Старец претепан до смрт оти ја фалел Катица Јанева?

Статус
Затворена за нови мислења.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.265
Поени од реакции
8.753
Се гледа дека си јако информиран. Само докажуваш дека ја знаеш партијата. :D
нормално е знае , на округло, на ќоше, од сите агли, ја следи дури и од грчка плажа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
нормално е знае , на округло, на ќоше, од сите агли, ја следи дури и од грчка плажа.
Да, и на крај прераскажува комуњарски спинови за ДА и СДСМ. Тоа е тоа врвно познавање на сржта на партијата. Како такво, дозволува секоја будала на интернет да ти кажува како било, кога ти наводно си бил присутен.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Зошто мислиш дека сме премала држава за трета опција?

Хинт: Словенија
Затоа што немаме доволно кадар. Ако во една генерација имаме 10 способни за политика, веројатноста дека сите тие ќе завршат во политика, нема да си го најдат интересот во некоја од актуелните структури и ќе успеат да изградат толкава меѓусебна доверба, за да креираат трета опција е речиси никаква.

Во Словенија нема трета опција, туку има ребрендирање на губитничката. Истите луѓе, нов фронтмен и ново име на партија. Мислам дека после следните локални и СДСМ ќе го почне тој тренд кај нас.
 
M

mordekaj

Гостин
Затоа што немаме доволно кадар. Ако во една генерација имаме 10 способни за политика, веројатноста дека сите тие ќе завршат во политика, нема да си го најдат интересот во некоја од актуелните структури и ќе успеат да изградат толкава меѓусебна доверба, за да креираат трета опција е речиси никаква.

Во Словенија нема трета опција, туку има ребрендирање на губитничката. Истите луѓе, нов фронтмен и ново име на партија. Мислам дека после следните локални и СДСМ ќе го почне тој тренд кај нас.
Абе види, не се разбирам ногу од политика, али според тоа што го гледам тука во Словенија, грешка си. Никој позначаен од поразената левица не помина кај Церар за да речиш дека е ребрендирање. И плус СМЦ не се декларира како левичарска партија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Абе види, не се разбирам ногу од политика, али според тоа што го гледам тука во Словенија, грешка си. Никој позначаен од поразената левица не помина кај Церар за да речиш дека е ребрендирање. И плус СМЦ не се декларира како левичарска партија.
Базата е иста, локалните функционери се исти. И да не ме разбереш погрешно, ништо лошо нема во тоа. Напротив, се одлепуваат од исцрпените и продолжуваат. Кај нас, за ВМРО да се одлепи од Љубчо требаше мини револуција да се прави, СДСМ требаше да се девалвира идентитетски за Бранко сам да избега од нив, а Милчин ни со бомбардирање не можеш да го избркаш. Тоа не е баш најздраво.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А бе не подржувајте никого, сами ќе си паднат, а и да не паднат што ќе ти фали уште 20 години да си останат. И у затвор нека не одат, никој нека не одговара, на страна седење е најарно.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Според тебе, треба да поддржувам неспособна партија, на мој грб, грб на народот да дојде на власт? Партија која 10 години не постои? Да ги гласам? Не знам зошто од двете зла мора да го бираме едното (според тебе тоа е помало, според друг партијата на власт е помала) кога имаме опција да не одбереме ниту едно?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Според тебе, треба да поддржувам неспособна партија, на мој грб, грб на народот да дојде на власт? Партија која 10 години не постои? Да ги гласам? Не знам зошто од двете зла мора да го бираме едното (според тебе тоа е помало, според друг партијата на власт е помала) кога имаме опција да не одбереме ниту едно?
Имаме опција да не одбереме ниту едно? Како ова го имаме?

Тоа не е помало според мене, помало е според секој што нема ќар од ова другото. И не е помало, туку е 100 пати помало. Според тебе кое е помало?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Имаме опција да не одбереме ниту едно? Како ова го имаме?

Тоа не е помало според мене, помало е според секој што нема ќар од ова другото. И не е помало, туку е 100 пати помало. Според тебе кое е помало?
Кога мислев дека една партија е помало зло од друга, гласот го давав за некоја од наведените партии. Сега, кога ставот ми е дека се поддеднакво зло, не го давам, нит планирам во иднина да го дадам гласот за било која опција. Доколку ти агитираш да се даде гласот за опцијата која е во опозиција, ондак си Битуш за сиромашни, ништо повеќе.

Ниту една, ниту друга партија гледајќи од 2016та па наназад, до денот на осамостојување на било каков начин (од моја перспектива) му имаат помогнато на овој народ или пак лично на мене и моето семејство. Затоа го имам тој став.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Според тебе, треба да поддржувам неспособна партија, на мој грб, грб на народот да дојде на власт? Партија која 10 години не постои? Да ги гласам? Не знам зошто од двете зла мора да го бираме едното (според тебе тоа е помало, според друг партијата на власт е помала) кога имаме опција да не одбереме ниту едно?
Како може да се појави трета опција во време кога ни СДСМ не може да припари до некој медиум? Кој очекуваш да ти ја промовира? Пропагандата и критерумите кои ги наметнаа ДПМНЕ одма ќе ја сатанизираат и сите членови на новата партија ќе бидат на тапет. На крај краева ти ќе си кажеш кој е бе копиљов мене да ми биде трета опција до вчера му удираа ластици во маало. Трета опција не може да се создаде во вакви услови кога од чистачка па се до судија се корумпирани.

Како и да е ако работиш, ако заработуваш а не ти смета што твоите пари завршуваат во Сител, Канал 5, Мртв за пропаганда дека живееме како лидери во регионот а даноците ти завршуваат во споменици, болниците се полни со луѓе и смртни случаи има секој ден, тогаш слободно немој да одбираш ни една опција, со самото тоа му даваш подршка на тој што е на власт.

Со самото тоа што нема да гласаш за опозицијата им овозможуваш уште толку да се вкоренат во секој сегмент до општеството (а веќе се вкоренети). Со самото тоа што ќе дојде СДСМ на власт ќе се воспостави некој баланс, некои работи ќе дојдат на место. Ќе гласам иако сум бил до сега политички неопределен.

ДПМНЕ сее страв, држи луѓе за муда, корумпира чист пример е судството кое треба да биде балансот помеѓу законодавната и извршната власт. Не може некој Ушковски кој завршил право на 50 години на Американ Колеџ да го стават претседател на Судски Совет, без пред тоа да биде судија а ќерка му да биде економски промотор на владата и он да ми кажува дека нема притоври, нема криминали.

Не ми е јасно кога ќе се освестите, кога ќе размислите дека за вашите животи се работи, дека ваши пари трошат. Промена мора да има па кога ќе дојде тогаш ќе судиме дали е подобро ако не е пак ќе се гласа за опозиција. Се додека размислуваме како тебе ќе има ваков тоталитарем режим каде што Грујо ќе се богати а обичниот народ и за 10 денари ќе лежи по 10 години во затвор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.651
Поени од реакции
82.418
Според тебе, треба да поддржувам неспособна партија, на мој грб, грб на народот да дојде на власт? Партија која 10 години не постои? Да ги гласам? Не знам зошто од двете зла мора да го бираме едното (според тебе тоа е помало, според друг партијата на власт е помала) кога имаме опција да не одбереме ниту едно?
Начелно се сложувам, ама мислам дека било која партија да дојде на власт не верувам дека овие говна на Груевски ќе може да ги повтори.

Иначе по темава, ако ВМРО си е доследен би требало овој случај да го разреши како и сите други случаи кога на суд е некој од нивните луѓе.
На пример, фирмите на фамилијата ги добиваат сите судски парници без исклучок (од БЕГ па натаму, примери безброј), нивните новинари исто, овој телохранителов на Урко што згази човек на Партизанска со 200 на саат, на пешачки, беше осуден на неколку месеци, кои никад не ги одлежа, син му на Вељановски носеше дрога преку граница, згази девојче на истата Партизанска со 90 на саат, и ене го ни влакно не му фали, слободно изиграва шериф у населба, се заканува и полиција ги вика на распит тие на кои им се заканува.

Па сега, зошто овој да нема никаков поспуст, кога овој за разлика од другите (кои не одговараа за дела што немаат врска со партијата), барем ја бранел партијата од соросиди?
Груевски би требало да се подразмисли за овој случај. Ако не му дадат максимум условна, ќе има лоша порака кон членството, кое ќе мисли дека само повластени смеат да праат што сакаат, а обичните членови го пијат.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Кога мислев дека една партија е помало зло од друга, гласот го давав за некоја од наведените партии. Сега, кога ставот ми е дека се поддеднакво зло, не го давам, нит планирам во иднина да го дадам гласот за било која опција. Доколку ти агитираш да се даде гласот за опцијата која е во опозиција, ондак си Битуш за сиромашни, ништо повеќе.

Ниту една, ниту друга партија гледајќи од 2016та па наназад, до денот на осамостојување на било каков начин (од моја перспектива) му имаат помогнато на овој народ или пак лично на мене и моето семејство. Затоа го имам тој став.
Си го утнал времето кога си ги гледал како различни а кога како исти. Сега се итекако различни, порано беа исти зла. Јас еднаш имам гласано до сега, на претседателските за Стево Пендаровски, ова ќе ми е вторпат.
Не знам како ти се сега исти, со милијарди на сметка, фирми во белизе и холандси антили, политички затвореници, исценирани терористички напади кајшто умираат 8 луѓе, апсење студенти, 600.000 иселени, малтретирања и закани, шамари на функционери, медиуми што се под директни наредби на власта, мизерија никогаш поголема, шунд никогаш поголем... не знам, ете исти се со некој што не си го видел 10 години, интересен критериум.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.240
Homoseksualni desnicari lol, zosto nisto poveke ne me cudi, ideologija ne postoi, ne si pravete bajram so umot, sve se sveduva na stomak, creva, klientelizam i opstanok, ima luge koi bukvalno ke umrat od glad ako ne e partijata, ako dojde druga partija na vlast ke treba da gi vdomi site tie birokrati ili barem golem del od niv bidejki tie ja dvizat ekonomijata i bez problem ke stanat ``levicari`` togas.
Najlos mozen sistem koj postoi ti e klientelizmot posebno koga nemas nafta ili gas za da go finansiras toa, interesno ke bide.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Полека со бекпедалингот, ти кажа се било розево. Сега вака, прометно, непрометно, надвор, внатре, во гаража, може до утре.

Останатите назад на темата, последна опомена.
Отсекогаш сум кажувал дека сега само е подобро од она што беше пред 10 години.[DOUBLEPOST=1456232886][/DOUBLEPOST]
????

Упад на 40 терористи во сред Куманово (Официјално. Неофицијално знаеме дека ДПМНЕ ги канело). .
Мислам дека не си глупав да веруваш во овие работи.[DOUBLEPOST=1456232974][/DOUBLEPOST]
Баш ред имало, се знае кога Македонци ќе направат фрка се демонизираат ко хулигани по сите медиуми и се гонат кривично и прекршочно, додека кога спротивната страна го прави тоа доаѓа заменик министерот на МВР и лично им вади лисици од раце. Свака част на објективноста и патриотизмот.
Додуша и едните и другите поминаа исто, или ги ослободија од вина или поминаа со условни.[DOUBLEPOST=1456233090][/DOUBLEPOST]
Си го утнал времето кога си ги гледал како различни а кога како исти. Сега се итекако различни, порано беа исти зла. Јас еднаш имам гласано до сега, на претседателските за Стево Пендаровски, ова ќе ми е вторпат.
Не знам како ти се сега исти, со милијарди на сметка, фирми во белизе и холандси антили, политички затвореници, исценирани терористички напади кајшто умираат 8 луѓе, апсење студенти, 600.000 иселени, малтретирања и закани, шамари на функционери, медиуми што се под директни наредби на власта, мизерија никогаш поголема, шунд никогаш поголем... не знам, ете исти се со некој што не си го видел 10 години, интересен критериум.
И ти не веруваш во ова погоре што си го напишал.
А мора да ти е убаво во Македонија штом седиш тука.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Можи дечкото да му работи у влада...За љубов многу работи се прават. <3
Немој и ти сега со ниски мислења. Може јас работам во Влада :P, не дечко ми.

Јас еднаш имам гласано до сега, на претседателските за Стево Пендаровски, ова ќе ми е вторпат..
... И имаш образ мене да ме исмеваш за иснесените ставови? Holy Fucking Mother Of God Dude ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom