Стипендии

Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
Кога треба да се однесат документите за продолжување на веќе добиена стипендија?
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
28
Поени од реакции
0
Zdravo sakav da ve prasam dali dokolku zemam stipendija od fakultet potocno od FINKI, dali moze da apliciram za stipendijata za informaticari, zatoa sto tamu stoi deka tie sto zemaat stipendija od drugi institucii ne treba da apliciraat?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Zdravo sakav da ve prasam dali dokolku zemam stipendija od fakultet potocno od FINKI, dali moze da apliciram za stipendijata za informaticari, zatoa sto tamu stoi deka tie sto zemaat stipendija od drugi institucii ne treba da apliciraat?
Имам другар којшто зима стипендија од ФОН а исто така ја доби и информатичката стипендија, но сепак, најдобро е да се обратиш до МОН и ти нека ти одговорат. Да не испадне после да ти ја одземат стипендијата.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
28
Поени од реакции
0
Имам другар којшто зима стипендија од ФОН а исто така ја доби и информатичката стипендија, но сепак, најдобро е да се обратиш до МОН и ти нека ти одговорат. Да не испадне после да ти ја одземат стипендијата.
Na telefon da se javam ili email da pustam zatoa sto email ne vrakaat
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
2
Има ли некој од економски факултет- Штип да ми каже колку се плаќа за уверението за положени испити? :)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Da zemas stipendija na UGD , mora li da si studen zapisan vo redoven ciklus, t,e si bil edna godina na eden faks i sea drugata godina se prefrlas na druga studiska programa fakticki pocnuvas so tie od prva, ke imas li pravo na stipendija ili ne ?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Nekoja informacija koga se aplicira? Na kraj na noemvri ili? I koi dokumenti se potrebni ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Има ли некој од економски факултет- Штип да ми каже колку се плаќа за уверението за положени испити? :)
Барање за издавање на уверение + уплатница за уверението (300 денари) + ТМ 50 денари
--- надополнето: 4 ноември 2012 во 00:12 ---
Da zemas stipendija na UGD , mora li da si studen zapisan vo redoven ciklus, t,e si bil edna godina na eden faks i sea drugata godina se prefrlas na druga studiska programa fakticki pocnuvas so tie od prva, ke imas li pravo na stipendija ili ne ?
Како и самиот што кажа, почнуваш со тие од прва, така да мислам дека нема да можеш...
--- надополнето: 4 ноември 2012 во 00:16 ---
Nekoja informacija koga se aplicira? Na kraj na noemvri ili? I koi dokumenti se potrebni ?
Онлине се аплицира кон крајот на ноември, документите во МОН се носат крајот на декември, документи има доста, некаде околу 11 на број, од она што можам да се сетам од лани:

изјава дека не си корисник на друга сипендија
изјава за точноста на личните податоци
согласност за користење на личните податоци
уппи образец
уверение за положени испити
потврда за редовен студент
потврда за редовен студент / потврда за ученик (ако имаш брат/сестра кој/а е на факултет/средно/основно)
документи за личен имот и примања од УЈП (за секој од членовите на семејството)
3хпотврди за плата од последните три месеци пред аплицирањето (и за двата родитела, ако имаш брат/сестра кој е вработен/а исто и од него/неа)

Сигурен сум дека имаше уште нешто, ама без гајле, кога ќе го објават конкурсот ќе напишат и кои се потребните документи.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Што чекаат уште со конкурсов? Нели лани на 11ти го објавија?
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
Да ми даде некој линк за уппи образец за продолзување стипендија пошо велат не бил ист со оној за конкурси. нек пише по пп.фала.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
I moze dokumentite bilo koj den od pon do petok od 8 do 4 da se odnesat?
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 18:29 ---
И да ве прашам каква е таа такса што ја спомнуваат за уверението? Ние на факултет го плаќаме 1000 денари па уште и такса да плаќаме?Парите од таксата ви се за факултетот или пак во МОН ја бараат? Ако ја бараат тогаш да уплатам ако не ја бараат доста му се пари на Бојо :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
I moze dokumentite bilo koj den od pon do petok od 8 do 4 da se odnesat?
--- надополнето: 12 ноември 2012 во 18:29 ---
И да ве прашам каква е таа такса што ја спомнуваат за уверението? Ние на факултет го плаќаме 1000 денари па уште и такса да плаќаме?Парите од таксата ви се за факултетот или пак во МОН ја бараат? Ако ја бараат тогаш да уплатам ако не ја бараат доста му се пари на Бојо :)
1000 денари? Со златни букви ви го печатат? Кај нас 100 + 50 таксена марка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom