Студентски домови

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Си бираш која соба сакаш, ако сакаш и со некој цимер си бираш и цимер.
Ама ако е слободна собата :D

А за апсолвентските некој ми спомна дека по другите домови на вратите имало истакнато списоци кој во каква соба е?
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Некој шо бил во Гоце да каже каква е ситуацијата со цимери?
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Ако имаш некој со кој сакаш да бидеш цимер/ка одите заедно и си бирате соба, ама под услов да сте распределени во ист блок.


А ако таа шо сакам да ми биде цимерка е бруцош и може да се всели дури после 10ти?
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Не знам, и јас го имам истиот проблем :)
Mислиш ќе бидат толку фини да дозволат да не сместат без цимерки и после ако ги примаат да сме заедно?
Некој да не бил да праша нешто слично?
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Уф бее заебано е ова со цимерлакот..... ако не ти се погоди цимерот/цимерката...
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Јас сега се прибирам, бев да се вселам ама и други обврски имав во ск и така.
Инаку сето одеше вака:
- Се уплаќа во банка/пошта 200 денари за документи за веслување и 250 денари за КЗЖ;
- Уплатницата за документи ја давате на портирница, земате документи, пополнувате и од уплатниците кои се во нив пополнувате и уплаќате станарина за септември;
- Така спремни со документите, уплатниците, и претходно споменатите потребни документи (обврска за жиранти, фотокопии од лични карти итн) одите во управа и ве сместуваат.
Цените не се сменети, и не прават проблем околу тоа со кој сакаш да си сместен, повеќето кои сакаа да седат заедно си влегоа заедно и ги сместија, јас влегов сама и им објаснив дека девојчето со кое сакам да седам не е со мене ама ќе дојде наредните денови и едноставно ми дадоа празна соба и ми рекоа дека ќе и го чуваат местото. :)
Јас се вселив во Кузман, ама не гледам зошто да е поинаку во другите. Ако сакате можам и да ви ги пишам потребните податоци за оние првите две уплатници за да си уплатите посовреме, па таму да не мора на 2 пати да одите во банка.
Ете така. :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Уф бее заебано е ова со цимерлакот..... ако не ти се погоди цимерот/цимерката...
Во повеќето случаи што ги знам подобро си живееле цимери кои претходно не се познавале отколку да речеме другари или познаници. Во секој случај е потребен компромис и разбирање. А и во ептен екстремни ситуации, можеш да поднесеш молба до управата за промена на цимерот, со тоа што ќе наведеш дека имате несогласувања и заедничкиот живот е невозможен (слично на развод :) ), но не верувам дека ќе дојде до тоа.
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Јас сега се прибирам, бев да се вселам ама и други обврски имав во ск и така.
Инаку сето одеше вака:
- Се уплаќа во банка/пошта 200 денари за документи за веслување и 250 денари за КЗЖ;
. Ако сакате можам и да ви ги пишам потребните податоци за оние првите две уплатници за да си уплатите посовреме, па таму да не мора на 2 пати да одите во банка.
Ете така. :)
Ќе сакаш да ги пишеш податоците ?
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Ќе сакаш да ги пишеш податоците ?
Косрисник: Државен студентски центар „Скопје“ - Скопје
Жиро-сметка на трезорот: 100000000063095
Депонент: НБРМ
Жиро-сметка на корисник: 160011089878813
Приходна шифра: 723119
Програма: 60

Истите се и за двете уплатници, само едната се назначува за документи за вселување и износот е 200 денари, а другата за КЗЖ е 250 денари.



 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Фала Lumos !
Ќе варев кафе ама Спиро забрани и решоа така да ќе частим толумба у менза :pos:
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Тие од совет на станари ли ги делат собите или управничката ?
раководителот на домот и референтите ...
Нешто слушнав дека сега прво треба да ги уплатиме во банка тие 200-300 денари колку што беа документите што ги земаме од портирот, па после пак да се враќаме во банка за да ја уплатиме станарината за првиот месец. Точно е ова?
не пари на рака им даваш, за 3 копирани листови 100 ден. си плaтив (n)
JEEEEEEEEEEEe
--- надополнето: 2 септември 2013 во 10:19 ---
А во кој дом се смести?
Сениќ
 
B

BooBojan

Гостин
Косрисник: Државен студентски центар „Скопје“ - Скопје
Жиро-сметка на трезорот: 100000000063095
Депонент: НБРМ
Жиро-сметка на корисник: 160011089878813
Приходна шифра: 723119
Програма: 60

Истите се и за двете уплатници, само едната се назначува за документи за вселување и износот е 200 денари, а другата за КЗЖ е 250 денари.

За сите студентски ли се исти шифрите??
За Стив ми треба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom