Студирање во странство

Член од
25 ноември 2010
Мислења
153
Поени од реакции
141
Има некој што студира во Прага да сподели искуства, цени итн ?
Еден пријател студираше менаџмент во Прага на Prague College (http://www.praguecollege.cz/), 3 години трае целото студирање (на англиски). За сместување, школарина и останати трошоци за неговиот престој таму, го фатило околу 8000 евра од година. Ако понатаму планираш да останеш таму, од искуството на мојот пријател, повеќе од 800 евра месечна плата премногу тешко се наоѓа (барем како странски државјанин). Киријата е околу 500 евра месечно(во дел од градот кој што не е далеку од центарот), така да ако планираш да одиш, побарај цимер со кој што ќе го делиш трошокот за сместување.
 

lalica

Нешто
Член од
13 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
Исто важи и за Словенија, некој ако се интересира, слободно нека опита :wink:
Сакам да студирам во Словенија, ама дали може да се земи стипендија од прва година на факултет и дали стипендијата е доволна за да ги покрие трошоците ( уписот и сл ) на факултет и трошоците за живот. Во кој град е подобро, Љубљана или Марибор? Иначе сакам да студирам физика, ама уште не знам која насока од физиката :) п.с. како и кога треба да се аплицира и што е потребно за добивање стипендија? фала однапред :)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Медицина во Словенија

Дали има некој што студира или познава некој што студира медицина во Словенија (Љубљана)? На сестра ми и прават проблем со запишувањето на медицина. За да се запише на факултет и бараат виза за долгорочен престој, а таа виза се добива ако си веќе запишан студент (чвор ситуација). Овој проблем го имало само на медицинскиот факултет таму.
Има ли некој, посредно или непосредно, искуство со ова? :)
Однапред благодарам!
--- надополнето: Sep 14, 2011 9:58 AM ---
Иначе сакам да студирам физика, ама уште не знам која насока од физиката :) п.с. како и кога треба да се аплицира и што е потребно за добивање стипендија? фала однапред :)
Ти препорачувам атомска и нуклеарна физика или евентуално термодинамика. Тоа се најпросперитетни смерови во физиката доколку утре сакаш да работиш нешто практично во врска со тоа. А доколку си ориентирана во наставна насока, тогаш е сеедно, одбери тоа што ти лежи на срце. Во Словенија има и факултет по астрономија.

Ако не си аплицирала до сега, мислам дека доцниш. Делувај итно, контактирај директно со факултетите.
Поздрав!
 
Член од
14 април 2011
Мислења
40
Поени од реакции
5
moze li da mi dadete link ili nekoi informacii kade, kako i koga mozam da apliciram za stipendija farmacija vo slovenija? Ve molam...ovaa godina ke maturiram i sakam da studiram vo slovenija no gi nemam potrebnite informacii :/ fala :)))*
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Медицина во Словенија

Дали има некој што студира или познава некој што студира медицина во Словенија (Љубљана)? На сестра ми и прават проблем со запишувањето на медицина. За да се запише на факултет и бараат виза за долгорочен престој, а таа виза се добива ако си веќе запишан студент (чвор ситуација). Овој проблем го имало само на медицинскиот факултет таму.
Има ли некој, посредно или непосредно, искуство со ова? :)
Однапред благодарам!
--- надополнето: Sep 14, 2011 9:58 AM ---

Ти препорачувам атомска и нуклеарна физика или евентуално термодинамика. Тоа се најпросперитетни смерови во физиката доколку утре сакаш да работиш нешто практично во врска со тоа. А доколку си ориентирана во наставна насока, тогаш е сеедно, одбери тоа што ти лежи на срце. Во Словенија има и факултет по астрономија.

Ако не си аплицирала до сега, мислам дека доцниш. Делувај итно, контактирај директно со факултетите.
Поздрав!
За да добиеш студентска виза,прво треба да си впишан на самиот факултет.Откако ќе те примаат-ќе направиш упис и потоа добиваш Потврда дека си запишан на факултет.Без таа потврда нема шанси да добиеш виза за долгорочен престој бидејќи е еден од условите за добивањето на студентска виза.Инаку факултетот нема врска со визата.Несватливо ми е и не знам зошто и побарале виза на факултетот?
 
Член од
14 април 2011
Мислења
40
Поени од реакции
5
Decki, bi sakala da ve prasam dali mozete da mi dadete nekoi linkovi ili barem da mi kazete koga izleguvaat konkursite za stipendii vo Rusija ili nekoi drugi zemji. Sakam da dobijam stipendija za studiranje vo stranstvo, ke maturiram ovaa godina megutoa ne znam kade da baram i ne znam koga i kade da gi cekam konkursite. Ve molam :)
Fala vi odnapred***
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
За да добиеш студентска виза,прво треба да си впишан на самиот факултет.Откако ќе те примаат-ќе направиш упис и потоа добиваш Потврда дека си запишан на факултет.Без таа потврда нема шанси да добиеш виза за долгорочен престој бидејќи е еден од условите за добивањето на студентска виза.Инаку факултетот нема врска со визата.Несватливо ми е и не знам зошто и побарале виза на факултетот?
Јас сум примен, веднаш треба да пратиш дата и место на раѓање директно во факултетот што си запишан пр. економски и ти праќат потврда за да поднесеш за виза, немора прво упис. Закажи датум во словенската амбасада во Скопје одиш таму :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
Некој да не знае како оди преоцедурата една средношколска година да бидеш во америка.Од министерство организираат за деца од прва и втора година, а како може преку агенција ?бидејќи сега ќе бидам 3
Мислам дека малце си закаснал, пошто во главном сите заминвет ко ке се 2-3 година и завршвет средно една година порано. Преку агенција можиш секогаш, ако имаш 10 000 да кешираш + трошоци за живеење.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
moze li da mi dadete link ili nekoi informacii kade, kako i koga mozam da apliciram za stipendija farmacija vo slovenija? Ve molam...ovaa godina ke maturiram i sakam da studiram vo slovenija no gi nemam potrebnite informacii :/ fala :)))*
прво помини ја матурата.
-ке си најдеш веб страна од факултетот кој те интересира и ке испратиш електронска апликација.
-после апликацијата треба да ги спремаш и испратиш потребните документи преведени на словенечки и заверени кај нотар.
-после тоа ти одговараат дали си приман или не.
-ако си приман одеш во факултетот, се запишуваш и ти даваат потврда дека си запишан на факултет.со тоа поднесуваш за виза
-и конечно стигаш до стипендијата..стипендиите кои ги даваа на сите во прва година ке бидат укинати после нова година, но, има друга стипендија за која имаш право да конкурираш. еден од условите за да ја добиеш е да имаш просек над 4,1 во 4та година.

ако ти треба нешто помош пиши порака.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ме интересира дали во Бугарија за пост дипломски студии ги бараат предметите или ист смер од претходно завршениот факултет, или можеш да се запишеш на било што?
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
60
Поени од реакции
23
Студирам во Марибор, 3 цимерки сме се бара уште една. Сите заинтересирани нека се обратат кај мене, и сите заинтересирани за упис другата година исто можам да помогнам. Поздраав :rolleyes:
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
На 10ти Септември ќе бидат објавени резултатите од факултетите во Љубљана :) Кој стигна да аплицира ? Инаку нема школарина за студенти од Македонија е бесплатно, плус добиваш 200 евра стипендија и платена пракса ;)
Бато новајлија сум во целава приказна, ќе можеш ли да ми објасниш како оди целиот процес за аплициранје итд, јас сум 4та година средно?
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
265
Поени од реакции
41
Decki, bi sakala da ve prasam dali mozete da mi dadete nekoi linkovi ili barem da mi kazete koga izleguvaat konkursite za stipendii vo Rusija ili nekoi drugi zemji. Sakam da dobijam stipendija za studiranje vo stranstvo, ke maturiram ovaa godina megutoa ne znam kade da baram i ne znam koga i kade da gi cekam konkursite. Ve molam :)
Fala vi odnapred***
www.mladiinfo.com
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
265
Поени од реакции
41
Има ли некој што полагал GMAT или GRE тест, да сподели некое искуство овде, тешко лесно, колку пари чини (слушнав дека е бајаги) и слично. Не може човек да аплицира за странство од еден куп услови:confused:
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Бато новајлија сум во целава приказна, ќе можеш ли да ми објасниш како оди целиот процес за аплициранје итд, јас сум 4та година средно?
Ako si zainteresiran za Slovenia, za Llubljana, ova ti e linkot do univerzitetot. Tuka ke bidat objaveni konkursite za upis na site fakulteti na Univerzitetot vo Ljubljana, nekade vo fevruari.
http://www.vpis.uni-lj.si/
Ako ti trebat nekoi drugi info, slobodno javi se .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom