ТИФОМАНИЈА!

Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.769
КК Пелистер 2006/09 ЧКЕМБАРИ

Прва сезона во кошарка ни беше 2006/07. На почетокот на сезоната речиси на секој домашен натпревар во салата имаше редовно 3000/4000 публика. Како група имавме одлични изданија против Работнички и Вардар таа есен.
https://www.youtube.com/watch?v=UKEVN8foZO8 https://www.youtube.com/watch?v=hjNej3SFDmk

Во пролетниот дел од сезоната дојде и до првото гостување на Чкембари во кошарка против МЗТ. Само што се симнавме од автобус некој од кај нас фрли со празно шише виски кон тогашните полициски крајслери и го скрши ротационото светло на еден од нив. Полицијата веднаш не нападна со пендраци. Само што влеговме, атмосферата се наелектризира до максимум. Дел од ФА влетаа втерен да не нападнат, летаа шишња, упаљачи на двете страни, а двајца наши членови некако успеа да внесат ладно оружје и истото го извадија при упадот на ФА на терен. Веднаш полицијата повторно не нападна, имавме и неколкумина уапсени. Се на се на тој натпревар бевме можеби само една четвртина всала. https://www.youtube.com/watch?v=PjM1zEs_9oU

Неколку дена подоцна игравме дома два натпревари против Вардар и Струмица. Салата беше преполна и на двата натпревари победивме. Се палеа и фонатни, едноставно кошаркарската еуфоријата во Битола го достигна врвот. Потоа КК Пелистер таа година ја превзеде и организацијата на купот на Македонија. Во Битола, во преполна сала загубивме уште во четвртфиналето од Работнички.

Наредната сезона повторно се продолжи во ист ритам со неколку одлични наши домашни изданија. Таа есен изработивме и едно гостување во Охрид против Амак. Околу 100 Чкембари бевме на тој натпревар. . Во пролетниот дел на еден битен натпревар на Пелистер во Битола против Фени, во преполна сала, Пелистер загуби во последните мигови од натпреварот. Кон судиите полетаа еден куп предмети и една од нив погоди еден од судиите во глава и теренот во Битола, КФМ го суспендира. Наредниот натпревар против Струмица поради суспендираниот домашен терен се одигра во Прилеп. За тој натпревар заминавме во Прилеп 3 автобуси и неколку коли, бројка од околу 200 Чкембари. Туркање со полицијата, меѓусебна тепачка, петарди на терен, неколку пати прекинат натпреварот. На крај со столчина почна да се фрла по струмичани при што судите го прекинаа натпреварот и дојде до празнење на салата. Потоа Пелистер беше казнет со неколку домашни натпревари без присуство на публика. https://www.youtube.com/watch?v=Lde85XlQBoM&t=5s

Две седмици потоа, игравме четвртфинале од купот на Македонија кој таа сезона се одигра во Кавадарци. За противник повторно ја имавме Струмица. Тој период развивме спортско ривалство со нив. Во Кавадарци бевме 3 автобуси со над 150 навивачи. Ајдуци 20-тина. Можеби најдоброто навивање кое сме го имале на кошарка. https://www.youtube.com/watch?v=Dhm288-7x0Q

Наредната сезона, односно 2008/09 во есенскиот дел не бевме толку активни на кошарка. Во пролетниот дел, односно во купот на Македонија кој се одигра во Охрид, Пелистер во полуфинале се сретна со Работнички. На овој натпревар бевме еден автобус. Иако аутсајдери, успеавме да победиме и да се пласираме во финалето на купот каде игравме против домаќинот Амак. ЦПБ не беа присутни на оваа утакмица. Полуфиналето се одигра во петок, а финалето ден потоа во сабота. На финалето од купот во Охрид бевме над 350 Чкембари. Рибари беа слаба бројка. На овој натпревар како група издоминиравме, направивме одлична атмосфера, а за одбележување е и еден инцидент поради незадоволство од реузлтатот, при крајот на средба дојде до палење на неколку бакли кои се фрлија на теренот заедно со неколку столчиња. https://www.youtube.com/watch?v=6ajAA5uFk3Q

Оваа сезона за одбележување е исто така и полуфиналето од плејофот со Работнички. За Скопје тргнавме еден автобус. Пред сала не пречекаа ЕБР. Бидејќи немавме обезбедено карти не не пуштаа во сала. Се направи голема тензија и намерно не истуркаа надвор од покриениот дел и не оставија на силен дожд да чекаме да ни ги донесат картите. Влеговме во Градски парк. Ние 50, ЦПБ околу 100. https://www.youtube.com/watch?v=Yc4VJ1HEC7o

Наредната сезона откако се повлече Свислион како спонзор, се појавивме уште на две утакмици. Период кој ќе остане запомнат каде имавме добри утакмици дуели со Фа, ЦПБ, Рибари, Ајдуци...

Во продолжение слики од изданија и исечоци од весници
 

Attachments

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
Kolku po ubo I po jako izgleda koga NG e vo sredina za razlika od sega plus cela tribina I site stanuvaa se pravese poveke atmosvera I pritisok na kosarka I rakomet ,najjako mi bese na Edna domasna vo kosakrkata ko se tropase so 11 ili 13 tapani pa sudiite ja prekinaa duri ne se trgnat tapanite oti ne mozese da sudat so znaci ubo e da se vratime na sredina I uklucat poveke bas tapani pa da bidi po interesno a ne samo eden tapan I barabance pa se skin skinala kozata ili membranata oti samo so race I grlo mnogu tesko odi posebno na evidentnite po mali brojki za razlika od minatoto

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.011
Kolku po ubo I po jako izgleda koga NG e vo sredina za razlika od sega plus cela tribina I site stanuvaa se pravese poveke atmosvera I pritisok na kosarka I rakomet ,najjako mi bese na Edna domasna vo kosakrkata ko se tropase so 11 ili 13 tapani pa sudiite ja prekinaa duri ne se trgnat tapanite oti ne mozese da sudat so znaci ubo e da se vratime na sredina I uklucat poveke bas tapani pa da bidi po interesno a ne samo eden tapan I barabance pa se skin skinala kozata ili membranata oti samo so race I grlo mnogu tesko odi posebno na evidentnite po mali brojki za razlika od minatoto

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Таа утакмица откако судијата се бунеше, после тоа вие пробавте да земете уште тапани плус да внесете у сала.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Ова време за кое пишувате се нарекува исто и GSH манија, после филмот на ниво на цел балкан почнува комплетно навивачко лудило. На сцена стапуваат можеби најздравите генерации на луѓе родени од 85 до 92 кој се школа на оние родени 80ти. Плус светска економска криза, која ствара безброј млади деликвенти поради безпарица, Доба на најдобрите рап парчиња некогаш излезени на социјални теми. Мене овој период ми е апсолутно најинтересен, за разлика од 90сетите каде било општествено лудило и се одело од некој други причини овде скоро на сите трибини барем што сум зборувал со луѓе има секаде озбилна постава и стравична деликвенција од подмладок. Шатирани фризури, капчиња, горна тренерка, фармерки и по некое фејк Барбери капче. Трибини накитени со безброј коцки ускладени по тон, обиди за кореографии, урнебесни пароли и скандирања и барање секој можен начин да се направи неред секоја утакмица. За жал или среќа овие години се раѓа стереотипот дека трибината не е место за секого, туку само за деликвенција и дечки кој се тврди. Доба во кое за да добиеш реквизит мораш да го заслужиш а камо ли фантомка, кој во тоа доба беа хит- хитова ФАМ Аердром (дуќан) направи грдни пари тие години. Самата капуљача од фантомката под јакна беше друштвен симбол во групата. Кога гледаш некој дека ја има знаеш дека е озбилна глава. Форуми во полн ек. Konzuli,KomitiForum,Kajgana. Комуникација на ниво без минуси плусеви. Отворете некаде од 20та страна на темата Нав Групи во Македонија и осетете го лудилото. Навивање без манекенство, блурување слики на пеинт. Замислете само од денешен аспек што ќе се случи да извадиш покривно знаме ФФМ Криминална банда, да начекаш играчи на Стража и да ги згазиш од тепање, и сите скандирања и активности против екипи како Ренова, Милано, Башкими. Да направиш дословно пожар на лигашка утакмица и уште безброј работи кој во моментов не ми текнвуаат. Чисто како паралела во тоа доба кога ќе добиевме некоја задача ситна во однос на трибината ти наредните 7 дена си пресреќен, раскажуваш во друштво како си имал контакт со некој надреден од група, или кога ќе сретнеш некој постар од трибина на улица да те поздрави... Многу по сериозно се доживуваше групата во тие години. Многу работи во тоа доба што денеска се нормалност, како бакљи, шкртање со спреј шаблони/натписи, графити беа мисловна именка. Замисли од денешен аспект да чекаш да наидеш на плакат или одиш во компјутерница 3 пати во текот на неделата да провериш сајтот дали е ажуриран за да видиш информации околу наредната утакмица. Не сум комплетно меродавен да разговарам и разглабам на темава од причина што тоа беа првите мој навивачки години само кажав нешто што сум го видел низ призмата на мојте очи. Онака е пауза може да се разглоби темава повеќе и нека напишат и други нешто повеќе за тој период.
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.585
Точно така.
Навивање без манекнство. Слики од утакмица ако направи некој локален медиум (битола нјус/охрид нјус), без фејк слики од типот еј брат сликај ме со бакљава. Без разлика тој период секогаш се гледаше да се извади максимум НАВИВАЊЕ, ова зборувам за сите групи тогаш. Ради чепкање на мобилен и не-навивање сведок сум како се делеле шамари. :D Мене лично чадорот ми го фрли од трибина истиот лик што ме донесе на утакмицата.
Значи уште од мал ми беше дадено до знаење дека со отворен чадор се нагрдува изгледот на коп, друга утакмица со велосипед бев дојден во кортео(и за то бев опоменат). И на утакмица се разбира 90 минути навивање чак и плус. Без позерај без телефони без сликање туку стриктно шал и песна.
Ова е мое видување пошо тогаш бев мал ова е периодот со @Shutmanga кога почнавме на трибина односно поназад неговиот пост кај што имаше пишувано на темава.
Прашање до @favorito , @Saber Rider и останати на темава. Споредба на навивање порано и сега. Плусеви и минуси , кога беше подобро тогаш или сега. Нека има дискусија последниве страни од темава се мерак за читање.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.769
Ќе пишам јас за мојата(чкембари) трибина. Можам да пишам за периодот од 2001-ва па наваму. Разликата кај нас од тогаш до сега е веројатно во структурата на самата група. Кај нас што беа главни ликови беа и главни ликови и на битолските улици. Не зборам само за деликвенти, тепачи, криминалци туку и за они градски легенди. Си слушал на училиште за некој тој и тој секакви митови и одиш на трибина и истиот тој седи до тебе. Кога развивавме пријателство со "главните" за нас веќе немаше чекање ред пред ноќен клуб, не плаќаш карта, немаш проблем за сепаре, за супстанци...со фаци застанваш низ широк сокак прајш "поштовање"... Пример 2006/07 негде, имавме и кадмо и арена во Охрид чкембари обезбедување. Сатисфакција голема беше за нас тогаш, кога пола Македонија чека на врата да влези во тие клубови, ние влегвавме без проблем. За млад чоек то беше најважно, то не стимулираше и за уште поактивни на трибина да сме. Уште еден пример, сега кога се праќа барање за нешто, се остава на добра војља на фирмата е тогаш немаше слободна војља. Е сега, сето то си има и цена, од став од некои екипи шо беа дел од Чкембари, многу "мирни" деца, а навивачи не идеа. Се мешаше и бизниси и политики и интереси и тоа избрка многу деца. Затоа велам, се си има цена. Сега, реално ги немаме сите екипи од тогаш, но почиста трибина немало. Тоа време се праеа и многу индијански работи шо во дешно време се срамни да се помислат а не да се напрат. Времињата се менват, во се ќе се најди нешто добро нешто лошо. Битно е да учиме и да не се повторват очигледните грешки од минатото.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.952
Член од
26 март 2022
Мислења
491
Поени од реакции
4.394

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom