Суди го делото, а не расата!

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Последниве декади светов како да е опседнат со истребување на една од најмилите раси на кучиња - Пит Бул Териерот. Медиумите се свртени кон него и секој пат кога некое куче што некогаш и не ни Пит Бул угризе некого, веднаш е тоа сторија у весник или на телевизија.


Кучињата што припаѓаат на помалите раси се многу поагресивни од Пит Бул Териерите и од другите кучиња што припаѓаат у таа класа. Ама никој не слуша на вести како Чивава изгризала некое дете или како некој Лабрадор гонел некого. Затоа што малите раси се слатки и ти е само чудно како тоа може да се деси, додека големите раси коишто можат стварно да направат некоја штета се гонети и осудувани.

Секое куче може да биде агресивно, а посебно ако не го третираш како треба и ако не му овозможуваш да ја исцеди таа енергија што ја има на добар начин - со вежбање.

Пит Бул Териерите не заслужуваат вакво третирање. Ова е типично човечко размислување - се плашиме од нешто, ајде да го истребиме...пошто ако нема више ниеден Пит Бул, ниедно куче нема да угризе нокого више, нели? НЕ. ПОГРЕШНО. Ако му се даде шанса на ова куче, оно може да биде твој најдобар другар. Те гледа во очи и чека што ќе му кажеш да направи и ќе те послуша. До толку многу се приврзани за нивниот сопственик. Некои луѓе ова го злоупотребуваат и го учат кучето да биде агресивно кон луѓе (што не е негова вродена особина) и кон други животни.

Точно е дека оваа раса има вродена агресивност кон животни, но тоа може да се намали ако ти како сопственик знаеш како да го направиш тоа - да го социјализираш со други кучиња, мачки и со луѓе и неколку пати у денот му треба здраво вежбање за да се исцеди таа енергија. На ова куче му треба сопственик со силна воља што може да му биде The leader of the pack.


Дали го оправдувате банот на Пит Бул Териерот што скоро по цел свет фаќа замав? Ја сигурно не го оправдува, Ја мислам дека ова куче не за секого. Некој што појма нема како да постапува со него ќе го чува дома или па врзано у двор без никаков аутлет за неговата неисцрпна енергија и после тоа куче ќе биде “опасно“.....
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас сметам дека секое куче е прекрасно и дека од него можеш да направиш најдобар пријател. Ни оваа раса не е исклучок, тоа што е злоупотребуван од несовесни сопственици - кретени е друг муабет.
Не се работи за големината на расата, се работи за човековата глупост и потребата да прави фами... Како да се сите проблеми во човештвото решени, па ајде сега, ќе истребуваме кучиња или ќе ги банираме... Глупости
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Пред некое време, едно девојче го гледам со огромна лузна на раката, изгледаше како раната да била прилично длабока и кога прашав што се случило се изненадив од одговорот... ја каснало Чау - Чау.
Прво, не ни мислев дека такво мило кутре е способно да наштети на некој.

Како кучето ќе се однесува, мислам дека најмногу зависи од тоа како е тренирано.
Јас Догите ги сметав за агресивни кучиња според тоа што сум слушала/читала за таа раса, но испадна дека не е така кога прв пат видов Дога на улица. Изгледаше мило и воопшто не беше агресивно, напротив, баш беше дружељубиво.

Мислам дека однесувањето на кучето најмногу зависи од газдата и како тој ќе го тренира.
По примерот за Догите, тие во Белата Куќа се тренирани да растргнат се` непознато што ќе влезе во куќата без претходно одобрение, додека некои се мирни и крадец да дојде и да ги погали ќе продолжат да си спијат.:)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Последниве декади светов како да е опседнат со истребување на една од најмилите раси на кучиња - Пит Бул Териерот. Медиумите се свртени кон него и секој пат кога некое куче што некогаш и не ни Пит Бул угризе некого, веднаш е тоа сторија у весник или на телевизија.
Кучињата што припаѓаат на помалите раси се многу поагресивни од Пит Бул Териерите и од другите кучиња што припаѓаат у таа класа. Ама никој не слуша на вести како Чивава изгризала некое дете или како некој Лабрадор гонел некого. Затоа што малите раси се слатки и ти е само чудно како тоа може да се деси, додека големите раси коишто можат стварно да направат некоја штета се гонети и осудувани.
Секое куче може да биде агресивно, а посебно ако не го третираш како треба и ако не му овозможуваш да ја исцеди таа енергија што ја има на добар начин - со вежбање.
Пит Бул Териерите не заслужуваат вакво третирање. Ова е типично човечко размислување - се плашиме од нешто, ајде да го истребиме...пошто ако нема више ниеден Пит Бул, ниедно куче нема да угризе нокого више, нели? НЕ. ПОГРЕШНО. Ако му се даде шанса на ова куче, оно може да биде твој најдобар другар. Те гледа во очи и чека што ќе му кажеш да направи и ќе те послуша. До толку многу се приврзани за нивниот сопственик. Некои луѓе ова го злоупотребуваат и го учат кучето да биде агресивно кон луѓе (што не е негова вродена особина) и кон други животни.
Точно е дека оваа раса има вродена агресивност кон животни, но тоа може да се намали ако ти како сопственик знаеш како да го направиш тоа - да го социјализираш со други кучиња, мачки и со луѓе и неколку пати у денот му треба здраво вежбање за да се исцеди таа енергија. На ова куче му треба сопственик со силна воља што може да му биде The leader of the pack.
Дали го оправдувате банот на Пит Бул Териерот што скоро по цел свет фаќа замав? Ја сигурно не го оправдува, Ја мислам дека ова куче не за секого. Некој што појма нема како да постапува со него ќе го чува дома или па врзано у двор без никаков аутлет за неговата неисцрпна енергија и после тоа куче ќе биде “опасно“.....
потполно се согласувам со твоето размислување но.....оди на YouTube.com и погледни ги клиповите како ги третираат кучињата и мачките во Кина, Јужна Кореја, Јапонија и.т.н и како ги убиваат..грозно.Toа ти е потполно истребување...

Еве ви видео но ве предупредувам не е препорачливо за луге со слабо срце и стомак...а доколку не се дозволени вакви видеа да се постираат нека го избришат админите...

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Мене Пит Бул ме укаса за гз минатово лето а баш добро си живеевме до тогаш sd и од нигде само ми се пушти да ме брка ја бегај оно по мене и ме укаса ама ништо озбилно само ке исплаши малце и малце што болеше sd..
Иначе имам разбрано дека биле вештачка раса направена од Германците во втора светска од мешање на гени од разни кучиња и ко демек нешто со гените им било шинато од тогаш и затоа биле агресивни...вистона ли е ова??
Иначе за требење нема потреба нека ме касаат само да се живи и здрави:bil:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Мене Пит Бул ме укаса за гз минатово лето а баш добро си живеевме до тогаш sd и од нигде само ми се пушти да ме брка ја бегај оно по мене и ме укаса ама ништо озбилно само ке исплаши малце и малце што болеше sd..
Иначе имам разбрано дека биле вештачка раса направена од Германците во втора светска од мешање на гени од разни кучиња и ко демек нешто со гените им било шинато од тогаш и затоа биле агресивни...вистона ли е ова??
Иначе за требење нема потреба нека ме касаат само да се живи и здрави:bil:
Види кај мене има едно џукелче кое е мирно со сите се гали те испраќа до дома и што уште не. Целиот муабет е во тоа што постојат ретко глупави луѓе па од некои ќејфови ги тепаат. Истото куче кое знае да те испрати да се гали со тебе, стоеше до еден другар и го касна за нога. Исто е како кај човек, не се тепа по глава. А иначе пит бул обожавам, ставот со кој што стои тоа куче ме воодушевува. Ми ветија летово дека ќе добијам едно.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Да да да тоа како за фаца и став заедно со доберманите најфаци се од сите е кучиња Исто и по улица кога идам сум приметил а помине човек со пит бул сите кружат одоколу му кажуваат ''држи го'' оно цело време некои движења има неартикулирани го мкне газадата со ланецот и такви ствари.
Затоа и народ им се плаши, а од тие тренинзи што ги спомнале горе за намалување на агресија тешко некој да практикува и после касале по кењара епа ке касаат
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Интелегентни се кучињата, ама кај нас има многу дебили што ги тренираат на агресивност за да после ги носат на борби со кучиња. Имам видено како еден сопственик на пит бул фати џукела ја врза за дрво и и го с'сна кучето да ја дави, ми идеше да го отепам кретенот али тоа е
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700


Ова се вика spring pole. Едно од најефективните начини да го исцедиш својот Пит Бул од енергија. Тоа им е вродена особина - да угризат нешто (порано муцката на волот или мечката) и да висат на тоа додека не го оборат. Со ова правиш две добри ствари - 1. Му исполнуваш една од неговите вродени потреби и 2. Добро вежбање што Пит Булот обожава


[media]http://www.youtube.com/watch?v=wk2FLhUF80Q[/media]

А ова е flirtpole. Ова е толку ефтино да се направи - една цевка, јаже и можеби стара крпа или било што на крајот на јажето (не сум ја на тоа видео:vozbud:). И ова е супер за вежбање и цедење енергија и исполнува уште една силна особина кај Пит Булот - prey drive (извинете, ама нашите зборови сум почнала да ги заборавам).
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да да да тоа како за фаца и став заедно со доберманите најфаци се од сите е кучиња Исто и по улица кога идам сум приметил а помине човек со пит бул сите кружат одоколу му кажуваат ''држи го'' оно цело време некои движења има неартикулирани го мкне газадата со ланецот и такви ствари.
Затоа и народ им се плаши, а од тие тренинзи што ги спомнале горе за намалување на агресија тешко некој да практикува и после касале по кењара епа ке касаат
Оно пустото го мкне газдата затоа што се радува друг човек да види! :pos2: Моево истото го прави кога го шетам, толку многу сака луѓе не е нормално. Некој да е запознает подобро со расава, ќе ми го украде многу лесно.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Интелегентни се кучињата, ама кај нас има многу дебили што ги тренираат на агресивност за да после ги носат на борби со кучиња. Имам видено како еден сопственик на пит бул фати џукела ја врза за дрво и и го с'сна кучето да ја дави, ми идеше да го отепам кретенот али тоа е
Такви дебили има секаде. Затоа и овој бан се шири насекаде. Ова е куче што буквално ќе умре за тебе ако тоа е тоа што ти сакаш оно да го направи.

И голема грешка е да се остави Пит Булот сам у двор. Ова е раса што им е потребна човечка близина за да бидат исполнети и среќни. Тоа и цврста рака, вежбање, дресура и секако - љубов
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Оно пустото го мкне газдата затоа што се радува друг човек да види! :pos2: Моево истото го прави кога го шетам, толку многу сака луѓе не е нормално. Некој да е запознает подобро со расава, ќе ми го украде многу лесно.
Pit Bull Terriers are no more or less difficult than any other dog to train or socialize. Owners most certainly need to understand the dog fighting history and take necessary precautions by ensuring early socialization with other dogs and monitoring of their interactions with other dogs. Even with extensive socialization, some American Pit Bull Terriers may never become comfortable around other dogs, so each dog should be treated as an individual with careful consideration.
By their very nature, American Pit Bull Terriers strive to be around humans - centuries of breeding have seen to that. They need a kind heart AND a kind hand - physical reprimands are useless and ineffective for any dog and should rarely, if ever, be employed.

превземено од http://dogs.about.com/cs/breedprofiles/p/am_pit_bull.htm
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Pit Bull Terriers are no more or less difficult than any other dog to train or socialize. Owners most certainly need to understand the dog fighting history and take necessary precautions by ensuring early socialization with other dogs and monitoring of their interactions with other dogs. Even with extensive socialization, some American Pit Bull Terriers may never become comfortable around other dogs, so each dog should be treated as an individual with careful consideration.
Точно. Затоа оваа раса не е за секого. Нека не се залажува некој дека неговиот Пит Бул никогаш нема да нападне друго куче. Затоа и не треба да го носиш у паркови за кучиња, него треба да го социјализираш у затворена околина (заграден двор) и со надгледување. Многу пати грешно го тумачиме јазикот на кучињата и мислиме дека било кое куче што ќе му се приближи на твоето доаѓа само да каже „Здраво“. Тоа не е точно и затоа некогаш се дешава Пит Бул да угризе - затоа што многу пати бил испровоциран од „јазикот“ на другото куче.



By their very nature, American Pit Bull Terriers strive to be around humans - centuries of breeding have seen to that. They need a kind heart AND a kind hand - physical reprimands are useless and ineffective for any dog and should rarely, if ever, be employed.

превземено од http://dogs.about.com/cs/breedprofiles/p/am_pit_bull.htm

Јасно, морале да ги селектираат така при размножување, затоа што имале потреба кучето да ги послуша у моментот кога командата е дадена. Инаку, како на друг начин ќе можат да се справат со Пит Бул што виси од муцката на разбеснет бик?:wink:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
A be kako sakate recete,ama ako ima nesto od sto se plasam najmnogu toa e pit bull.Uste od samata pojava strav me faka!Od kaj znam jas dali gazdata se odnesuval so nego kako sto treba ili ne,pa dali da mi bidi strav ili ne!!!!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Види сега диџеј, треба да се плашиш од сите кучиња. Вистинските чувачи на кучиња ги знаат и правилата, а тие се дека куче во јавност се шета само со заштитна маска и големината и расата не е важна. На куче ако му пристапиш од страв може само полошо да си направиш, треба со добро со мил глас да пристапиш за да кучето добие впечаток дека си има работа со добар човек, зашто ако е куче немој да мислиш дека не знае.
Обожавам пит були кога гледам како ги шетаат сум без здив. Последниот што го видов беше во саботата кај мекдоналдсот еден дечко го шеташе кафеав беше.....уф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom