Стари (традиционални) или нови (модерни и современи) градби?

Какви градби сакате (да има во вашиот град)?


  • Вкупно гласачи
    32

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Значи какви градби повеќе сакате Стари (традиционални) или нови (модерни и современи) градби?
Како сакате да изгледа вашиот град ново, модерно, современо или пак старо и традиционално?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Pa vaka. Mislam deka za da bideme vo cekor so site drugi evropski ili svetski zemji treba imame sovremeni-moderni gradbi.Iako kaj nas gi gradat so najevtini materijali i bez izolacija i ne daj boze od eden najmal zemjotres ke se srusat do temel,zatoa oni postarite se so pogolem kvalitet(ustvari ne se zbori za stari tuku za tradicionalni gradbi :) ) Znaci toa e moeto mislenje,eden cekor ponapred kon EU e i ovoj fakt!
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Prvo kaj nas ne ni gledaat so sto materijali gradat. Mojava zgrada ima zidovi ko od hartija, tatkomi koga zeva vo dnevna mi se slusa kaj mene u soba. E koga ke se reshi toj problem so gradeznite materijali moze da se razmisluva za exterier i sl. :wink: inace sakam i jas pomoderni gradbi.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Тоа што може да се обнови од пред земјотресот, нека се обнови како како било
ама се ново, нека прават нови модерни градби, не само ектериерно туку и ентериерно.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Najurbana e kombinacijata od dvete spored mene.Znaci donekaden tradicionalen exterier i moderen enterier..
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Традиционални дефинитвно!

Класика...

Не мислам на МКД...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.129
Повеке ја почитувам старата градба. Си има своја историја. Новиве се убави на изглед ама некако немаат душа.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Вечен заштитник сум на традиционалната архитектура, бидејќи и самата живеам во еден таков објект,мајка ми ја работи таа професија,од мала сум научена да го почитувам она што не само што има културна вредност туку има и духовна.
Не ми сметаат воопшто футуристичките објекти или современи,сеедно.Меѓутоа тука е потребен склад, и нормално,да не се уништуваат старите градби за да се изградат современите.
Мојата куќа да речеме е спој на двете. Екстериерот е есктремно традиционален и многу составни елементи,како врати,прозорци,а ентериерот е современ,модернистички.
Секој одговор на оваа тема ќе се заснова врз сопствената национална свест и совест. :)
 

The General

A Slight Case of Overbombing
Член од
6 мај 2007
Мислења
478
Поени од реакции
13
Дефинитивно стари и традиционални градби, бидејки имаат некој шарм. Ес да и некои нови градби ми се свиѓаат.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Современи и модерни
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
`Ангелче` напиша:
Вечен заштитник сум на традиционалната архитектура, бидејќи и самата живеам во еден таков објект,мајка ми ја работи таа професија,од мала сум научена да го почитувам она што не само што има културна вредност туку има и духовна.
Не ми сметаат воопшто футуристичките објекти или современи,сеедно.Меѓутоа тука е потребен склад, и нормално,да не се уништуваат старите градби за да се изградат современите.
Мојата куќа да речеме е спој на двете. Екстериерот е есктремно традиционален и многу составни елементи,како врати,прозорци,а ентериерот е современ,модернистички.
Секој одговор на оваа тема ќе се заснова врз сопствената национална свест и совест. :)
Потполно се согласувам со постот на `Ангелче`. Ај запрашајте се кои градови важат за најубави на светот? Логично дека оние кои имаат стари и зачувани градби. Не велам дека зданијата треба да останат потполно исти, нормално дека е неопходно да се обновуваат инсталациите, фасадите, ентериерите, но да остане архитектурата онаква каква што била. И да се направи туристичка атракција од старините. Ние таа шанса веќе ја прокоцкавме. Моето Дебар-маало го огрдеа до незамисливи граници наместо само да го реновираат и да направат од него катче кое ќе го покажуваат на странците како дел од туристичките тури.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom