Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Па реално Лајпциг моментално е поозбилен клуб и од Интер и од Милан, ако збориме за тоа како е организиран и каква иднина има. Само 2-3 клуба би ставил пред нив дека знаат точно што прават на организациски, финансиски и спортски план.

Додека за Интер без новата лига не се знае кога плата ќе исплатат, овие, се да остане како сега, за брзо време можат да бидат голема конкуренција на Баерн.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Многу се јаки “аргументите“ дека играње против Реал Мадрид било некомпетитивна работа, додека играње против селска екипа од Стоук е врвот на компетитивноста. :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
А кој им ги дава тие премии ? :unsure: Не сум упатена ич во дешавката хелп ми
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кој ги дава париве? (сериозно е прашањево, пошто не знам JP Morgan нешто читав?)
Па сигурно не ние од џеб, JP Morgan & Dazn се само откриени, којзнае уште кој си има добиено хедстарт како спонзор на лигава.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Бајдвеј, премиите се 3,5 милијарди евра ПО КЛУБ само за учество. :pos:

Секако дека да сте CEO на клуб среде корона би одбиле вакво нешто.
3.5 по сезона или за X сезони учество?

Интересно ми е колку се здупени Фифа и Уефа, им мижеа на Сити и ПСЖ за трошењето, мижеа за сумњивите договори на Нејмар, Погба и веројатно секој голем трансфер на свињата Мино и Мендес. Ќе речев ете им прилика да направат некоја штета, ама па и нив не им е чист газот.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.322
Па сигурно не ние од џеб, JP Morgan & Dazn се само откриени, којзнае уште кој си има добиено хедстарт како спонзор на лигава.
Да де, не ми беше негативно прашањето, затоа и во заграда ставив :D Ме интересираше дали се знае листа на финансиери/спонзори зад проектов
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.426
Поени од реакции
3.680
Бајдвеј, премиите се 3,5 милијарди евра ПО КЛУБ само за учество. :pos:

Секако дека да сте CEO на клуб среде корона би одбиле вакво нешто.
Полека, грешка си сватила. Дазн дал толку само за телевизиски права, кои ќе бидат распределени во сите 12 founding clubs...

Уште најново е дека некој друг кој не се дава во јавност наводно понудил и 5Милјарди, не е само за еден клуб толку пари...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
3.5 по сезона или за X сезони учество?

Интересно ми е колку се здупени Фифа и Уефа, им мижеа на Сити и ПСЖ за трошењето, мижеа за сумњивите договори на Нејмар, Погба и веројатно секој голем трансфер на свињата Мино и Мендес. Ќе речев ете им прилика да направат некоја штета, ама па и нив не им е чист газот.
Па најверојатно по сезона е засега, пандемија е уште, којзнае што ќе не пречека следна година.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не сакам да го гледам Арсенал во оваа лига, не сакам да ја гледам оваа лига затоа што ќе биде налик на пријателски куп.

Пре би ги гледал Евертон и Севиља ако завршиле топ 4 во своите лиги, отколку Арсенал и Милан кои завршиле 8-10 место во лига.
Зашто би имал подобар квалитет натпревар на Арсенал и Милан отколку Евертон и Севиља?
Зашто кога ќе дојде до ова, ќе има огромни разлики во финансии и со тоа и квалитет меѓу клубовите. Инаку пред се мислев на тоа дека ти како фан на Арсенал најверојатно ќе го гледаш ова, на тоа рачунаат креаторите на суперлигава. Евертон и Севиља не привлекуваат гледачи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Полека, грешка си сватила. Дазн дал толку само за телевизиски права, кои ќе бидат распределени во сите 12 founding clubs...

Уште најново е дека некој друг кој не се дава во јавност наводно понудил и 5Милјарди.
In addition, the competition will be built on a sustainable financial foundation with all Founding Clubs signing up to a spending framework. In exchange for their commitment, Founding Clubs will receive an amount of E3.5 billion solely to support their infrastructure investment plans and to offset the impact of the COVID pandemic."



Што од тука имам погрешно сфатено? :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Истото го збореле кога се основала ЛШ, на сметка на лига купови.
Па не сум баш сигурен. ЛШ е отворено натпреварување во кое може да настапи баш било кој тим од Европа кој исполнува одреден (објективен) критериум и на победникот му носи примат "шампион на Европа".

Ова ќе биде затворена лига, во која си играат екипи кои така си се договориле меѓу себе. А пола од нив не се способни ни во ЛШ да фатат место. Победникот ќе биде "освојувач на Супер Лигата", но не и првак на Европа пошто лигава нема да фигурира никаде на некоја замислена глобална фудбалска пирамида. Или и они како уфилманите НБА екипи, кога ќе ја освојат лигата ќе си се нарекуваат "world champions" (демек само во Америка се игра кошарка).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Нормално дека е за пари. Само не ми е јасно како за просечен макеонски фан од кои 95% ги следат овие клубови ќе биде ова лошо и како фудбалот ќе биде уништен за вас? Нормално дека е за пари, сите се алчни, да почнеме од фудбалерите и нивните агенти и фамилии кои бараат брда и планини, а испорачуваат нула на терен. Па од олигарсите на кои ова им доаѓа ко забава у живот и немаат проблем да лупнат цело богатство ради некои его трипови. Од тука се почнува, па за тие пари што ги земаат треба да имаат некои суперхеројски особини, дур ти во споредба со нив мизеруваш цел живот, а си се вложил десет пати повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom