Сe` се случува со причина

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Се, се случува со причина, заради некоја причина, која била причинета од некоја причина...се разбира како резултат на друга причина исто таква како неа, која причинила да се случи таа причина, од која пак како причина од неа, се случиле другите причини, кои пак понатаму ќе продолжат да побудуваат причини што ќе продолжат да го поткрепуваат фактот дека, се, се случува со причина...
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Па и после сите проживеани глупости и случки јас верувам дека за се си има причина само што многу од нас не се ни мачат да ја пронајдат, а и не можат. Тоа е главното нешто, што и да ни се случи на нас има или ќе има причина зашто ни се случило само што ние не успеваме секогаш да ја дознаеме/согледаме.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Поглупа констатација, амин!

Има една гооолема книга каде се што се случило и што треба да се случи а автор е семоќниот.
Right.

Која е причината за денес починатите во Охрид?
Токму на ова мислев, се се случува со причина, а најголема причина е човековото незнаење и човековата ГЛУПОСТ, ништо повеќе и помалку од тоа, за да се изгориш треба да си играш со оган., универзумот си има свое "на ти го дај ми го" филозофија, демек све што правиш ти се враќа како бумеранг, карма и слично се е тоа едно те исто, верувам во ова без резерва но во претходното се се случува со причина верувам но само од аспект на сопствена причина,и право на сопствена грешка за која што плаќаш сопствена последица од направената грешка.
Секој човек има избор во животот, што треба да го направи, за последиците од својот сопствен избор, плаќа преку силата на "Карма и Универзум" но тоа е се, нема некој си план, шема како сакате наречете го, напишано однапред дека така и така треба да се случи и за се во животот не треба да ја префрлуваме одговорноста за последиците на "Вишата Сила", туку малце да бидеме самокритични и да направиме една ретроспектива за сопствените Акции со кои што самите сме си предизвикале таква Реакција, неможе јас ништо да не учам и да се молам во црква да полагам испити и да ги положам :) ако не сум учела нема да положам и крај тоа е тоа нема никаква Виша сила што ме бутнала на испит самата сум си крива за тоа ме разбирате, во светот се случуваат многу негативни работи на невини жртви кои што со ништо не придонеле за да им се случат но сепак се случиле, еве на пр. што да заклучиме кој е виновен за несреќата во која што некое си девојче мало 6 годишно да речеме останало непокретно или инвалид, или кој е виновен за тоа што таткото на друго девочје го силува и ја трауматизира ќерќа си уште на мала возраст, да речеме дека така требало да биде дека за тоа си имало причина, не би рекла баш...........................................
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kako sakas kazi se si ima pricina sto znaci nema slobodna volja, svesta pogresno se imenuva so slobodna volja.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Се се случува со причина, хмм па не би рекла баш така, мислам дека тоа е производ на нашата совест. Кога се случи некоја лоша работа така велиме се се случува со причина,а тоа е резултат на тоа што несакаме да ја прифатеме вистината. Јас на тоа така гледам.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
aj vaka poednostaveno., prichinsko posledichna relacija ., nishto ne se sluchuva sluchajno se si ima prichina zoshto e toa takvo ili vakvo:coffee:
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Дали се согласувате со оваа мисла дека се се случува со причина. Баги е оптимистичка, ако во сите работи ја барас прицината, но така е наједноставно :)
жива истина (y)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
е*ате животот без причина
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
127
Поени од реакции
104
Има коинциденции, но причините се посилни...
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Се се случува со причина, нешто во стилот на Final destination и Butterfly effect само поблаго земено.
Сите дејствија се зависни и поврзани (временски etc,etc) , на пример нешто што сме направиле сега (навидум безначајна работа) во најмала рака може индиректно да се одрази за нешто што ќе ни се случи после 10-20-30 (напиши број) години но немора да е нешто значајно.
Или подетално....
Ако сум ја видел темата 2 секунди порано, постот ќе сум го завршел 2 секунди порано, и ќе сум излегол на улица 2 секунди порано и ќе ме згазело кола. Така можам да редам до утре сабаље.
Но во човечкиот ум не е вродено така да ги групира работите, зошто ретко знаеме ,,што би било кога би било'' :D
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Тешки и многубројни пречки на патот до целта -> причина/знак да се откажеме или да веруваме дека колку потешко стигнеме до целта толку борбата за неа повеќе вреди. Јас одбрирам да верувам во второто!
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Ако сите имаме исти цели тогаш да, се случува со причина, али немаме :coffee:
--- надополнето: Aug 30, 2011 8:18 PM ---
затоа имаме егоцентризам колку душа ни сака
--- надополнето: Aug 30, 2011 8:19 PM ---
и оттаму да, се се случува со причина, можда, или не
--- надополнето: Aug 30, 2011 8:20 PM ---
незнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom