 15GB а не 15000MB, ко од вчера да сме паднати па не знаеме што значи GB. Демек повеќе луѓето ќе се залетале ако пишуело со повише бројки. Стварно некогаш понудите ми се смешни. + фараон има едно што прашуваш неограничен или така наречен flat како што гледам на понудата е само за правни лица ?, стварно што е поентата не знам. Смешна понуда би рекол. Како што гледам морам да отворам фирма па да земам таков нет а 1500 денари би дал за тој флат што е но како што кажав немам фирма или такозвано не сум правно лице :pos2:
FLAT е и вториот пакет за физички лица, за кој немора да бидеш правно лице за да имаш FLAT пакет. А како што ми објаснија од техничка, тој кој што ја направил сликата помислил дека 15000МB=15GB иако на статистиката покажува 15360MB, инаку многу луѓе не знаат дека 1GB=1024MB, како и дека 1KB/s=8Kb/s. Не го пишувам ова за тебе туку само наведувам што се имам прочитано на форумот па затоа и го спомнувам.:smir:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
добро па до кога бре напишете 15GB а не 15000MB, ко од вчера да сме паднати па не знаеме што значи GB. Демек повеќе луѓето ќе се залетале ако пишуело со повише бројки. Стварно некогаш понудите ми се смешни. + фараон има едно што прашуваш неограничен или така наречен flat како што гледам на понудата е само за правни лица ?, стварно што е поентата не знам. Смешна понуда би рекол. Како што гледам морам да отворам фирма па да земам таков нет а 1500 денари би дал за тој флат што е но како што кажав немам фирма или такозвано не сум правно лице :pos2:

Момак што збориш бе ти ??
Ти навистина си глуп или тренираш да бидеш глуп ??? Трето нема.
Јебига мора и такви ко тебе да има,иначе нема да е интересно..
Ај сеа погледни ги пак пакетите и најди ги разликите :pos2:
Ако не се снајдеш што е многу веројатно ,пиши пак ке ти помогне некој... :wink:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Момак што збориш бе ти ??
Ти навистина си глуп или тренираш да бидеш глуп ??? Трето нема.
Јебига мора и такви ко тебе да има,иначе нема да е интересно..
Ај сеа погледни ги пак пакетите и најди ги разликите :pos2:
Ако не се снајдеш што е многу веројатно ,пиши пак ке ти помогне некој... :wink:
извинете господине паметен, мислам другите сватија што е поентата, тоа дали со 256к ќе извадиш нешто многу над 15gb мало тешко. (кажи ми не ли било полесно типацот што ги правел да го наведе истиот пакет флат 1500 денари instead off да наведува до 15гб толку се плаќа а после тоа по мб толку со максимум 1000 денари доплата. Малце глуп маркетинг но нема везе) Можда е точно дека сум глуп и можда барам форумопсихотерапевт како тебе да ми објасни :vozbud:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
извинете господине паметен, мислам другите сватија што е поентата, тоа дали со 256к ќе извадиш нешто многу над 15gb мало тешко. (кажи ми не ли било полесно типацот што ги правел да го наведе истиот пакет флат 1500 денари instead off да наведува до 15гб толку се плаќа а после тоа по мб толку со максимум 1000 денари доплата. Малце глуп маркетинг но нема везе) Можда е точно дека сум глуп и можда барам форумопсихотерапевт како тебе да ми објасни :vozbud:

Хахахахахха

Абе што не ти е јасно??
Имаш пакет за 500 ден ако се ограничиш на толку..15 гига и плус неограничен сообракај од 256к ..

И имаш пакет 500 со доплата максиманлна од 1000 денара т.е 1500 и иде неограничено.. обично сите идат над 1500 ретко некој да је 700-800 денара барем ја незнам ...
Незнам што не е јасно ,си плакаш 1500 и фураш 200 гига ко од шала..
Следниот месец ако не сакам да платам толку ,праам 15 гига и си плакам 500 денара..
Едноставно нели ? :helou:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Јас имам моментално телекабел во скопје... од овај пакетот што е 500 денари без доплата..
кога го уклучував беше 5 гига со 500 денари месечно без доплата.. сега треба да се пријавам за да ми ги додадат тие 10 гига или не мора ???

Уште едно прашање, дали ова 15 гига е сообраќај или како што беше досега 15 гига само даунлоад ???


Инаку, од телекабел ич не сум задоволен, со брзината се катастрофа.. Дома имам макс адсл на ти хоум од 150 гига (скоро сам го трошам).. ама и без тоа и од кој ќе ги надмини тие 150 гига е 100000 пати побрз од телекабел пред да ги надмни тие 15гига..
Мислам.. дома на адсл за 15-25 мин туркам dvdrip филм од 700 мегабајти.. овде ми треба 3-4 дена.. а од кој ќе ми се потроши собраќајот не ни пробувам оти ќе додјди крајот на месецот додека да се турни филмот..

Ќе видиме кај ќе седам од година, ама ако можи ќе си уклучам адсл или некој побрз интернет оти вака не го бива веќе со телекабел... ќе ги прежалам 2000 за модем што им ги дадов..

Инаку дома на адслто ми го заменија модемот со рутер.. има и вајрлесс и све тоа и ми се чини дека побрз е уште од тогаш...

ботом лајн.. презадоволен сум од адслто.. дури проверам маил, филмот турнат ми е....
од телекабел.. катастрофа да не можи чоек еден спот на јутуб да изгледа камоли филм.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Јас имам моментално телекабел во скопје... од овај пакетот што е 500 денари без доплата..
кога го уклучував беше 5 гига со 500 денари месечно без доплата.. сега треба да се пријавам за да ми ги додадат тие 10 гига или не мора ???

Уште едно прашање, дали ова 15 гига е сообраќај или како што беше досега 15 гига само даунлоад ???


Инаку, од телекабел ич не сум задоволен, со брзината се катастрофа.. Дома имам макс адсл на ти хоум од 150 гига (скоро сам го трошам).. ама и без тоа и од кој ќе ги надмини тие 150 гига е 100000 пати побрз од телекабел пред да ги надмни тие 15гига..
Мислам.. дома на адсл за 15-25 мин туркам dvdrip филм од 700 мегабајти.. овде ми треба 3-4 дена.. а од кој ќе ми се потроши собраќајот не ни пробувам оти ќе додјди крајот на месецот додека да се турни филмот..

Ќе видиме кај ќе седам од година, ама ако можи ќе си уклучам адсл или некој побрз интернет оти вака не го бива веќе со телекабел... ќе ги прежалам 2000 за модем што им ги дадов..

Инаку дома на адслто ми го заменија модемот со рутер.. има и вајрлесс и све тоа и ми се чини дека побрз е уште од тогаш...

ботом лајн.. презадоволен сум од адслто.. дури проверам маил, филмот турнат ми е....
од телекабел.. катастрофа да не можи чоек еден спот на јутуб да изгледа камоли филм.
Изгледа многу има, вклучувајќи те и тебе, што не приметиле дека уште од јули 2008 можеше да се направи сообраќај од 15 GB (на овој пакетот без доплата се смета и download и upload) без намалување на брзината. Значи одговорот е, ако веќе ти е избран тој пакет, ништо не треба да пријавиш.

Ако ти е брзината спора, на торентите пробај смени порта, ако ти е спора и на страниците тогаш имаш друг проблем.

Кај мене со брзината нема проблеми, страниците се отвараат задоволително брзо, торентите ми се снимаат со максимална брзина (преку 700 KB/s од torrentleech, revolutiontt, zamunda).

Иако и на новиве пакети сеуште стои брзина од 4 Mb/s, не е така, туку брзината на download е 6 Mb/s уште од почетокот на јуни 2008.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom