ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на коса

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Ако зимате финастерид слободно може да размислите и за трансџендер опција на хормони. И онака нема да ви се дига курот, ќе немате потреба од него. :LOL:
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
па јас го користам година ипол и досега немам приметено контра ефекти...
Прво, ме интересира како се ефектите, дали ги доби посакуваните ефекти? Кој миноксидил го користиш и која јачина?
Дали го користиш низ цела глава или само на одредени места како залисци, фронтал, теме?
Дали имаш главоболки, срцебиење после него, прескоци да не осеќаш? Црвенило и темни подочњаци од него?

Извини ова беше ептен инспекторски ама ме интересира вистински :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Прво, ме интересира како се ефектите, дали ги доби посакуваните ефекти? Кој миноксидил го користиш и која јачина?
Дали го користиш низ цела глава или само на одредени места како залисци, фронтал, теме?
Дали имаш главоболки, срцебиење после него, прескоци да не осеќаш? Црвенило и темни подочњаци од него?

Извини ова беше ептен инспекторски ама ме интересира вистински :)
Нема проблем, ќе ти одговорам :)
Користам Пилфуд 5% (поголема јачина и не знам дали има кај нас?). Ставам само напред над челото, таму ми е проретчена косата.
Ефект видов дури после 8-миот месец секојдневно ставање. Во упатството вика 2 пати дневно да се става ама јас ставам само еднаш, ако се става 2 пати ваљда и побрзо ќе се примети ефект.
Немав главоболки ни срцебиење, ништо такво. Ни црвенило ни подочњаци.

Единствено нешто згрешив е што не го земав со мене на едно подолго патување, и не ставав, па приметив дека одма почна да се губи ефектот, што значи дека треба секој ден да ставаш, па утредента да миеш коса, па пак да ставаш... и така до бескрај.
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Нема проблем, ќе ти одговорам :)
Користам Пилфуд 5% (поголема јачина и не знам дали има кај нас?). Ставам само напред над челото, таму ми е проретчена косата.
Ефект видов дури после 8-миот месец секојдневно ставање. Во упатството вика 2 пати дневно да се става ама јас ставам само еднаш, ако се става 2 пати ваљда и побрзо ќе се примети ефект.
Немав главоболки ни срцебиење, ништо такво. Ни црвенило ни подочњаци.

Единствено нешто го згрешив е што не го земав со мене на едно подолго патување, и не ставав, па приметив дека одма почна да се губи ефектот, што значи дека треба секој ден да ставаш, па утредента да миеш коса, па пак да ставаш... и така до бескрај.
а кетоконазол (реконазол) шампон користиш ли? Или си користиш нормален комерцијален шампон
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
а кетоконазол (реконазол) шампон користиш ли? Или си користиш нормален комерцијален шампон
Обичен шампон користам. Сега скоро почнав да ставам и капки од рузмарин, демек добри биле во комбинација со миноксидил па ќе видиме.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Обичен шампон користам. Сега скоро почнав да ставам и капки од рузмарин, демек добри биле во комбинација со миноксидил па ќе видиме.
Супер. Земи си и реконазол и користи си, го чисти скалпот и придонесува во борбата против ќелавеење.

Еве и супер видео
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Супер. Земи си и реконазол и користи си, го чисти скалпот и придонесува во борбата против ќелавеење.

Еве и супер видео
Сум слушнал за шампонов ама не знаев дека е и против ќелавеење
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.636
Поени од реакции
34.823
Сум слушнал за шампонов ама не знаев дека е и против ќелавеење
... шампонот содржи кетоконазол кој припаѓа на групата антимикотици (превенција и третман на инфекции предизвикани од Malassezia, како што се првут, себороичен дерматитис и тинеа).

...доколку постои габична инфекција на главата може да дојде до појава на seboreični dermatitis но и до alopecijа т.е опаѓање на косата во определен дел од главата и тогаш - Да! оправдана е примената на шампонот Rekonazol како антимикотичен лек со што се остранува габичната инфекција, а со тоа и пречката за раст на косата, но во други случаеви каде нема габична инфекција нема ефект во примена на раст на опаднатото влакно од косата.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
... шампонот содржи кетоконазол кој припаѓа на групата антимикотици (превенција и третман на инфекции предизвикани од Malassezia, како што се првут, себороичен дерматитис и тинеа).

...доколку постои габична инфекција на главата може да дојде до појава на seboreični dermatitis но и до alopecijа т.е опаѓање на косата во определен дел од главата и тогаш - Да! оправдана е примената на шампонот Rekonazol како антимикотичен лек со што се остранува габичната инфекција, а со тоа и пречката за раст на косата, но во други случаеви каде нема габична инфекција нема ефект во примена на раст на опаднатото влакно од косата.
Намалува/чисти ДХТ од скалп, али ако ти викаш дека работи само кај габични инфекции - нека е така :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Јас одбивам да верувам дека немаат пронајдено лек/препарат кој го намалува или скроз искоренува ДХТ од скалпот без последици како финастеридот. Зборувам за лек кој ќе ја искорени ќелавоста.

Али преголема е индустријата и нормално нема да го понудат директно на пазарот, повеќе им се исплаќа да продаваат шампони и разни мижи митро козметики.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Јас одбивам да верувам дека немаат пронајдено лек/препарат кој го намалува или скроз искоренува ДХТ од скалпот без последици како финастеридот. Зборувам за лек кој ќе ја искорени ќелавоста.

Али преголема е индустријата и нормално нема да го понудат директно на пазарот, повеќе им се исплаќа да продаваат шампони и разни мижи митро козметики.
тоа секако. ако ништо друго клонирање на корења можат да направат лабораториски.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Јас одбивам да верувам дека немаат пронајдено лек/препарат кој го намалува или скроз искоренува ДХТ од скалпот без последици како финастеридот. Зборувам за лек кој ќе ја искорени ќелавоста.

Али преголема е индустријата и нормално нема да го понудат директно на пазарот, повеќе им се исплаќа да продаваат шампони и разни мижи митро козметики.
Трансплантација на коса? Како мислиш измислено а не е достапно, не го разбирам тој дел. Трансплантација на коса е достапна процедура, чини неколку илјлади евра и ја решава ќелавоста засекогаш. Се изведува еден ден а резултатите се достапни за 6 месеци.

Зошто би ти биле препарати или уште повеќе зошто би ги криеле кога има лек за опадната коса...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom