Стратегија за името: Никој да не си игра со идентитетот

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Na taa tema ti LAZESHE deka aplikacijata e podnesena vo juli.

MILS - NEWS 17 dekemvri, 1992

OBNOVENO BARANJETO ZA PRIEM VO ON
Skopje. Vladata na Republika Makedonija sinoka donese odluka za
reaktiviranje na baranjeto za priem vo ON, podneseno vo juni godinava.

http://www.b-info.com/places/Macedonia/republic/news/101-200/196.1

I normalno deka nemash "namera da troshish vreme", bidejki nemash argumenti za da ja prodolzish lagata.
CVBC354CXVB45AS6DF4SDF5G4.jpg

Од бележникот на настани на Обединетите Нации.:baeh:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Точно. Никогаш не бегам од својот став.

Но дали ти се сеќаваш на периодот до пред изборите, кога секој кој ќе спомнеше ваков компромис, немилосрдно од страна на власта и нејзината багра беше етикетиран како најголем државен непријател.

Каде се сега темите за соросоидите и предавниците ?

Абе вие тврдевте и дека Груевски само глуми преговори...грција ќе се распадне.

Сеа на што ви се сведоа аргументите ?
На тоа дека грција нема да прифати ?

Ги вадиш само деловите на мојот пост кои тебе ти одговараат...

Во продолжение на мојот пост стои зошто некој порано многу поодамна не направил стратегија, зошто лутаме како мува без глава веќе две децении...
Дефакто ни треба стратегија...
А кога таа доаѓа предоцна факт е дека неможе да биде 100% ускладена со нашите желби и потреби...
Сеуште целосниот текст на оваа стратегија не сум го прочитал но од тоа што го прочитав се гледа дека ќе се обиде да се сочува она што може да се сочува...А оние процеси во кои сме веќе длабоко навлезени не е можно да се враќат назад , сепак би било несериозно...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Надеж. Не би рекол. Ситно политичко профитирање за кое уште пред неколку месеци ти кажав дека ќе му дојде крајта.

Значи надеж е доколку едните се залагаат за компромис, а другите за прекинување на преговорите.

А ова не се вика надеж, туку дупење во здрав мозок.....нормално на оние кои веруваат во ДПМНЕ-овската провидна игра.
Абе немој да пробуваш да ме фаќаш на национал романтизам.
Лошо е кога човек нема надеш да знаеш ... да се нема гордост .. лошо е кога некој ги отвара картите и се предава пред партијата да заврши .. ситно политичко профитерство или не останува да видиме ..

Ниту јас ниту ти од овде нема да промениме ништо.
Работата е што јас тоа го знам, а ти (и уште многу како тебе) фураш филм дека од форум Кајгана ќе го зачувате уставното име, притоа употребувајќи срцепатални фрази.
ни јас ни ти нема ништо можеби да спасиме од тука .. сепак тука сме да размениме мислења нели ... а ако не ти се разменуваат и ако не ти се дебатира тоа е твое право ..
и кога ми реплицираш реплицирај ми мене .. не ме ставај во множина ..

Немој овде.....немој мене.
Ја викам дека на вас треба некој да ви црта за да разберете.
а кои сме тоа ние .. а кои сте тоа вие? пак тука некој елитизам ми продаваш ..

Али ето повеќе не се замарам и ќе оставам Груевски да ти покаже дека сум во право.
како шо реков имам Надеж за разлика од тебе ....

Пишувајќи од овде ?
реален .. ова е форум .. разменуваме мислења .. дебатираме .. а активностите се прават на улица на дело .. не на форум нели ...

Супер. Јас на препорака на Братот си купив 3Д очила. Известете ме кога ќе дојде моментот за да ги ставам :tv:
купи си и пуканки
купи си повеќе ..
.не е тоа нешто шо ќе се деси за 1месец :helou:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Прегледај го приврзокот 11705

Од бележникот на настани на Обединетите Нации.:baeh:

Znachi ne vodel nepismen Premier, negova izjava za "PULS":

INTERVJU SO PREMIEROT NA VLADATA
Skopje. Vo denesniot broj na nedelnikot "PULS", pretsedatelot na
makedonskata vlada, Branko Crvenkovski, megju drugoto izjavi deka
ne ocekuval problemot so priznavanjeto na Republikata da se resi
vo Edinburg. Magjutoa, dodava toj, bitno e da ne se zazeme stav
koj ke ni ja zatvori vratata i vo Obedinetite nacii. Crvenkovski
naglasuva deka e neophodno brgu da se dejstvuva i da se aktivira
kandidaturata vo ON .

http://www.b-info.com/places/Macedonia/republic/news/101-200/196.1
 
Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Не. Груевски за мене секогаш ќе биде човек кој направил најголеми делби помеѓу Македонскиот народ од осамостојувањето до дене


А да наведеше некој пример како Груевски го поделил македонскиот народ, би било интересно да посочиш кој пак контра Груевски не обединува!.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
А да наведеше некој пример како Груевски го поделил македонскиот народ, би било интересно да посочиш кој пак контра Груевски не обединува!.
Добар е овој момент....:toe:
Еве јас ќе ти кажам...никој не не' обединува во моментов, а како стојат работите нема ни во иднина кој да не обедини.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Обединети за Македонија? Обединети Нации?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Pravo v Centar. Plevel se kornit ot koren :toe:
Vo pravo si,kako vi go smesti Gjole i Gruevski pravo vbubreg.


Aj na zdravje brichenje.

А да наведеше некој пример како Груевски го поделил македонскиот народ, би било интересно да посочиш кој пак контра Груевски не обединува!.
A kako ne obedinuva Gruevski so preispituvanje na identitetot?Pa neli sme vekje odamna nekolku godini unazad definirani kako Makedonci?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Лошо е кога човек нема надеш да знаеш ... да се нема гордост .. лошо е кога некој ги отвара картите и се предава пред партијата да заврши ..
Една работа да се разбереме. Моето мислење го темелам, исклучиво согледувајќи ја реалната ситуација во која се наоѓа државава. Врз база на тоа и коментирам.
Кога би коментирале за личните желби, биди сигурен би биле поголеми и поамбициозни од твоите.
Но вреди ли тоа нешто ?

На маса имаме - или компромис со контролирана штета....или прекин на преговорите.
Трето нема!
Гледаш можност за прекин ?
Гледаш човек во државава кој би го направил тоа ?
Не.
Значи останува контролирана штета, виткање кичма, разумен компромис...попуштање, како сакаш наречи го.
Епилогот е ист:
Промена на референцата со компромисно име.
Ова го знаев јас. Ова го знаеше целата меѓународна заедница.
Ова го знаеа сите упатени аналитичари, интелектуалци, кодоши предавници...или како сакаш наречи ги.
Што мислиш. Дали Груевски знаеше за ова ?
Да.
Што е најтрагично го знаеше и терминот.
И наместо да се фокусира на изнаоѓање најповолно решение кое ќе оди во прилог на иднината на Македонија, тој во изминатите три години водејќи се од неговиот фамозен рејтинг, бараше предавници одродници и буба шваби.
И сега ќе ни мачка очи тука со некаква стратегија за името.
Што содржи ова стратегија која тој ја нуди ?
Ништо поразлично од условно кажано, стратегијата на "предавниците" Геро, Фрчко, Ѓунер, Бранко, Жарко, Гелевски, Ерол, Реален.......
- Замена на референцата ФИРОМ со компромисно име, и зачувување на Македонскиот идентитет и јазик.

Има нешто што е поразлично во ова таканаречена нова стратегија???
Нема.
Се е исто, само што повеќе темите за соросоидите и предавниците ги нема повеќе на форумов.
Знаеш зошто ?
Затоа што партиската заслепеност и вистинскиот патриотизам не одат заедно.

Oва можеби ќе го разбереш денес...утре или задутре.
но биди сигурен дека ќе го разбереш.
 
Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Добар е овој момент....:toe:
Еве јас ќе ти кажам...никој не не' обединува во моментов, а како стојат работите нема ни во иднина кој да не обедини.
Незнам само прашувам дали тоа значи дека сме стадо без пастирот?
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
- Замена на референцата ФИРОМ со компромисно име, и зачувување на Македонскиот идентитет и јазик.

Затоа што партиската заслепеност и вистинскиот патриотизам не одат заедно.


Пак истата извртена теза. Не може со постојано име (со кое ќе бидеме обврзани во договорот да) да се замени привремена референца. Таа лага ја вадат сите. Ако го смениме името, тоа ќе биде сменето (за меѓународна, за било каква употреба).

За вториот болд се согласувам, ама понекогаш треба да го примениш и самиот на себе.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Стратегија = Единство
 

Kajgana Shop

На врв Bottom