ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на коса

stk

Programmer
Член од
15 ноември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
3
Кое е вашето искуство со Sistina, VATANMED? Дали знае некој колку се движат цените во овие клиники?
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Здраво дечки, не знам дали е за овде прашањево ама можеби некој ќе се најде, правев хирушки зафат на глава, поточно отстранував брадавици на глава со големина околу 2 сантими, е сега пред да го правам зафатот го прашав на докторот дали ќе ми расте коса на местото или ќе имам дупки и тој рече дека ќе расти коса, ама 3 месеци поминаа сеуште не ми има пораснато коса на местата и имам дупки дали некој имал вакво искуство, дали треба појќе време да помине за да заздрави раната или нез
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво дечки, не знам дали е за овде прашањево ама можеби некој ќе се најде, правев хирушки зафат на глава, поточно отстранував брадавици на глава со големина околу 2 сантими, е сега пред да го правам зафатот го прашав на докторот дали ќе ми расте коса на местото или ќе имам дупки и тој рече дека ќе расти коса, ама 3 месеци поминаа сеуште не ми има пораснато коса на местата и имам дупки дали некој имал вакво искуство, дали треба појќе време да помине за да заздрави раната или нез
Дали ти е ласерски горено месото ? Ако е , ќе имаш минимална лузна и ќе ти зарасне за три месеца . Вадев на десна страна на главата , опасна бемка над увото , почетокот беше ист со видлива дупка од горењето со ласер но со тек на време ако не се оштетени корењата на влакната , ќе ти се повратат . Само имај трпение . Кај мене е пола пола . Делумно остана голо и мала лузна . Бев приморан да вадам заради премногу крварење оти беше поткачена бемката . Мене ми дадоа како спрејче да прскам за дезинфекција и обавезно миење секоја вечер глава .
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Без финастерид ако трансплатирате за неколку години ќе изгледате на искубани кокошки и ќе се каете шо воопшто сте се подлегнале на таква процедура и сте си ги фрлиле парите.

Just sayin...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Без финастерид ако трансплатирате за неколку години ќе изгледате на искубани кокошки и ќе се каете шо воопшто сте се подлегнале на таква процедура и сте си ги фрлиле парите.

Just sayin...
do explain pls
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Ако не знаете што се финастерид и миноксидил напрајте едно истражување па вратете се на темата. Или читајате ја темава од старт, се е објаснето.

Ако знаете, тогаш би требало да ги знаете и последиците од нив. Тоа како за вовед.

Е сега, како единствени докажани третмани против ќелавост, докториве за трансплатација nowadays многу умешно прикриваат дека треба да пиете финастерид (за да не ве одвратат поради нус ефектите и да ви ги земат паричките )за да го спречите ДХТ хормонот да го уништи остатокот од вашата природна коса.
На пример, доколку пресадувате напред кај залистоци и hairline, доколку не пиете блокатор на ДХТ хормон, останатиот дел од вашата коса ке продолжи да се повлекува наназад и или ќе остане само пресадената коса, или и таа ке отиде заедно со преостанатата коса.
Во зависност од колку агресивна алопециа имате, може да биде година две, максимум 3-5.

Направете истражување за пресадување без финастерид конкретно и видете ги последиците по некоја година.

Испрашајте ги докторите пред да пресадувате, гледам зема замав пресадувањево на велико ама дечкичиве што се пресадуваат абер немаат што значи финастерид а не пак да пијат.


П.С. Не постои алтернатива на финастерид. За жал.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Финастерид читам дека има многу несакани ефекти, искрено не се нафаќам.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Или кур или коса, така отприлика ќе му дојде вака народски кажано.
Има и такви кои не им смета.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.868
не вреди со пресадување да се замара човек. Ко прво треба да имаш материјал од каде да земат, и тоа за неколку пресадувања за да имаш добар ефект. Неколку вакви пресадувања ти се грубо 5-6 илјади евра минимум. Машинка ти е 1,000 денари и каде каде поисплатливо.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
не вреди со пресадување да се замара човек. Ко прво треба да имаш материјал од каде да земат, и тоа за неколку пресадувања за да имаш добар ефект. Неколку вакви пресадувања ти се грубо 5-6 илјади евра минимум. Машинка ти е 1,000 денари и каде каде поисплатливо.
Или Миноксидил како поевтина варијанта, ако ти се замара секој ден да го ставаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom