ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

F

Flatter

Гостин
Срамота дефинитивно... Немам коментар полошо од останатите.. Вака бизнис со лажи и трикови не де прабе.

IMG_20190328_091026.jpg IMG_20190328_091042.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
тоа е педерското и на сите не им беше верно дека за 1500 ден се добива мобилен неограничен интернет
сите оператори ставаат фер плеј користење како услов а се рекламираат дека е неограничен нетот
скоро на татко ми еден пријател му се жалел дека од вип му се јавиле зашто еден број од пакетот постојано зборувал и као ке го ограничеле а тоа син му пубертетлија фатил пиче па не спушта телефон
смешно е знам а и неверно ама ваљда не лаже човеков


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
тоа е педерското и на сите не им беше верно дека за 1500 ден се добива мобилен неограничен интернет
сите оператори ставаат фер плеј користење како услов а се рекламираат дека е неограничен нетот
скоро на татко ми еден пријател му се жалел дека од вип му се јавиле зашто еден број од пакетот постојано зборувал и као ке го ограничеле а тоа син му пубертетлија фатил пиче па не спушта телефон
смешно е знам а и неверно ама ваљда не лаже човеков


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da ne imaat i telefonski seks ? Seksphone
 
F

Flatter

Гостин
Pa onie bea megu prvite koj reklamiraa bez skrieni prevari i sitni bukvi. Sramota e 1500 ne se mala para so tie pari mozes da zemes opticki internet so vistinski neograniceno bez prevari i telefonska linija. Isto i online sistemov za smetki ne im raboti kako sto treba maticen broj barat da zapises a ne go cite nisto ne rabote kako sto treba. Procitav i deka nema nikakva flekebilnost dokolku zakasnes so plakanje od bilo koj pricini odma te isklucuvale.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Јас воопшто не можам да ве разберам. Коментиравте до скоро како се тоа ќе се одрази на мрежа ова она и тако даље доколку било навистина неограничено. И од тогаш повеќе од очигледно беше дека ќе има политика на фер користење. Единствени се кои не прецизираат колку може да се троши, претпоставувам имаат филтрација кон какви сервиси се троши сообраќајот, а 90 ГБ се повеќе од голема толеранција. Доколку немаш таква политика, еве ќе ти се најдат паметни кои тоа ќе го користат и како интернет за дома на пример доколку имаш тапа АДСЛ интернет од Телеком на пример.

А овој па баш ме интересира да образложи како успеал 90GB да искористи за 20 дена преку мобилната?
 
Последно уредено:
F

Flatter

Гостин
Јас воопшто не можам да ве разберам. Коментиравте до скоро како се тоа ќе се одрази на мрежа ова она и тако даље доколку било навистина неограничено. И од тогаш повеќе од очигледно беше дека ќе има политика на фер користење. Единствени се кои не прецизираат колку може да се троши, претпоставувам имаат филтрација кон какви сервиси се троши сообраќајот, а 90 ГБ се повеќе од голема толеранција. Доколку немаш таква политика, еве ќе ти се најдат паметни кои тоа ќе го користат и како интернет за дома на пример доколку имаш тапа АДСЛ интернет од Телеком на пример.

А овој па баш ме интересира да образложи како успеал 90GB да искористи за 20 дена преку мобилната?
Џабе пишува дека е неограничено кога навистина не е ограничено, типичен нефер маркетинг спрема корисниците и да привлечат повеќе внимание. Лош обид за маркетинг само негатино ќе влијае. А рекоа демек без скриени превари хаха

1500 денара не се малку пари да даваш месечно, да биде и пише ограничено а да не е ограничено кој лош негативен маркетинг е тоа само. Тоа тој како успеал да потроши толку GB е небитно реално гледано и 90GB се малку за тие 1500 денари.

Има ги многу кој немат интернет или не се вртат многу дома да стават интернет малце е се тие GB ако гледал нетфликс, јутуб и правил хотспот со компјутер. И не гледам причина зошто некој да не го користи како опција за интернет по дома на крај краева тој што дава 1500 денара месечно има си свое право за што и како да го потроши тие "неограничени" GB
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Јас воопшто не можам да ве разберам. Коментиравте до скоро како се тоа ќе се одрази на мрежа ова она и тако даље доколку било навистина неограничено. И од тогаш повеќе од очигледно беше дека ќе има политика на фер користење. Единствени се кои не прецизираат колку може да се троши, претпоставувам имаат филтрација кон какви сервиси се троши сообраќајот, а 90 ГБ се повеќе од голема толеранција. Доколку немаш таква политика, еве ќе ти се најдат паметни кои тоа ќе го користат и како интернет за дома на пример доколку имаш тапа АДСЛ интернет од Телеком на пример.

А овој па баш ме интересира да образложи како успеал 90GB да искористи за 20 дена преку мобилната?
Јадев гомна на почеток дека нема да бидат неограничени овие пакети и дека Телеком нема да им го дозволи тој луксуз али ајде, ќе им ја загушат цела кор мрежа па ќе има плачки и ќе им испадне повеќе трошок од ќар за да се оправат.
А како искористил нема што да се замараме, платил 1500 за неограничен и ако сака 900гб ќе симне, а не 90,најверојатно симнувал торенти или гледал стрим преку моб. Ако е за да го ограничат на 90гб нека земи комбобокс 100гб за 600ки на лте во вип.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
23 декември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
16
Јадев гомна на почеток дека нема да бидат неограничени овие пакети и дека Телеком нема да им го дозволи тој луксуз али ајде, ќе им ја загушат цела кор мрежа па ќе има плачки и ќе им испадне повеќе трошок од ќар за да се оправат.
А како искористил нема што да се замараме, платил 1500 за неограничен и ако сака 900гб ќе симне, а не 90,најверојатно симнувал торенти или гледал стрим преку моб. Ако е за да го ограничат на 90гб нека земи комбобокс 100гб за 600ки на лте во вип.
Ќе земе 3x Комбо бокс на Вип ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
ОК е да потрошиш 50GB, aма дупло бе? Што правите бе, јас едвај 35GB трошам на мобилен и тоа некогаш фудбал гледам на него. Се видело неограничено и дај ќе симнам се што ќе најдам.

Би требало корсниците на тој пакет да имаат потпишано и договор за користење на тие неограничени услуги, ама под посебни услови. Ако има некој може да го сподели да видиме дали има наведено такви посебни услови за користење на ваквиот пакет со неограничен интернет. Не читаат што потпишуваат и после еј ми ја намалија брзината, ми го исклучија интернетот до крајот на месецот, ми го прекинаа договорот.

Со тие услови Телекабел се заштитени од злоупотреба на корисникот и имаат право да гледаат кој корисник каде и на што го троши интернетот. Ако видат дека корисникот за 24 часа има премногу потрошено, тогаш прво ќе му ја намалат брзината па ќе му го исклучат интернетот до крајот на месецот.

А и неограничените минути сигурно и се до 1000 минути, по што повеќе во месецот не знам кој ќе потроши.

Малку глупа реклама, ама што ќе биде ако сите трошат и по90GB и 900GB само затоа што платил 1500 ден?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
ОК е да потрошиш 50GB, aма дупло бе? Што правите бе, јас едвај 35GB трошам на мобилен и тоа некогаш фудбал гледам на него. Се видело неограничено и дај ќе симнам се што ќе најдам.

Би требало корсниците на тој пакет да имаат потпишано и договор за користење на тие неограничени услуги, ама под посебни услови. Ако има некој може да го сподели да видиме дали има наведено такви посебни услови за користење на ваквиот пакет со неограничен интернет. Не читаат што потпишуваат и после еј ми ја намалија брзината, ми го исклучија интернетот до крајот на месецот, ми го прекинаа договорот.

Со тие услови Телекабел се заштитени од злоупотреба на корисникот и имаат право да гледаат кој корисник каде и на што го троши интернетот. Ако видат дека корисникот за 24 часа има премногу потрошено, тогаш прво ќе му ја намалат брзината па ќе му го исклучат интернетот до крајот на месецот.

А и неограничените минути сигурно и се до 1000 минути, по што повеќе во месецот не знам кој ќе потроши.

Малку глупа реклама, ама што ќе биде ако сите трошат и по90GB и 900GB само затоа што платил 1500 ден?
Да де. Ама зошто се кажува дека е неограничено. Зошто не се кажат 90гб, со не повеќе од 20 дневно и 1000 минути разговор? Патем, сепак планирам да отидам кај нив деновиве. Нели, нема обврска, па ќе видиме
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Види вака, тој Мујасер Мамути работи како lifecoach со наведено 10 лажно завршени факултети (небитно) и башка соработува со компјутерска фирма, па сеа чоекот може симнува и користи за себе и за фирмата ствари. Али во право е Кеплер, ако сака треба да може и 900гига да си симнува, нели убаво си пишува "неограничено". Класика комуњарски трикови, па барем да наведеле, за пречекорување од 100гига следува намалување на брзината. Стварно е срамота.

ОК е да потрошиш 50GB, aма дупло бе? Што правите бе, јас едвај 35GB трошам на мобилен и тоа некогаш фудбал гледам на него. Се видело неограничено и дај ќе симнам се што ќе најдам.
Бате, јас тродупло помалку од тебе трошам, но не се сите исти, неможеш да кажуваш океј е 50гига ама дупло од тоа не е. Не си сите корисници ТИ, затоа си платиле 1500ден за неограничено(барем да им пишува неограниченото е уствари до 90гига), каде јас би одбрал 300 или 500 опција.

Малку глупа реклама, ама што ќе биде ако сите трошат и по90GB и 900GB само затоа што платил 1500 ден?
Па како фирма "гигант", што ќе си има работа со огромен број на луѓе, треба однапред да се размислува и за тоа сценарио, а не после, еј на ова не ни текна, намалувај им на сите чим стигнат до 90гига. Ебате фирмата. 1500ден од чоек малку ли се?

Единствена добра работа што ја понудија е необврзувачкиот договор.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако сака и 900GB нека симнува, ама после да не се жалите на преоптеретеност. Нели не е фер некој 900GB, а некој 9GB а двајцата да плаќаат 1500 ден.

Сигурно ви кажуваат кога потпишувате дека имат посебни услови за тој пакет. Остај реклама тоа го има секаде, а никој не гледа услови и после се чудат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ако сака и 900GB нека симнува, ама после да не се жалите на преоптеретеност. Нели не е фер некој 900GB, а некој 9GB а двајцата да плаќаат 1500 ден.

Сигурно ви кажуваат кога потпишувате дека имат посебни услови за тој пакет. Остај реклама тоа го има секаде, а никој не гледа услови и после се чудат.
Ако некој троши до 30 гб, зошто не си купи три броја (3х500)? И така скоро сите телефони поддржуваат 2 сим картички истовремено. Зборот неограничено кажува неограничено, не знам што не е јасно. Тоа што не се спремни да понудат неограничено, а продаваат таков пакет, треба да одговараат за измама. Во право си, договорот треба да се чита до крај, но зошто тоа нешто не го пишува ама баш никаде на нивната веб страна?
И не ме зафркавај, ај што плаќаш 1500 денари само за еден број, немаш бесплатни СМС, туку само Интернет добиваш, и те ограничуваат? :pos:

Едит: Имаат документ, но ретко некој би кликнал бидејќи е позициониран на футерот, без претходно наведен линк во пакетот :D
https://telekabel.com.mk/wp-content/uploads/2019/02/Posebni-uslovi-za-fer-koristenje.pdf
Зошто немаат наведено до каде им е лимитот за фер користење? Може имам потреба секојдневно да остварувам видео врска поради работни обврски, па со тоа да трошам по 10гб дневно... Многу несериозно постапуваат ТК моментално.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако некој троши до 30 гб, зошто не си купи три броја (3х500)? И така скоро сите телефони поддржуваат 2 сим картички истовремено. Зборот неограничено кажува неограничено, не знам што не е јасно. Тоа што не се спремни да понудат неограничено, а продаваат таков пакет, треба да одговараат за измама. Во право си, договорот треба да се чита до крај, но зошто тоа нешто не го пишува ама баш никаде на нивната веб страна?
И не ме зафркавај, ај што плаќаш 1500 денари само за еден број, немаш бесплатни СМС, туку само Интернет добиваш, и те ограничуваат? :pos:
Зборот неограничено кажува неограничено, ама мора да има фер користење нели тоа и го баравте?
Нема да те ограничат ако го користиш како секој нормален корисник, тоа според мене е не повеќе од 50GB месечно. Ограничување има за оние кои го надминуваат оној лимит кој може просечен корисник да го потроши во еден ден и ја преоптоварува мрежата и нанесува штета.

Спремни се да понудат, ама нема да е фер и плус Телеком нема да дозволат.
Зошто измама? Убаво пишува кои се условите за тој пакет, а такви реклами и во позадина еден куп услови има и многу други со цел да привлечат корисници.

Пишува барај најдоле кај Документи - Посебни услови за фер користење.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako reklamiraat neograniceno, i nikade ne se navedeni posebni uslovi ima dobra osnova korisnicite da gi tuzat i da im go izgorat gazot. na zapad kluc na vrata odma ke im stavat za ovakva prevara.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom