Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.160
Поени од реакции
7.711
Na move ne se zatemnuvaat svani
Сакале нејќеле мора да се затемнува. И да не се затемнува еден ден ќе мора да почнат тоа да го прават особено сега кога ќе почне европско фудбал а потоа и олимпијада.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
763
Поени од реакции
799
Сакале нејќеле мора да се затемнува. И да не се затемнува еден ден ќе мора да почнат тоа да го прават особено сега кога ќе почне европско фудбал а потоа и олимпијада.
MPT ги има правата за европскиот фудбал и олимпијадата да ги пренесува. Од 14ти јуни фудбалот ќе оди, а на прикајот на јуни е олимпијадата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.160
Поени од реакции
7.711
MPT ги има правата за европскиот фудбал и олимпијадата да ги пренесува. Од 14ти јуни фудбалот ќе оди, а на прикајот на јуни е олимпијадата.
Аrena Sport ги има правата и за во Македонија за европско фудбал

А Eurosport исто има права за Oлимпијада

Ова се канали кој нема потреба да се затемнуваат додека оди и на МРТ преноси.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
289
Поени од реакции
126
Аrena Sport ги има правата и за во Македонија за европско фудбал

А Eurosport исто има права за Oлимпијада

Ова се канали кој нема потреба да се затемнуваат додека оди и на МРТ преноси.
Ne e se vo sportot, i jas go sakam ama na hrt ima fenomenalni dokumentarci, zabani emisii, filmovi, kolazni emisii, turisticki emisii posebno sega, a da ne zborime za kvzovite... Vrv
.

..
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.160
Поени од реакции
7.711
Ne e se vo sportot, i jas go sakam ama na hrt ima fenomenalni dokumentarci, zabani emisii, filmovi, kolazni emisii, turisticki emisii posebno sega, a da ne zborime za kvzovite... Vrv
.

..
Гледав еднаш во Србија НRТ 1 на Total tv и Милојунаш не го затемнуваа а еден концерт во живо што се емитуваше беше затемнет.

Како и да е по законски би требало да има затемнување.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
315
Поени од реакции
160
I move gi ima site hrt i rtl, cel den ima programa nema crno ako me svakjate sto sakam da kazam da ne kazuvam konkretno
Јас ако се прашувам,за 650 денари треба и HBO да ни пуштат,ама знаеш како е тој што купува му е скапо,на тој што продава му е евтино...така да и прва и Б92 ќе е нешто...веќе цела година им се бунат претплатнициве за ХРТ и Раи нив мува не ги лази....ама затоа има и други оператори за среќа....
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.819
nikogash nema da gi vratat ni hrt ni rai, zakonite se tie do sega krshea zakon nisto ne e legalno od nivnata programa da se emituva, isto i so rts, na oficijalen operator nema da ima nikogash pokje nekoj nacionalen servis, ostanva da se frlime na iptv drugo nema
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.090
Поени од реакции
475
nikogash nema da gi vratat ni hrt ni rai, zakonite se tie do sega krshea zakon nisto ne e legalno od nivnata programa da se emituva, isto i so rts, na oficijalen operator nema da ima nikogash pokje nekoj nacionalen servis, ostanva da se frlime na iptv drugo nema
Iptv preku nelegalni operatori? Ne fala.
Kako se emituva na mtel?
Postoi RTS Svet, HRT Int., RTL Croatia za nadvor od drzavite kade se emituvaat so sodrzina sto nema da ja zatemnuva nikoj
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.819
Iptv preku nelegalni operatori? Ne fala.
Kako se emituva na mtel?
Postoi RTS Svet, HRT Int., RTL Croatia za nadvor od drzavite kade se emituvaat so sodrzina sto nema da ja zatemnuva nikoj
da ama taa sodrzina e vesti i dokumentarci od pred 50 godini, za se drugo ne smee
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Iptv preku nelegalni operatori? Ne fala.
Kako se emituva na mtel?
Postoi RTS Svet, HRT Int., RTL Croatia za nadvor od drzavite kade se emituvaat so sodrzina sto nema da ja zatemnuva nikoj
da ama taa sodrzina e vesti i dokumentarci od pred 50 godini, za se drugo ne smee
ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 се достапни преку Неотел, а и преку добар дел од локалните и регионалните кабелски оператори низ Македонија.

Хрватските РТЛ канали се достапни кај повеќето телевизиски оператори низ Македонија, вклучувајќи го и Телекабел, а Неотел ги укина на почетокот на 2023 година.

РТС 1, РТС 2 и РТС 3 исто така се достапни преку Неотел, но исто како да не се достапни бидејќи над 20 часа во деноноќието се затемнети. Ги имам начекано и кај некои локални и регионални кабелски оператори без затемнување.

Приказната дека странски државни национални телевизии ќе бидат забранети во Македонија е приказна за мали деца, вообичаено доаѓат од кујната на Иван Мирчевски, кој во недостаток на идеи за подобрување на квалитетот на ТВ содржините на Анал 5, постојано удира со дрва и камења по странските ТВ канали.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.160
Поени од реакции
7.711
ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 се достапни преку Неотел, а и преку добар дел од локалните и регионалните кабелски оператори низ Македонија.

Хрватските РТЛ канали се достапни кај повеќето телевизиски оператори низ Македонија, вклучувајќи го и Телекабел, а Неотел ги укина на почетокот на 2023 година.

РТС 1, РТС 2 и РТС 3 исто така се достапни преку Неотел, но исто како да не се достапни бидејќи над 20 часа во деноноќието се затемнети. Ги имам начекано и кај некои локални и регионални кабелски оператори без затемнување.

Приказната дека странски државни национални телевизии ќе бидат забранети во Македонија е приказна за мали деца, вообичаено доаѓат од кујната на Иван Мирчевски, кој во недостаток на идеи за подобрување на квалитетот на ТВ содржините на Анал 5, постојано удира со дрва и камења по странските ТВ канали.
Да достапни се овие HRT, РТС, RTL..на повеќето оператори. Е сега дел од нив во текот на денот треба да се затемнуваат затоа што немаат право на емитување во Македонија. RTL знам на Македонски Телеком не бил затемнуван барем јас кога сум го имал тој пакет со RTL канали не беше затемнуван, можеби спорт кога давале ракомет не знам.

Пред некоја година Македонски Телеком ги имаше регистрирано РТС 1, 2, 3 ама изгледа не им се исплати да ги пуштат зошто ќе мора цело време да е затемнето поточно да стои известување дека нема право на емитување програмата. Брзо одма ги избришаа од листата регистрирани канали што е на АВМУ достапен.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
Да достапни се овие HRT, РТС, RTL..на повеќето оператори. Е сега дел од нив во текот на денот треба да се затемнуваат затоа што немаат право на емитување во Македонија. RTL знам на Македонски Телеком не бил затемнуван барем јас кога сум го имал тој пакет со RTL канали не беше затемнуван, можеби спорт кога давале ракомет не знам.

Пред некоја година Македонски Телеком ги имаше регистрирано РТС 1, 2, 3 ама изгледа не им се исплати да ги пуштат зошто ќе мора цело време да е затемнето поточно да стои известување дека нема право на емитување програмата. Брзо одма ги избришаа од листата регистрирани канали што е на АВМУ достапен.
Додека ги емитуваа на Неотел хрватските РТЛ канали, помнам дека затемнување имаше едвај еднаш неделно, и тоа само на тој канал на кој емитуваат некој спортски настан на кој учествува македонска спортска репрезентација - фудбал, кошарка, ракомет и други спортови, од кои вообичаено МРТВ емитува директен пренос од натпреварот.

Во останатите над 99% од деноноќието никогаш немаше затемнување на хрватските РТЛ канали на Неотел.
 
Последно уредено:
Член од
13 ноември 2009
Мислења
315
Поени од реакции
160
nikogash nema da gi vratat ni hrt ni rai, zakonite se tie do sega krshea zakon nisto ne e legalno od nivnata programa da se emituva, isto i so rts, na oficijalen operator nema da ima nikogash pokje nekoj nacionalen servis, ostanva da se frlime na iptv drugo nema
Само да те поздравам,законот си е ок,не верувам дека некој би ги пренесувал,ако нема дозвола за тоа...Просто речено,не му се даваат пати на Телекабел за ХРТ ..
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom