Талент?

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Пасивност бе императорче, пасивност. Не си вложил ама си можел да вложиш во нешто во што ќе бидиш 10ина пати подобар, а ти си вложил во нешто во кое што колку и да вложуваш, нема да бидиш толку добар. Јас барем така го сфатив.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Желба...хмм...а кој нема желба да биде успешен во нешто?? И кога би било се до желбата и работата, сите би биле најдобри во тоа што го работиме. Ама нееее, сепак има нешто што природата ни го дала....зар малку работат и се трудат нашине пејачи, ама никој од нив не е Тоше.....или зар малку се мачат сликарине на академија, сакаат да успеат, сликаат по цели денови и ноќи, тогаш зошто ,,Тајната вечера,, е една, зошто нема втор Да Винчи???

Значи сепак има нешто и во талентот:wink:

Сите имаат желба да бидат успешни, ама не вложуваат сите 110% да успеат! Сликарите не успеваат да насликаат “Тајна вечера“, можеби затоа што таа е веќе нацртана, а за копии кои личат на оргиналот можеш да најдеш безброј сликари кои ќе ти ја нацртаат! Никој од пејачите не е Тоше, затоа што сите не се родиле од исти родители, и не растеле во иста оклина. А тоа што Тоше беше многу голема ѕвезда, а другите не се, кажи ми, дали толку зависи од пејачот, или од менаџерот на ѕвездата???
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Талентиран е оној кој со леснотија прави некоја работа која на другите потешко им успева и доколку се потрудат. А гениј е оној кој ги прави работите кои и талентираните не можат да ги направат.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Јас мислам дека талентот е само мал дел од успехот на некоја личност.Еве ке дадам сопствен пример за талентот:како дете моите родители имаа голема желба да научам да свирам на некој инструмент.Ме пракаа кај приватни наставници,ми раскажуваа дека морам да одам на часови,дека плакаат многу скапо....А јас,во принцип сум личност која сака да биде секогаш најдобра и се трудев,и станав најдобра.Велеа„детето е талент,чудо е!“Арно ама немав желба да продолжам со музиката,и во моментот кога можев да бирам,јас престанав со музика.Сега да ме утепаш,немам појма од ништо. Каде е талентот?
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
Јас мислам дека талентот е само мал дел од успехот на некоја личност.Еве ке дадам сопствен пример за талентот:како дете моите родители имаа голема желба да научам да свирам на некој инструмент.Ме пракаа кај приватни наставници,ми раскажуваа дека морам да одам на часови,дека плакаат многу скапо....А јас,во принцип сум личност која сака да биде секогаш најдобра и се трудев,и станав најдобра.Велеа„детето е талент,чудо е!“Арно ама немав желба да продолжам со музиката,и во моментот кога можев да бирам,јас престанав со музика.Сега да ме утепаш,немам појма од ништо. Каде е талентот?
Vo ovaj slucaj ne se zbora za talent.Tuku se zbora cisto samo za uspeh koj si go dostignala i nishto povekje ( da ne me svatish pogreshno,jas ne velam deka ne si talent ili deka si,kako sho kaza vo slucajo za muzika).Covek moze da e uspeshen na povekje polinja,ama samo edno pole e kade shto kje go istakne talentot. Ako te razbrav dobro, sakash da kazish deka ako se forsirame za nekoja rabota i navistina sme uspeshni vo taa rabota,togash sme talenti? Po moe,talentot ti e neshto sho go imash vo tebe,a ne neshto sho kje go naucish.
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
talentot i te kako postoi, a 10% talent 90% rabota e za lugeto koi postugnuvaat prosecno dobri rezultati. vistinskite vrvni dela se 50-50. tocno e deka se moze da se nauci, na pr. sekoj moze da nauci precizno da crta ili brzo da sviri, ama da bides sposoben tvoite emocii da gi prenesis vo deloto koe go pravis, toa e talentot
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Абе ја сум сигурна дека неможе да научиш да црташ. За да црташ прво треба да имаш талент, а после ако сакаш да го градиш тој талент и да го усовршуваш ке се запишеш у некоја школа и така ке се надградуваш.
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Значи на 3 годишна возарст ќе пее исто како и што би пеел на 25 години со долгогодишно вежбање и усовршување?

Исто е случај со цртањето, ако има талент ќе почне да црта полжави (кои личат на полжави) уште на 3 годишна возраст. Како расте и осознава за себе и околината, почнува да забележува, полжавите ќе ги црта се подобро и подобро.

Сепак, потребни се познавања но сметам дека талентот игра најголема улога. Се подоцна е само усовршување и желба за доградување.
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
Секојдневно можиме да слушниме некој како вика: Види го фудбалерон, со топка е роден, тоа не се учи, тоа е од раѓање; Или пак за цртање: не се учи тоа, тоа е талент и сл.

Дали постои талент и дали одредени способности како на пр. играње фудбал, пеење, цртање се стекнуваат со раѓање т.е се има дарба (нешто што не можеш да го научиш колку и да се трудиш), или тие способности се стекнуваат во раната социјализација условени од околината и нашата интелегенција да ги совладаме тие способности?

(Ако не и е на темава место овде, преместете ја)
талентот нема врска. талентот зафаќа мал дел од нас. на пример ако свириш некој инструмент не значи дека ке бидеш подобар ако имаш талент,туку колку што повеке вежбаш,толку ке имаш поголема дарба кон свирењето на инструментот.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
талентот е 1% а 99% е работа и доусовршување колку сакаш биди ти талентиран ако не го усовршуваш ке останеш само талентиран но никогаш тоа што треба да бидеш на пр.пеач
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Талент...Ама и многу, многу работа
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
Талентот е генетска предиспозиција на една индивидуа,која ја имала таа срека или несрека,молекулите на нејзината ДНК,да се распоредат на тој начин,давајки и на таа индивидуа способност да прави нешто подобро и со поголема леснотија од другите.
А Труд vs Tалент?
Реално,талентот секогаш ке победи.
Да,има случаи во кои талентираните луге имале премногу голема самодоверба,па и за тоа се запоставиле себеси и својата способност,мислејки дека може да се вратат во секој момент,и затоа пропаднале и на кратко им го препуштиле тронот на оние кои вложиле огромен труд за да стигнат доттаму.Но сепак,тоа е само за кратко.
На долги патеки,секогаш се памети само делото на талентираните луге.
Затоа мислам дека секој треба да си ја пронајде својата природна способност и да се обиде да ја развие,наместо да вложува преголем и непотребен труд во домени во кои секогаш ке има многу подобри од него.

coek a neli talentot moze da go imas od raganje no ne znaci deka ke go pronajdes odma moze i po 10 god moze i po 20 ????????????
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
coek a neli talentot moze da go imas od raganje no ne znaci deka ke go pronajdes odma moze i po 10 god moze i po 20 ????????????
Па тоа зборуам де.
Секој си има талент,само треба да го пронајде.А за колку време ќе го напраи тоа,неможе да се знае.Некој можда уште од мали нозе знае за шо е талентиран и уште од почеток почнува да си го развива тоа,а некој можеби нема да го пронајде својот талент се до својата смрт,и секогаш ке се потпира исклучиво на својот вложен труд,шо многу потешко.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Talent - Darba koja se dobiva uste od raganje i nikoj ne moze da ti ja odzeme, a uste pomalku pak ti samiot da ja zapostavis. Ja mislam deka toj e mnogu vazen u zivotot, posto recisi 100% vlijae vo ponatamosniot del od zivotot na covekot, kako i vo biranjeto na negovata zivotna profesija ... !!!* ;)
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Секој има свој талент за нешто но нормално тоа треба да се усовршува..т.е прво да се спознае за што е талентиран па потоа малку труд за усовршување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom