Стипендии

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
A за продолжување на добиената стипендија се смета целокупниот просек досега или само просекот од претходната година?
Пример јас сум 2ра година и моментално земам тип А, е сега кога ќе ја продолжувам тип А ќе ми се смета просекот од 1ва и 2ра или само проекот од 2ра година?

И од 1ва и од 2ра. Се се смета заедно.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Дали некој знае да ми каже, условот за 90% положени предмети, важи за сите години заедно или секоја година поединечно по 90% ?
Пример, јас до 4та имам положено се а од 4та ми остануваат 2 предмета, што се повеќе од 90%. Дали се сметаат како 2 предмета од 10 (само 4та), или се сметаат како 2 предмета од 40 (сите години)? Ако има некој искуство со ова нека пише :)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Дали некој знае да ми каже, условот за 90% положени предмети, важи за сите години заедно или секоја година поединечно по 90% ?
Пример, јас до 4та имам положено се а од 4та ми остануваат 2 предмета, што се повеќе од 90%. Дали се сметаат како 2 предмета од 10 (само 4та), или се сметаат како 2 предмета од 40 (сите години)? Ако има некој искуство со ова нека пише :)
Од сите се сметаат. Пример ако имаш 40 вкупно, а 38 положени, си ја продолжуваш стипендијата. :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ќе може ли некој да ми даде линк кај што пишува кои услови треба да ги исполнам за да аплицирам за стипендија ?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Ќе може ли некој да ми даде линк кај што пишува кои услови треба да ги исполнам за да аплицирам за стипендија ?
Чекај да пушта конкурс од МОН тамо негде крај Октомври/почеток Ноември и тамо се наведени условите..
види овде, побарај наназад 2-3 страни, не знам за каква стипендија прашуваш.. види кои биле условите за минатата година. 99% ќе бидат истите.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Која сесија е последна шанса за положување испити да се рачунаат за продолжување на стипендија? Ќе продолжувам ТИП В и има услов 90% од положените предмети, па сакам да знам дали септември е последната шанса или ноемвриската сесија?
 
Член од
27 март 2013
Мислења
42
Поени од реакции
58
Студирам на правен факултет - Скопје. Би бил благодарен некој ако знае да ми каже со колкав просек се зема стипендија и кои услови се потребни за истата ?
--- надополнето: 2 јули 2013 во 02:29 ---
Студирам на правен факултет - Скопје. Би бил благодарен некој ако знае да ми каже со колкав просек се зема стипендија и кои услови се потребни за истата ?
Поточно со 8 просек и седум од девет положени предмети дали можам да аплицирам за стипендија ?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Која сесија е последна шанса за положување испити да се рачунаат за продолжување на стипендија? Ќе продолжувам ТИП В и има услов 90% од положените предмети, па сакам да знам дали септември е последната шанса или ноемвриската сесија?
Во договорот ти пишува до кој датум треба да доставиш документи. Ако ти е до крај на ноември, последна шанса ти е ноемвриска.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Во договорот ти пишува до кој датум треба да доставиш документи. Ако ти е до крај на ноември, последна шанса ти е ноемвриска.
Да али кај нас вадат резултати декември. :D Фала.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Студирам на правен факултет - Скопје. Би бил благодарен некој ако знае да ми каже со колкав просек се зема стипендија и кои услови се потребни за истата ?
--- надополнето: 2 јули 2013 во 02:29 ---


Поточно со 8 просек и седум од девет положени предмети дали можам да аплицирам за стипендија ?
Повеќе од 90 % треба да имаш, а 7/9 е помалку од 90, дури и 8/9 е помалку, гледај во септември да ги положиш и двата, за да можеш да аплицираш. :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Повеќе од 90 % треба да имаш, а 7/9 е помалку од 90, дури и 8/9 е помалку, гледај во септември да ги положиш и двата, за да можеш да аплицираш. :)
Да не се повторувам со колешката погоре.Студирам на приватен универзитет(правен). Ги имам сите положено од прва година.Поточно имавме 11 предмети во прва година.Имам успех 8.27 дали со овај успех ќе можам да аплицирам и како. Затоа што како што напишав погоре завршив прва год. и не знам баш...но се надевам на ваша помош.Поздрав :)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Да не се повторувам со колешката погоре.Студирам на приватен универзитет(правен). Ги имам сите положено од прва година.Поточно имавме 11 предмети во прва година.Имам успех 8.27 дали со овај успех ќе можам да аплицирам и како. Затоа што како што напишав погоре завршив прва год. и не знам баш...но се надевам на ваша помош.Поздрав :)
Ќе можеш, барем за таа од тип В, за Б мислам дека требаше минимум 8,5 просек. Ама рано ти е. Во ноември испаѓа конкурсот ќе видиш тогаш.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Ме интересира дали ако се вработам можа да ми ја скинат стипендијата за нареднава година?
Скроз итно е, сабајле треба да одам да потпишам договор, надворешен договор. Инаку условов го прочитав и гласи вака, но потребно ми е некој со слично искуство за да се доосигурам. :)
http://stipendii.mon.gov.mk/documents/18/7750a4d9-2678-4cf1-b84a-2f2165f15016

3. Во случај на промени чие настанување влијае врз условите за стекнување или
користење на правото на стипендија, како што се: промена на факултет, насока, отсек,
прекинување на понатамошно школување, добивање стипендија или кредит од друга установа
или фирма, дипломирање, одење на отслужување на воен рок, студиски престој во странство, како и други промени, должни се за тоа да го известат давателот на стипендијата во рок од 30
дена од денот кога настанала промената.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Се‘ ли е исплатено на тип А или има уште некоја рата? :cautious:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Повеќе од 90 % треба да имаш, а 7/9 е помалку од 90, дури и 8/9 е помалку, гледај во септември да ги положиш и двата, за да можеш да аплицираш. :)
Kako be 8/9 ne e 90% ?
Ako ja tocno presmetuvam, 90% od 9 ispiti ti e 8.1, sto znaci deka 8 polozeni ispiti go ispolnuvaat ovoj uslov...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom