Студентски домови

K

Kacar

Гостин
Можеби прашањава не ми се на место, но ме интересираат многу работи.Како 1, дали јас како бруцош бидам примен во студентски аплицирав во Стив, на 10 ти ако отидам и оставам јоргани ќебиња постелнини таму и оставам знак дека оној кревет што сум го избрал е веќе зафатен, па после тоа се вратам за пак да дојдам на 15 ти со облека и други ствари , дали може некој да ми го зазеде креветот или да ме иссели од собата бидејќи ме нема итн ? И дали е голема можноста бруцош да се падне во иста соба со некој 2 или 3 година или сепак треба да гледаат бруцоши да се на едно место ?
Ме интересира, дали ако отидам со другари на 10 уште првиот ден може да се наместиме во иста соба ? Благодарам
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Пелагонија од првата година кога седев до лани имаше разлика во светлосни години. Ајде да видиме како ќе поминиме годинава, велат ќе било подобро барем со храната и со водата ама додека не видам не верувам.
Иначе за јадењето не спомнувајте, јас кај буцо за стек оставив преку 20000 денари во текот на годината :(, а со боновите само глупости купував. Барем лифтот до теретаната да го напраеја вака мн скали ми се видоа вчера :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Можеби прашањава не ми се на место, но ме интересираат многу работи.Како 1, дали јас како бруцош бидам примен во студентски аплицирав во Стив, на 10 ти ако отидам и оставам јоргани ќебиња постелнини таму и оставам знак дека оној кревет што сум го избрал е веќе зафатен, па после тоа се вратам за пак да дојдам на 15 ти со облека и други ствари , дали може некој да ми го зазеде креветот или да ме иссели од собата бидејќи ме нема итн ? И дали е голема можноста бруцош да се падне во иста соба со некој 2 или 3 година или сепак треба да гледаат бруцоши да се на едно место ?
Ме интересира, дали ако отидам со другари на 10 уште првиот ден може да се наместиме во иста соба ? Благодарам
Ако отидеш прв и си избереш кревет, не верувам дека некој би ти го зазел, значи слободно можеш при вселување само кревет да си зафатиш, па понатака да почнеш да престојуваш таму. Иначе обично не прават проблеми ако си имаш однапред изберено цимери, отидете заедно сите и ќе ве вселат.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
^
Исто се согласувам за се што спомнавте и двете. Јас еве 4 година ќе седам таму. Лошо е стварно ама дека ќе поминам поевтино во стан не верувам . Хајлајт во цел хаос е само тоа што имаме посебно капатило ама и тоа не е ништо без вода. Единствено нешто што мене ми се бендисува е тоа што е мирно во споредба со другите домови, освен во среда кога има диско и на секој спрат има журки и се се погодува најголемите и најурнебесните да бидат за време на колоквиумска недела. Инаку јас еве успевав да си учам во собата.. ама и то зависи како ќе ти се погодат цимерките. И така . :unsure:
Плаќам 50 евра+10 евра сметки за стан во Капиштец. Имам посебна соба,интернет,кабловска.
Во Пелагонија плаќав исто толку 60 евра.
За тие 60 евра добивам срање храна, вода топлевме во тенџериња и се полевавме со чаши кога се капевме,башка то шо завршив на инфузии од шо се туширав со ладна вода.
Јадење како шо кажав, почесто јадев надвор,зошто или кујната затворена ќе ја начекав или ќе имаше од нивниот фамозен ориз. Или ќе се вратиш прегладнет од факултет и чекаш уште еден сат за да јадиш.
Вака си готвиш во стан,јадење од дома ќе потпуштат раат ќе ти е глата и нема секоја вечер да го слушаш онај "АЈМО КУРВИИИ"
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Плаќам 50 евра+10 евра сметки за стан во Капиштец. Имам посебна соба,интернет,кабловска.
Во Пелагонија плаќав исто толку 60 евра.
За тие 60 евра добивам срање храна, вода топлевме во тенџериња и се полевавме со чаши кога се капевме,башка то шо завршив на инфузии од шо се туширав со ладна вода.
Јадење како шо кажав, почесто јадев надвор,зошто или кујната затворена ќе ја начекав или ќе имаше од нивниот фамозен ориз. Или ќе се вратиш прегладнет од факултет и чекаш уште еден сат за да јадиш.
Вака си готвиш во стан,јадење од дома ќе потпуштат раат ќе ти е глата и нема секоја вечер да го слушаш онај "АЈМО КУРВИИИ"

Кај го најдовте станот за толку џабе пари?
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Кој се всели во Пелагонија? Обврската за жиранти се носи после вселувањето, така?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
За условите во Пелагонија богами све ми е поефтино.
Соба делиш со уште 3ца, то се 240 евра по соба,а шо се добива за тие вкупно 240 евра,кога скоро цело време јадиш надвор?
Демек вклучени се сметките. Која струја или вода им ја трошиш? На зима си смрзнат, освен ако знајш убо да скријаш греалка, па сред вечер снемало струја зошто сме уклучвеле греалки, за топла вода бираш или ојш на факултет или ќе останиш да се искапиш, и ту во првиот пола сат топла вода има, после едвај млака да ти е.
Истото се однесува за проклетиот ориз.
И настрана то шо е гужва во соба.
Се отпишав вториот семестар од студентски со вкупно 12 000 бонови во мене. Со бонојте од септември бев и во октомври,ноември и пола декември.
Во глобала во Пелагонија не се прајт некој особен трошок за Македонските студенти.
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
101
Поени од реакции
34
Зависи дали ќе се пополнат местата при првиот.
без разлика дали ќе се пополнат или не, треба да има и за нас кога веке има за другите, ич не е фер. Иначе ќе заборавив, со среќа нека ви е на сите!:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
--- надополнето: 6 септември 2013 во 00:36 ---
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
--- надополнето: 6 септември 2013 во 00:37 ---
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
--- надополнето: 6 септември 2013 во 00:36 ---
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
--- надополнето: 6 септември 2013 во 00:37 ---
Оти бе сеуште нема резултати од кои бруцоши се примани ? Братучед ми има заповедано да чекам најкасно до 2 и да му пишам дали е приман или не ......
Оди легни си, утре до два вечерта може ќе објават. :)
Најсериозно.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
без разлика дали ќе се пополнат или не, треба да има и за нас кога веке има за другите, ич не е фер. Иначе ќе заборавив, со среќа нека ви е на сите!:)
Зашто бе да не е фер? За повисоките години имаше повторен конкурс од причина што предвидените места не беа пополнети во првиот. Кај вас ако се пополнат сите места, зашто би имало нов конкурс?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom