Стипендии

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Ајде ако сака некој нега го постави крајниот список на студенти што лани ја добиле стипендијата за информатичари. Да видам ориентационо кој е најмалиот просек...
Да да и јас би сакал да знам ај ако можи некој да најди нека ја објави .
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Здраво..Јас сум матурант и сакам да прашам шо е потребно односно кои услови треба да ги исполнуваш за стипендија и дали како бруцош можиш одма да земаш ако исполнуваш одредени услови .
Можеш да земаш стипендија како бруцош, доколку си меѓу првите 3-5 ( во зависност од факултетот) на ранг листата. Ми се чини овие стипендии се во однос на партиципација али не сум баш сигурна...Лани делеа такви стипендии, за оваа година незнам

Еве нови информации излегле http://fakulteti.mk/news/11-08-09/ukim_kje_dodeli_230_stipendii_za_najdobrite_10_brucoshi_na_sekoj_fakultet.aspx

--- надополнето: Aug 9, 2011 9:51 AM ---

Би сакала некој да ми каже дали можеш да конкурираш за Тип А и Тип Б истовремено...На пр. не сум сигурна дали Тип А ќе ми дадат па да си фатам место и за Тип Б :) незнам дали ме разбирате:giggle:
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Ајде ако сака некој нега го постави крајниот список на студенти што лани ја добиле стипендијата за информатичари. Да видам ориентационо кој е најмалиот просек...
121 - от(последниот) на листата има 90 БОДОВИ.


Јас со 9,4 просек на листава сум 62-ри со 95,2 бодови.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Каква е оваа стипендија за информатичари?
секоја година се доделуваат 125 стипендии за информатичари со над 9,00 просек од страна на Груевски... 9x 5 500 ден
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
секоја година се доделуваат 125 стипендии за информатичари со над 9,00 просек од страна на Груевски... 9x 5 500 ден
Ако имаш висок просек нели земаш стипендија на кој факултет и да си?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
секоја година се доделуваат 125 стипендии за информатичари со над 9,00 просек од страна на Груевски... 9x 5 500 ден
А за информатичари се сметаат кои смерови и кои факултети?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ики на Феит, сега смеровите на Финки, информатика на ПМФ...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ики на Феит, сега смеровите на Финки, информатика на ПМФ...
А за информатичари се сметаат кои смерови и кои факултети?
ИКИ и ИНФО од ФЕИТ, цел ФИНКИ веројатно ќе биде за понаредниот конкурс, од ПМФ двата информатички смерови, сите останати државни факултети што имаат информатички смерови, и конечно и сите приватни факултети што имаат информатички смерови:)

Лани од 125 души, само 7 или 17 бевме од ФЕИТ ако не се лажам...

И никој не ми одговори, како иде за продолжување на стипендиите?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Што!? Не е можно, се шалиш? Очекував барем 60% да бидат од ФЕИТ... :(
Провери ако уште стои ранг листата, не сум сигурен, али мислам дека едноцифрена беше бројката. На факултетите што се надвор од Скопје, како и на приватните факултети, мноооогу е полесно да се добиваат 10ки него на ФЕИТ, така?;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom