ТИФОМАНИЈА!

Член од
1 февруари 2023
Мислења
71
Поени од реакции
137
Maci ne samo sto bese vo Servis Kru (Piramida) tuku bese i pomegu osnivacite na Komiti, podocna i aktiven vodja na grupata, i den denes se pamti negoviot upad na istok pomegu Ckembari. Me cudi sto seuste Komiti ne se oglasile so pocitt prema eden od svoite najistaknati clenovi vo minatoto
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.741
Поени од реакции
6.092
Без некоја поголема провокација кон другите две навивачки скопски други (од кошарката), ама човече каде ви отидоа постарите членови што беа редовни порано?
Гледам реприза од Работнички-Пелистер втората утакмица, 10-тина постари членови седнале надвор од коп, а во коп деца. Ама она апла деца, дали има 5 души што имаат над 18 години (прашање е дали некој има над 20 години).
Ги начекав ФА на две утакмици додека одеа до сала, детска градинка, плус 10-тина члена што се меѓу 25-35 години и што одат на утакмици од времето (секоја чест за нив). Земале шетаат знаме по цел булевар, поозбилна група ќе ги размонтира за 6 секунди.

Кај нас не е дека групата ја водат 40 годишни, ама во коп барем стандардно имаш едно 20 души над 30-40 години и едно 50% се меѓу 20-30 години. Дечурлана нормално е да оди на трибина, ама такви да ти носат знаме или да стојат во прв ред на трибина, просто страшно е на какво дереџе паднале и двете групи.
Ко ќе ми текне дека се мереа со нас на времето и не слушаа кога викавме дека тоа е само неколку сезонски блесок кој беше резултат на меѓусебното ривалство (во фудбал никогаш немало толку бројни навивачки групи на две страни), омразата меѓу двете населби (повеќето одеа ради противникот, отколку за клубот) и подемот на кошарката по освоеното 4 место на ЕП :D
Тоа е затоа што клубовите немаат никаков успех, новите генерации што ги интересира спорт ги пратат Јокиќ, Дончиќ, Барса, Реал, немаат појма за Работнички, Мзт или Вардар, да ги прашаш 3 играчи не знаат да набројат, а ги знаат сите играчи од НБА лига и редовно ги пратат сите лиги во фудбал.
Постарите очигледно изгубиле желба и надеж и кренале раце.

Кај Комити две работи се клучни поради кои не доживеа тотален распад како овие две групи, првата е ракометот, тие 50% што се меѓу 20 и 30 години се тие што почнаа да одат со Комити прво на ракометни натпревари, дерби дуели со Металург, Загреб, доаѓањето на Самс и сите натпревари во сезона 2013/14, со Барса, Псж, Фленсбург, подоцна титулите во ЛШ и така натаму.
Тие години се и единствениот период во последниве 2 децении кај што децата на улица да ги прашаш за кого навиваат се делеа на Вардар и Металург.
Втората работа е патриотскиот филм кој можат да го живеат со Комити, а го немаат ФА и ЦПБ, деца што се од населби мешани со Албанци почнале да одат со Комити само поради омраза кон нив, подоцна им се развила љубовта кон Вардар.

Дечките што сега ја водат групата се најголемиот дел родени крајни 90ти и тие пробуваат да ја мрднат работа и да привлечат членови со креативни идеи, што е најбитно не се политички марионети, го ставаат Вардар на прво место, скоро секој натпревар се спремаат кореографии, добра организација, членови што одат на трибина уште од самото формирање на Комити викаат дека никогаш не било вака организирано, со тоа и автоматски се чистат потенцијалните индијанците на трибина и се гради некоја здрава навивачка база, за сега им оди одлично и се надевам ќе имаат желба и живци да тераат уште долго време.
 
Член од
19 февруари 2013
Мислења
71
Поени од реакции
145
Марјан Михајловски Мац... Е легенда во секоја смисла на зборот, стажот што го имаше во навивачкиот и уличниот свет го имаат максимум 10 луѓе во државава тврдам. Не секаде омилен, Али од секого почитуван и со стара школа кодекс.
Како што пишав приказни и случки со него има за пишување книга, конкретно за ФА дали е основач на Сервис Кру, пирамида или ФА, имињата на групата се мењаат со релација на дечките кои ја водат трибината и биле дел од причата, а Мац во сите три епохи беше МАЈОР!
ПОЧИВАЈ ВО МИР Легендо!
И да заминам јас срцево ти го оставам!!
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.508
Поени од реакции
7.178
Без некоја поголема провокација кон другите две навивачки скопски други (од кошарката), ама човече каде ви отидоа постарите членови што беа редовни порано?
Гледам реприза од Работнички-Пелистер втората утакмица, 10-тина постари членови седнале надвор од коп, а во коп деца. Ама она апла деца, дали има 5 души што имаат над 18 години (прашање е дали некој има над 20 години).
Ги начекав ФА на две утакмици додека одеа до сала, детска градинка, плус 10-тина члена што се меѓу 25-35 години и што одат на утакмици од времето (секоја чест за нив). Земале шетаат знаме по цел булевар, поозбилна група ќе ги размонтира за 6 секунди.

Кај нас не е дека групата ја водат 40 годишни, ама во коп барем стандардно имаш едно 20 души над 30-40 години и едно 50% се меѓу 20-30 години. Дечурлана нормално е да оди на трибина, ама такви да ти носат знаме или да стојат во прв ред на трибина, просто страшно е на какво дереџе паднале и двете групи.
Ко ќе ми текне дека се мереа со нас на времето и не слушаа кога викавме дека тоа е само неколку сезонски блесок кој беше резултат на меѓусебното ривалство (во фудбал никогаш немало толку бројни навивачки групи на две страни), омразата меѓу двете населби (повеќето одеа ради противникот, отколку за клубот) и подемот на кошарката по освоеното 4 место на ЕП :D
Ами да видиш денес?
ЦПБ 20 души Битола
Искрено не знам дали имаше 2ца 18+
Голем срам за постарите членој.
С.А. знај скопје да го собира знамето, не знај екипа да собери да ги поддржат децата. Или плачи негде по политичкиот пораз:place:

Како и да е иако многу тивки и дојдоја како да гледат претстава, СЕКОЈА ЧЕСТ за младите деца шо се појавија.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.603
Поени од реакции
70.011
Maci ne samo sto bese vo Servis Kru (Piramida) tuku bese i pomegu osnivacite na Komiti, podocna i aktiven vodja na grupata, i den denes se pamti negoviot upad na istok pomegu Ckembari. Me cudi sto seuste Komiti ne se oglasile so pocitt prema eden od svoite najistaknati clenovi vo minatoto
Ова е мој став, верувам дека голем дел може и нема да се согласат.

Прво, жалосно што еден куп луѓе што биле најактивни во основањето на навивачкото движење во Скопје (прво во Комити, потоа во ЦПБ и ФА), починаа прилично млади. Бог да го прости Маци.

Е сега, од друга страна, по мене Комити и немаат некоја потреба да оддаваат посебна почит на екс членови (па макар и тие што биле најактивни во зародиш на групата) ако истите не стапнале 100 години на запад и се одлучиле да бидат дел ос друга група. Ако некој навивал рамо до рамо (практично ја основал групата и имал максимален реапект меѓу сите идни водечки генерации на трибината) со други членови кои ни пишувале графити НЕМА МЕСТО ЗА ВАРДАР ВО АЕРОДРОМ и не му сметало истото, па се давало да бира кој за кого да навива, тогаш нема што да се даваат официјални соопштенија.
Сега некој ќе рече дека и со Гого можеби била истата приказна, ама овој и по членството во ЦПБ има помагано на Комити.

Комити имаат само неколку постари членови од времињата кои се редовни на запад скоро сите сезони. Ако некој заслужува почит, тоа се тие (да проживеат уште сто години, дај боже).
Некои што 20+ години не стапнале на запад или никнале ко печурки за некои лични интереси, нема што да добиваат толкава почит, особено ако биле активни во други групи во меѓувреме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.931
Поени од реакции
80.636
Ова е мој став, верувам дека голем дел може и нема да се согласат.

Прво, жалосно што еден куп луѓе што биле најактивни во основањето на навивачкото движење во Скопје (прво во Комити, потоа во ЦПБ и ФА), починаа прилично млади. Бог да го прости Маци.

Е сега, од друга страна, по мене Комити и немаат некоја потреба да оддаваат посебна почит на екс членови (па макар и тие што биле најактивни во зародиш на групата) ако истите не стапнале 100 години на запад и се одлучиле да бидат дел ос друга група. Ако некој навивал рамо до рамо (практично ја основал групата и имал максимален реапект меѓу сите идни водечки генерации на трибината) со други членови кои ни пишувале графити НЕМА МЕСТО ЗА ВАРДАР ВО АЕРОДРОМ и не му сметало истото, па се давало да бира кој за кого да навива, тогаш нема што да се даваат официјални соопштенија.
Сега некој ќе рече дека и со Гого можеби била истата приказна, ама овој и по членството во ЦПБ има помагано на Комити.

Комити имаат само неколку постари членови од времињата кои се редовни на запад скоро сите сезони. Ако некој заслужува почит, тоа се тие (да проживеат уште сто години, дај боже).
Некои што 20+ години не стапнале на запад или никнале ко печурки за некои лични интереси, нема што да добиваат толкава почит, особено ако биле активни во други групи во меѓувреме.
Да. Они беа Сервис Кру. На кошарка противници ни беа (ја не идев на кошарка Работнички, само на фудбал Вардар), ама на Вардар идеа сите и се тепаа со Чкембари, како и ние. За тие настани нема да зборам сега.

Ја бев једини у маало од Комити. Цело маало беше 80% Партизан, 20% Звезда. И ја. Ја бев за Вардар. Али никад, никогаш никакви проблеми нити било што друго не сум имал, него најнормално сум бил дел од маалото. (у наше маало не ги заебаваа тие што навиваат за Вардар него тие за Звезда). Сите идевме заедно на Вардар. Да, они беа србомани и све тоа, али ни за тоа нема да зборам сега.

Anyway, ме погоди веста денес многу повеќе одошто мислев дека ќе ме погоди, иако долго време се гледав со Мац само на идење кај моите. Суштински, никад нешто посебно не сме се дружеле, оноа цело време, али сме имале увек прилично фер и океј однос. Со почит и со све. Затоа што живеевме најблиску што може.

Памтам, коа влегов у 103-ка кај што работев потоа едно десет години, ми вика Мац - дај бе Ренџерс набави ми музика. (ме викаше Ренџерс, по тимот за кој навивам)
Е сега, треба да сфатите што точно значи да не постои интернет. Никој не е подвижен тесаурус. Кој што знае - знае, кој има музика - има.
Му викам абе Мац, друже, каква бе музика можам ја од 103-ка да ти набавам, знаеш ли каква музика се пушта таму? Ми вика знам бе сакам да ми набавиш - и ми кажува некои бендови, кои не само што ни на крај памет не би ми паднало дека некој од мое маало ги знае, него тоа беа бендови кои буквално ги знаеја тројца у градов.
И така, му носев музика, која тогаш, само он, Мирко Попов и Горан Путица (тогашниот уредник на 103-ка) ја слушаа.
Секако, карикирам за да доловам поента, али не е далеку од вистината.
Му викам на Мирко дај тоа и тоа. Ми вика кој бре ти бара тоа?

Тоа беа други времиња, без интернет.

(ако случајно некого го интересира за кои бендови стануваше збор, колку што памтам, беа бендови како Дијаманда Галас, Дис Мортал Коил и др.)


И сеа се фаќам како ви раскажувам дека сум зимал музика од Мирко и сум ја давал на Мац и притоа ми текнува дека од луѓето во муабетов само ја сум жив. Ебате беља.

Ај може некад ќе се помачам да сликам дома што имам слики од Комити, од стадион, рани девеести.
 
Член од
7 ноември 2022
Мислења
126
Поени од реакции
369
Ами да видиш денес?
ЦПБ 20 души Битола
Искрено не знам дали имаше 2ца 18+
Голем срам за постарите членој.
С.А. знај скопје да го собира знамето, не знај екипа да собери да ги поддржат децата. Или плачи негде по политичкиот пораз:place:

Како и да е иако многу тивки и дојдоја како да гледат претстава, СЕКОЈА ЧЕСТ за младите деца шо се појавија.
Како сакаш да се слушне 23 души на пуна сала преку 700 души. Се слушнавме два три пати со скандирањето и тоа е тоа не можеш поише да очекуваш.Битно беше да се испоштува да не испадне тука куро го вадите а Битола не идите. Еј не разбирам само ова пелистер работнички се игра а вие пееете го ебам вардар и работнички, ај у Скопје ќе кажеш комити у сала па да ги испровоцирате ама вака баш ми нема смисла.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.508
Поени од реакции
7.178
. Еј не разбирам само ова пелистер работнички се игра а вие пееете го ебам вардар и работнички
Old school песна е, шо уште се поштова :D
А моментално е скроз таман, едните ракомет другите кошрка:P:P:P
 
Член од
9 мај 2024
Мислења
7
Поени од реакции
14
Како сакаш да се слушне 23 души на пуна сала преку 700 души. Се слушнавме два три пати со скандирањето и тоа е тоа не можеш поише да очекуваш.Битно беше да се испоштува да не испадне тука куро го вадите а Битола не идите. Еј не разбирам само ова пелистер работнички се игра а вие пееете го ебам вардар и работнички, ај у Скопје ќе кажеш комити у сала па да ги испровоцирате ама вака баш ми нема смисла.
сунѓерче раскажи како ги запаливте патиките на величествениот пречек кај галери?:pos:
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
901
Поени од реакции
2.643
Браво за дечките шо гостуваја денес во Битола, не е едноставно на 15/6/7 години да се закрениш за Битола, а екипа друга нема. Јас не разбирам шо е она исмевање со коментари на спортските медиуми на фб, па и ко ќе видам кој се исмева...Не се овие деца за исмевање, старите полтрони се, шо ја остават групата на милост и не милост години наназад.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
2
сунѓерче раскажи како ги запаливте патиките на величествениот пречек кај галери?:pos:
gi zapalija patikite ili ve cekaa pred galeri a vie site picki bez muda se razbegavte na site strani mnogu ne organizirano od vasa strana :d
Автоматски споено мислење:

gi zapalija patikite ili ve cekaa pred galeri a vie site picki bez muda se razbegavte na site strani mnogu ne organizirano od vasa strana :d
+ mnogu jaki biciklisti imate po sabajlecki so tocacinja si se vozat kako mali deca :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom