Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Сегае кога Вудвард се повлече од Јунајтед, предлагам газда да им биде некој од форумов што е ЗА лигава, пошто сигурно некој од форумов знае повеќе од илјадници професионалци што се дел од спортов и сфатија дека ова е ретардирана идеја
Еден blanco што виси на форумов и што ги нарекува екипите Дночестер, Челшит и Сраерн, знаел повеќе од големиот бизнисмен и пријател на Владимир Путин, Роман Абрамович, кој во својата ера има освоено милион трофеи? Што не ќе прочиташ. Кажуваат и остануваат живи.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.894
Мислам дека во Италија и Шпанија немаше некое големо незадоволство, можеби зашто навивачите не живеат во илузија за некаква традиција како Англичаните. Јасно им е одамна дека работава е отидена у курац.
Имаше незадоволство од навивачите, ама клубовите ќутат пошо се во дупка од долгови и потајно се надеваа дека ќе помине работата. Англија рече но пасаран, стабилни им се клубовите и онака.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Имаше во Шпанија, и во Мадрид и во Каталонија остај ти што сФлорос медиумите бладаат дека имало движења со поддршка за Перез. :D
Можеби имало, претежно гледаме Англиски медиуми. Сепак останувам на мислењето дека за овие лиги и клубови овој формат ќе беше боље.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.279
Поени од реакции
6.536
Ако сакаа промени во УЕФА и повеќе пари од ЛШ можеа на многу подобар начин да им се спротистават на бирократите. Со ова што го направија со приватнава лига, само успејаа да испаднат полоши од овие од УЕФА. Мене не ми смета промена на формат, ете и таков некој сличен како Супер лигава, мислам и на 90 посто од фановите не би им сметало, али да може да играат како и до сега, најдобрите во првенствата. Не смее ни еден клуб, макар бил Реал, Барса, Јунајтед, Ливерпул, Баерн, да има загарантирсно место. Тоа место мора било кој да го заслужи преку домашен шампионат. Без тоа, фудбалот нема никаква смисла. Глупиве муабети, у стил, види ги арапиве, даваст по 100, 200 милиони на трансфери, плати, а тука се против лигава се на ниво на трето одделение. Тоа што фрлаат толку пари, не им гарантира ниту сигурен пласман во ЛШ, ниту титула. ПСЖ што ако фрлаа толку пари, кога немаат ЛШ освоено. Монако пред некоја сезона освои титула у првенство пред нив. А тоа што трошат толку, не им го ускратува правото на уште две екити од Франција да играат ЛШ, па да стигнат и до полу финале и Монако и Лион. Исто е и во Англија, грдните милиони на Јунајтед, Челзи, Ливерпул, Тотајнхем, Сити, Арсенал, не им гарантираат ни топ 4, а камо ли нешто друго, ако не работат правилно. Јунајтед на толку потрошени пари, секоја втора сезона не е во топ 4, Арсенал исто,еве го Ливерпул сезонава. Од друга стана имаш екипи ко Лестер, сезонава и Евертон и Вест Хем, кои се далеку послаби финаансиски од првиве, а имаат подобри резултати. Која би била поентата на домашните првенства ако моќните ги направиш уште помоќни, екипите од средина на табела или у случајов Лестер, Евертон, Вест Хем, ги уништиш финансиски затоа што вложувањто во нив ќе нема никаква поента. Зошто би вложувале во тимовите и би се појачувале, кога финансиски ни проближно не би можеле да се носат со шесторкава, а борбата за повисок пласман, борбата за да искочат во Европа и се натпреваруваат со најдобрите, би била залудна. Секој клуб што не е дел од елитава би паднал и финансиски и на квалитет, што значи и паѓање на квалитетот на лигата, а со тоа и на финансиите.
И мене не ми се допаѓа работата на УЕФА/ФИФА, пред се неспроведувањето на ФФП подеднакво за сите, светското во Катар, уште некои други работи и дефинитивно елитниве клубови најдобро и најефикасно можат да се спротиствават и са издејствуваат промени, али не на ваков начи со формирање приватна лига. Само покажаа дека нив не им смета ништо од ова во УЕФА, туку дека не сакаат да делат пари со останатите туку цел колач да го делат они самите. Затоа и испаднаа полоши и од овие до ФИФА/УЕФА.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
20-october-2019-hessen-frankfurtmain-soccer-europa-league-eintracht-frankfurt-standard-lige-gr...jpg TBI_3126.jpg

Јас пак ќе речам, не сум ни за, а ни против. Но доста долго време се водеше кампања против УЕФА, и сега кога некој проба да се спротистави, истите овие фанови кренаа револуција. Кое лицимерие.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Замислете plot twist, ПСЖ, Бајерн и Дортмунд се премислуваат и преминуваат во лигава :icon_lol:
Која брука ќе биди то, ќе треба пола од тука да бришиме акаунти оти Бланко ќе ја измети кајгана со нас :pos:
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Мене не ми е јасно што се деси со италјанскиве и шпанските навивачи. Они као побутовни нигде ги немаше, додека скоро сите во Англија искочија на протести.
Искочија навивачките групи на Јуве со некои банери против, али они како и да е се веќе сезони уназад спукани со Ањели.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom