Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.176
2700-3200E во Лимак, Diamond of Skopje, 2300Е во Golden Art кај Треска, за квадрат. 3500-4000Е е стан во Белград на река, изграден.
Цената пред 2ипол-3 години беше 1570 ЕУР со се ДДВ и сите трошоци. Основната цена беше 1520 ЕУР
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.755
Последно проверував на почетокот на годинава. Не збориме за станови во шишето/кулата, каде е/беше 8-10к квадрат.
Јас знам дека се од 4500 до 11000 во зависност од која зграда. Ако има за 3500 тоа е многу добра цена за инвестиција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.396
Поени од реакции
79.295
Како што ми одговорија мене погоре. Јас живеам во руска зграда што го преживеала земјотресот. Има направено доградба. Биле по околу 50м² и сега се дојдени околу 65м². Ставен е лифт. И за сметка на ова, станарите му дозволуваат на инвеститорот да направи уште 3 ката нагоре станови по 80-100м². Незнам колку и дали сеизмечки изгубиле квалитет али дефинитивно не се веќе истите околности.
Покрај тоа што не може да е руска зграда што го преживеала земјотресот 63-та, исто така јас до сега не сум видел ниту една руска зграда која е проширена нагоре, на која и се додадени спратови. Само тераси проширени сум видел, фасада.

Можно е ти да си мислиш дека ти е руска зградата. Има едни згради слични на руските, кои се пред земјотресот, ама се од цигли. Во Кисела Вода кај домот на слепите има такви.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
159
Поени од реакции
227
Покрај тоа што не може да е руска зграда што го преживеала земјотресот 63-та, исто така јас до сега не сум видел ниту една руска зграда која е проширена нагоре, на која и се додадени спратови. Само тераси проширени сум видел, фасада.

Можно е ти да си мислиш дека ти е руска зградата. Има едни згради слични на руските, кои се пред земјотресот, ама се од цигли. Во Кисела Вода кај домот на слепите има такви.
Во ред. Само да има тераси проширени. Дали и колку тоа проширување и/или преживеаниот земјотрес ја влошиле статиката?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Да, првата и втората се распродадени, моментално продаваат во третата кула. Четвртата засега не е отворена за продажба.
Можеби, но јас лично не верувам дека се распродадени, прават некој маркетин трикови, гледам во Chevahir веќе 15 години продават и уште не се сите продадени, така да и тука мислам дека ќе продават минимум 10 години откако ќе завршат.
Автоматски споено мислење:

Јас се уште мислам дека за следните 6 месеци ќе паднат цените на стнаовите во најмала рака ке се вратат цените како пред 2 години, посебно на старите станови (30+ години), погледнете што се случува со дуканите во ГТЦ има по цена и од 392 евра/м2 ( https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4822096 ) , може да претпоставиме што ке случи ако се донесе законот за игри на среќа, пола од деловните простории сега се издадени на казина и кладилници тогаш тоа се ке остане празно, ќе има тотлна девалмација на деловниот простор. Истото ке се случе и со становите поготово ако ги оданочат на поголема стапка, што кога тогаш ке мора да се случе и сите што ке имаат втор стран ке бидат приморани да го продадат (случај со Солун)

BTW
Огласот што го најдов 100 м2 дукан во Гтц на последен спрат за 40,000 евра https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4822096
Реална е цената? Да не е некоја зафрканција? Стварно се долку паднати цените на дуканите во Скопје? Или јас сум нешто грешка?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.258
Поени од реакции
36.045
Солун)
BTW
Огласот што го најдов 100 м2 дукан во Гтц на последен спрат за 40,000 евра https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4822096
Реална е цената? Да не е некоја зафрканција? Стварно се долку паднати цените на дуканите во Скопје? Или јас сум нешто грешка?
Дури и многу е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.119
Можеби, но јас лично не верувам дека се распродадени, прават некој маркетин трикови, гледам во Chevahir веќе 15 години продават и уште не се сите продадени, така да и тука мислам дека ќе продават минимум 10 години откако ќе завршат.
Автоматски споено мислење:

Јас се уште мислам дека за следните 6 месеци ќе паднат цените на стнаовите во најмала рака ке се вратат цените како пред 2 години, посебно на старите станови (30+ години), погледнете што се случува со дуканите во ГТЦ има по цена и од 392 евра/м2 ( https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4822096 ) , може да претпоставиме што ке случи ако се донесе законот за игри на среќа, пола од деловните простории сега се издадени на казина и кладилници тогаш тоа се ке остане празно, ќе има тотлна девалмација на деловниот простор. Истото ке се случе и со становите поготово ако ги оданочат на поголема стапка, што кога тогаш ке мора да се случе и сите што ке имаат втор стран ке бидат приморани да го продадат (случај со Солун)

BTW
Огласот што го најдов 100 м2 дукан во Гтц на последен спрат за 40,000 евра https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4822096
Реална е цената? Да не е некоја зафрканција? Стварно се долку паднати цените на дуканите во Скопје? Или јас сум нешто грешка?
неатрактивен дуќан е тоа, на трет спрат никој не иде. Џабе парите ќе си ги даваш.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.331
Поени од реакции
46.395
ГТЦ не е баш мерило, тоа ругло допрва ќе тоне . Наместо газдите да дозволеа да се затвори, да се закрпи и да си обезбедеа некаква шанса за опстанок, они го гушкаа заедно со комуњарите и затоа сега можат само да му ги амкаат мудата на Елвис Бајрам пред графитот на Живко
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.396
Поени од реакции
79.295
ГТЦ не е баш мерило, тоа ругло допрва ќе тоне . Наместо газдите да дозволеа да се затвори, да се закрпи и да си обезбедеа некаква шанса за опстанок, они го гушкаа заедно со комуњарите и затоа сега можат само да му ги амкаат мудата на Елвис Бајрам пред графитот на Живко
Проблемот не му е тоа што е отворен, туку дека децениски е воден крајно лоповски, од страна на субјектот што го води.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Можеш да го претвориш во станбен простор и така ќе имаш стан у центар за 400€/квадрат
Значи има шанса да е е таа цена. Но прочитав друга замка, дека одржување било 4 евра квадрат, значи за овој дукан ке ти има месечно 400 евра,како кирија. Значи тоа е поентата што го продава, има месечни трошоци од 400 евра за празен дукан. Како што појдело ке испадне поарно да немаш дуќан во ГТЦ отколку да имаш.

Кога сме кај месечно одржување дали имате информации колку е месечно одржување во: Chevahir, East Gate, Diamond Living, Adora Flation и слични. Да не испадне и тука после некоја година поарно да немаш отколук да имаш стан, да се плака по 150-200 евра месечно одржување.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.258
Поени од реакции
36.045
Значи има шанса да е е таа цена. Но прочитав друга замка, дека одржување било 4 евра квадрат, значи за овој дукан ке ти има месечно 400 евра,како кирија. Значи тоа е поентата што го продава, има месечни трошоци од 400 евра за празен дукан. Како што појдело ке испадне поарно да немаш дуќан во ГТЦ отколку да имаш.

Кога сме кај месечно одржување дали имате информации колку е месечно одржување во: Chevahir, East Gate, Diamond Living, Adora Flation и слични. Да не испадне и тука после некоја година поарно да немаш отколук да имаш стан, да се плака по 150-200 евра месечно одржување.
Џевахир последен пат коа слушнав беше едно евро по квадрат месечно оддржување. Сега со поскапувањата може е и више. Ист Гејт ливинг мислам дека исто беше така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom