Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Не зборувам за купување на стан во Грција, туку да ги извадиш и да ги инвестираш во други работи надвор по западните земји.
Балканот искрено не го ни сметам за странство :)
Се убаво ама јас зборам за околу 60-80,000 евра што реално во Швајрцарија се 10 плати, што може да се инвестира со толку пари некаде во Европа во некој поголем град. Македонци што работат во Швајцарија не може да купат таму не од тука ке купеме таму и они купуваат по Македонија, зборам за релано мали суму под 100.000 евра. Имаш идеја што може да се инвестира во Западна европа со 80,000.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Се убаво ама јас зборам за околу 60-80,000 евра што реално во Швајрцарија се 10 плати, што може да се инвестира со толку пари некаде во Европа во некој поголем град. Македонци што работат во Швајцарија не може да купат таму не од тука ке купеме таму и они купуваат по Македонија, зборам за релано мали суму под 100.000 евра. Имаш идеја што може да се инвестира во Западна европа со 80,000.
Не значи дека мора да ги инвестира во станови, постојат фондови, хартии од вредност, бизниси и тн.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Цените на становите се отидени у курац, инвеститорите како да се натпреваруваат кој ќе ги дава поскапо. Јас сум од внатрешноста ама од она што гледам кога идам Скопје не е нормално. Старите згради пак имаат некој стандард, внатрешен распоред, со паркинзи, со зелена површина, со раздалеченост една од друга. Новите шта да ти причам, гради кој кај стигне, без никаков ред .
Како и да е побарувачката е голема и затоа е овој хаос, а градежната мафија тоа си го користи. А зголемената побарувачка ја прават токму оние кои немаат потреба од стан а имаат вишок на пари и не знаат што да им прават. Оној вистински што има потреба од дом го крка стапот со цената.
Само едно не ми е јасно. Тие што купуваа станови на кредит дали кога ќе им истече периодот на фиксна камата ќе можат да отплаќаат по повисока камата од онаа што планирале?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Цените на становите се отидени у курац, инвеститорите како да се натпреваруваат кој ќе ги дава поскапо. Јас сум од внатрешноста ама од она што гледам кога идам Скопје не е нормално. Старите згради пак имаат некој стандард, внатрешен распоред, со паркинзи, со зелена површина, со раздалеченост една од друга. Новите шта да ти причам, гради кој кај стигне, без никаков ред .
Како и да е побарувачката е голема и затоа е овој хаос, а градежната мафија тоа си го користи. А зголемената побарувачка ја прават токму оние кои немаат потреба од стан а имаат вишок на пари и не знаат што да им прават. Оној вистински што има потреба од дом го крка стапот со цената.
Само едно не ми е јасно. Тие што купуваа станови на кредит дали кога ќе им истече периодот на фиксна камата ќе можат да отплаќаат по повисока камата од онаа што планирале?
Тие што земаат кердит имаат фиксна каматан стапка пример 3% - 4% првите 3-4-5 години зависно од банката, потоа каматната стапка се крева.

Јас бев заинтересиран за станбен кредит (стан не во Скопје) со поголемо учество од околу 50-60%, и пробував да најдам начин да плаќам повисоки месечни рати (+500 евра) за да ја намалам каматната стапка, и така можиш да ја намалиш каматната стапка, ама не секој има услови за тоа во оваа проклета држава.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Цените на становите се отидени у курац, инвеститорите како да се натпреваруваат кој ќе ги дава поскапо. Јас сум од внатрешноста ама од она што гледам кога идам Скопје не е нормално. Старите згради пак имаат некој стандард, внатрешен распоред, со паркинзи, со зелена површина, со раздалеченост една од друга. Новите шта да ти причам, гради кој кај стигне, без никаков ред .
Како и да е побарувачката е голема и затоа е овој хаос, а градежната мафија тоа си го користи. А зголемената побарувачка ја прават токму оние кои немаат потреба од стан а имаат вишок на пари и не знаат што да им прават. Оној вистински што има потреба од дом го крка стапот со цената.
Само едно не ми е јасно. Тие што купуваа станови на кредит дали кога ќе им истече периодот на фиксна камата ќе можат да отплаќаат по повисока камата од онаа што планирале?
Imase povolni krediti do pred pola godina, sea ne sum videl. Imas 10 godini fixna kamata.
Автоматски споено мислење:

Какво одржавање бе тоа? 60м2 стан тоа е 120 еу месечно, ко под кирија да живиш.
Не ми спомнувајте какви луксузи имало во зградата, какви сака нека има не вреди да си плаќаш толкава сума месечно, нонстоп

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ne e mn ako ti spagja greenje/ladenje vo toa. Na krajot od denot toa se uslovite, ima i drugi zgradi.
 
Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Ах програмерите што направија со цените на становите, плакаат рата по 1000 евра.
Не знаев дека овие косоварите се програмери, јас за дилери ги сметав.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Покрај тоа што не може да е руска зграда што го преживеала земјотресот 63-та, исто така јас до сега не сум видел ниту една руска зграда која е проширена нагоре, на која и се додадени спратови. Само тераси проширени сум видел, фасада.

Можно е ти да си мислиш дека ти е руска зградата. Има едни згради слични на руските, кои се пред земјотресот, ама се од цигли. Во Кисела Вода кај домот на слепите има такви.
Karposh 1, Kaj bivshi simpo na partizanska I pozadi toj red Kaj shkolski dispanzer sto go vikaat, site se ruski zgradi I site se nadgradeni vo visina 2_3 sprata I vo shirina.Prosetaj natamu ke vidis.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Прегледај го приврзокот 397518

2805€ м2?

Рекордот е ова или има још боља цена?
Се‘ додека Шкупи е „ветениот град„ на македонски размер и потреби и се‘ додека има побарувачка за станови, до тогаш ќе се проектираат, градат и продаваат вакви мрачни станови, за тешки пари...
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Тесно како шинобус

Sent from my phone using Tapatalk
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Затоа што оваа година првпат отидов во Виена и се заљубив во градот решив да потрошам 5-10 минути на гугл и огласот.
Математиката не е точно 250к. 259к + 3% = 266 770 евра или 5 130 евра за м2. Скоро 17к. разлика. Друго нешто оваа "општина" Rudolfsheim-Funfhaus во Виена кај се наоѓа станот има најголем процент на родени надвор од Австрија. Според википедија во 2006та година 31% биле ауслендери од кој најголем број од екс ју земјите(скоро 15% од популацијата) па турци и нигеријци. Денес верувам дека е сигурно и 50%, еве во германската википедија вели 2017та 41%. Статистички е најсиромашна од сите области/општини во градот Виена

E сега Виена и Копехнаген се градовите во Европа што се најдобри за живеење така да и овој дел освен населението верувам дека друго се средено. Како и да е сигурно е 10 пати посредено од обидот за некаков поголем град Скопјемце каде се молам на господ да немам потреба да палам кола затоа што сообраќајот повеќе личи на муслиманскиот блиски исток отколку на некој европски град.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom