Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
За новата лига пишував на други теми па да не се повторувам...


А со една таква регионална лига, најголем проблем е што може да се случи Хрватска, Србија, Бугарија или што ти знам кој се ќе учествува, да остане можеби и неколку години без квалификации за ЛШ (во случај да не се формира нешто друго :D), а со тоа ќе дојде само до национално препукување. Нема лесно да прифатат ДЗ или ЦЗ, да останат дале од најдобро европско натпреварување.

Особено ако некоја држава повеќе ги подржува своите клубови.

Има милион зезнати работи...
Нели во кошарка тоа фунцкионира со години веќе?
BTW не ми е јасно како Тотенхем во една таква лига би имал повеќе приходи отколку што има сега во ПЛ.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Ливерпул-Реал пример пред некој ден беше живо срање, досадно и никакво. Со само 12 екипи репетитивноста, предвидливоста па и досадата со тек на време (секако не отпочеток) ќе биде сигурица.
Со 12 ќе почне, после тоа ќе се приклучат и останати и ќе завршат на 20. Германците и Французите како и секогаш тактизираат. Ама во случајов ова не е ЕУ, па да го имаат главниот збор. :D
Што Лестер?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.733
Поени од реакции
13.357
Ливерпул-Реал пример пред некој ден беше живо срање, досадно и никакво. Со само 12 екипи репетитивноста, предвидливоста па и досадата со тек на време (секако не отпочеток) ќе биде сигурица.
Мислам дека не е потврдено колку клубови ќе учествуваат и на кој начин ќе се стигнува до неа. За сега, се зборува само за клубови основачи кои нема да може да испаднат.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Ни фалат многу детали за концептот и форматот на натпреварувањето за да знаеме дали сме за или против, засега gut feeling ми е дека сум против.
Мора да се покриени правнички и да ја предвиделе реакцијава од УЕФА пред да пристапат до ова, ќе видиме што ќе испадни.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Со 12 ќе почне, после тоа ќе се приклучат и останати и ќе завршат на 20. Германците и Французите како и секогаш тактизираат. Ама во случајов ова не е ЕУ, па да го имаат главниот збор. :D

Што Лестер?
Останува да се види, како што споменав ваква идеја за супер-лига постои барем 30 години уназад...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.733
Поени од реакции
13.357
Нели во кошарка тоа фунцкионира со години веќе?
BTW не ми е јасно како Тотенхем во една таква лига би имал повеќе приходи отколку што има сега во ПЛ.
Кошарка е друга приказна, по вложувања, интерес и многу друго. А тоа и не е најдобар пример, затоа што кошаркарската регионална лига не донесе некој бенефит. Не видов полни сали, голем интерес, стабилизирање на клубови, зголемување на квалитет и др.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ни фалат многу детали за концептот и форматот на натпреварувањето за да знаеме дали сме за или против, засега gut feeling ми е дека сум против.
Мора да се покриени правнички и да ја предвиделе реакцијава од УЕФА пред да пристапат до ова, ќе видиме што ќе испадни.
Веројано би било дабл раунд робин значи 44 кола, имајќи превид дека нема да играат купови, лига купови, постоечки еуро-купови. Сингл раунд робин со 22 кола би било премалку текми, значи 44 кола.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Останува да се види, како што споменав ваква идеја за супер-лига постои барем 30 години уназад...
Да, ама сега за прв пат има официјално дејствување. По ова што пишуваат, вечер Флорентино Перез ќе каже повеќе.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Ни фалат многу детали за концептот и форматот на натпреварувањето за да знаеме дали сме за или против, засега gut feeling ми е дека сум против.
Мора да се покриени правнички и да ја предвиделе реакцијава од УЕФА пред да пристапат до ова, ќе видиме што ќе испадни.
Од тоа што се збореше:
  • 15 тимови кои секогаш ќе се во лигата, уште 5 ќе се мењаат секоја сезона
  • натпреварите ќе се играат преку недела, како ЛШ сега
  • две групи по 10 тимови, првите четири одат во нокаут фаза
  • нокаут фаза во формат најдобар од три, тепа тој кој прв ќе дојде до две победи, не се акумулираат головите
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.733
Поени од реакции
13.357
Се додека не се воведе salary cap фудбалот ќе иде у неповрат
Пишав и на друга тема, токму ваква лига им е најдобар начин да го воведат. Мислам дека и имаше некои најави.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
И што после пола утакмици 80% што ќе немаат шанса за прво место а неможат да испаднат зашто ќе играат?

Ова е најголемо масло на реал и барса со години беа први трошачи за трансфери и за плати па сеа им дојде јајцето на газот нема веќе пари од државата и неможат да се носат со парите од епл и ојл клубовиве. Па бараат некој спас.

Фудбалот почна да оди во курац со доаѓањето на Абрамович па навака. Имаше нереални трошачи ко Реал али пак беше умерено. Сеа ова е се отидено у курац со плати од 60 мил за Мбапе и Халанд и компанија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom