Станови во Скопје, совети за купување.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Ништо ти @kano не си ми објаснил, затоа што и самиот не можеш да најдеш економско-пазарна логика ви одредувањето на цените на становите, па што друго ти преостанува, освен наместо одговор, да користиш фрази кои во себе немаат ништо објаснувачко...

Ај да ти помогнам...

Кога се гради стан, односно пред да се гради, за станбениот објект се изработува проектна документација, во чиј состав се наоѓа и предмер-претсметка за грубо одредената цена на објектот, одредена според цените од проектантот.

Према томе, дури и ориенационата цена на изградбата на објектот може да биде репер за одредување на цената на станот, а не цената за станот извадена од левиот тестис...
Автоматски споено мислење:



Не. Цената на станот не е одредена од побарувачката, иако на прв поглед се чини дека е така.
ne. moj stan jas go prodavam po koja jas sakam cena. ako ti odgovara super ako ne idi kupi na drugo mesto. ako resam da spustam cena toa e moja odluka. prilicno prosto e, cenata ja odreduva sopstvenikot seedno dali e stan, kola ili mastiki u prodavnica. ako ima kupec i se napravi zdelka/dogovor togas imas transakcija i toa e toa... sve sto si opisal pogore e gluposti za zal.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
ne. moj stan jas go prodavam po koja jas sakam cena. ako ti odgovara super ako ne idi kupi na drugo mesto. ako resam da spustam cena toa e moja odluka. prilicno prosto e, cenata ja odreduva sopstvenikot seedno dali e stan, kola ili mastiki u prodavnica. ako ima kupec i se napravi zdelka/dogovor togas imas transakcija i toa e toa... sve sto si opisal pogore e gluposti za zal.
Ај...ќе те причекам да напишеш нешто паметно...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.638
Не. Цената на станот не е одредена од побарувачката, иако на прв поглед се чини дека е така.
Што ја одредува? Имам живеено и во стан и во куќа. Во куќата знам дека се е лично мое, имам двор, имам гаража. Ако сакам нешто да менувам, не треба со никого да се договорам. Никој нема да прави врева од соседните станови, не морам да го молам комшијата да види зошто имам влага на таванот во купатилото или кујната итн.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
Што ја одредува? Имам живеено и во стан и во куќа. Во куќата знам дека се е лично мое, имам двор, имам гаража. Ако сакам нешто да менувам, не треба со никого да се договорам. Никој нема да прави врева од соседните станови, не морам да го молам комшијата да види зошто имам влага на таванот во купатилото или кујната итн.
Цената на станот не ја одредува побарувачката. Само погледни го апсурдот-ако во Шкуп има 30 000 (!) празни станови, од кај се појавува нова и нова побарувачка на станови, со уште повисоки цени, а веќе изградени станови зјаат празни?

Што значи тоа? Треба ли да бидат изградени уште 100 000 празни станови, а побарувачката и цената пак да рипаат до небо?...:icon_lol:

Цената на становите е безумие, затоа што не е заснована на економско-пазарни правила. Цената расте од други причини. Еве на пример, погледни ја темава и ќе видиш „советодавци„ кои велат дека ако имаш вишок пари на ТС а нејќеш да ги изеде инфлацијата, тогаш потроши ги (инвестирај ги?...) во станбен простор, кој „као„ ќе ти биде траен капитал, па ќе можеш да го продадеш за поскапо, затоа што во наредниве 1348 години цената на становите ќе расте...:icon_lol:

Цената е висока од апсурдното однесување кон станоградбата, а причини има повеќе, Една наведов погоре. Друга причина е мотивацијата од општините, кои форсираат градеење на својата/општинската територија, затоа што градењето им ности приходи (комуналии, даноци, мито/корупција...), затоа што мастиљарите од општините, кои се вработени по партиска основа, треба да земат плата „на први„. Трета причина е занесот дека со влегувањето на „севернава„ во ОТАН, ќе пораснат цените на недвижностите, затоа што кон „севернава„ ќе се затрчаат странски инвеститори, кои ќе бараат деловен, станбен или друг работен простор за фирмите кои „као„ ќе бидат овде отворени...

Има и други причини, ќе дојдеме и до нив...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
ti rekov ne zamaraj, teraj si magareto... kupi koga ti odgovara a do togas plakaj kirija.
Не, не плаќам никаква кирија. Живеам во куќа, на памет не ми паѓа да плаќам 2500Е/м2 станбено ѓубре, изградено од гипс-картон, дури и кога би имал толкава сума од пари „во готово„, без да плаќам стан на кредит.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Не, не плаќам никаква кирија. Живеам во куќа, на памет не ми паѓа да плаќам 2500Е/м2 станбено ѓубре, изградено од гипс-картон, дури и кога би имал толкава сума од пари „во готово„, без да плаќам стан на кредит.
a kade ti e kukata?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Цената на станот не ја одредува побарувачката. Само погледни го апсурдот-ако во Шкуп има 30 000 (!) празни станови,
интересно е да се види од празните колку се купени (во друга сопственост освен на ко/инвеститорите). Оти ако е празен, не значи дека не е купен по некоја логика. Веројатно и општините немаат добри податоци. Кај синот "заклучиле" дека е празен па му пресметаа поголем данок.
Инаку да, зградите нови карши порта, барем 70-80% немат љуге внатре, темници, без ролетни и клими и никакво движење на станари.
Дел велат биле давани на компензација, не знам, на пазар3 не ги гледам да ги продавааат.
Од друга страна кога прашувавме за стан кај неколку фирми, рекоа уште во дупка им се купени, освен некои 10тина од 4-5 згради што прашувавме, а што не ни одговараа.
Контрадикторно е бар за муштерија, лаик како мене во тој сектор. Од една страна гледаш празни згради, од друга немаат стан на лагер.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
интересно е да се види од празните колку се купени (во друга сопственост освен на ко/инвеститорите). Оти ако е празен, не значи дека не е купен по некоја логика.
Инаку да, зградите нови карши порта, барем 70-80% немат љуге внатре, темници, без ролетни и клими и никакво движење на станари.
Дел велат биле давани на компензација, не знам.
Од друга страна кога прашувавме за стан кај неколку фирми, рекоа уште во дупка им се купени, освен некои 10тина од 4-5 згради што прашувавме, а што не ни одговараа.
Контрадикторно е бар за муштерија, лаик како мене во тој сектор.
Да, „празен стан„ не значи „непродаден стан„, јасно е тоа.

Компензацијата со станови, која се врши меѓу правните лица/субјекти, кои си должат „живи пари„ а ги немаат за исплата, е уште една причина за скокот на цените од становите, преку нивно преценување во обидот од правните лица да бидат „добитници„ при „пребивањето„ на долговите едни кон други.
Автоматски споено мислење:

Кога нештото нема економска логика, а и покрај тоа функционира, тогаш многу просто се објаснува со сива економска логика :)
Да си жив и здрав!...
Погаѓаш дел од проблемот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Во Скопје...се разбира, адресата не ја наведувам.
golemo e skopje... se sramis da si pospecificen ili strav te faka nekoj da kupi nesto u komsii pa da ripne kavadratot? :sneaky:

ne sfakam sto palamudis togas? uzivaj i ne zamaraj. ako si zadovolen od kade i kako zivees sto e problemot?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.853
Поени од реакции
63.604
интересно е да се види од празните колку се купени (во друга сопственост освен на ко/инвеститорите). Оти ако е празен, не значи дека не е купен по некоја логика. Веројатно и општините немаат добри податоци. Кај синот "заклучиле" дека е празен па му пресметаа поголем данок.
Инаку да, зградите нови карши порта, барем 70-80% немат љуге внатре, темници, без ролетни и клими и никакво движење на станари.
Дел велат биле давани на компензација, не знам, на пазар3 не ги гледам да ги продавааат.
Од друга страна кога прашувавме за стан кај неколку фирми, рекоа уште во дупка им се купени, освен некои 10тина од 4-5 згради што прашувавме, а што не ни одговараа.
Контрадикторно е бар за муштерија, лаик како мене во тој сектор. Од една страна гледаш празни згради, од друга немаат стан на лагер.
Нека си иде син ти да со лична карта(под услов да има сменето адреса кај што е новиот стан), и нека си направи корекција, за да не плаќа дупло данок на имот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
golemo e skopje... se sramis da si pospecificen ili strav te faka nekoj da kupi nesto u komsii pa da ripne kavadratot? :sneaky:

ne sfakam sto palamudis togas? uzivaj i ne zamaraj. ako si zadovolen od kade i kako zivees sto e problemot?
Младиќу,

ај батали советодавање од Острелија, за домашни македонски проблеми...благодарам.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
771
Поени од реакции
1.037
Mene mi e misterija dali sam si veruvas u ova so go pisuvas, ili ne vozis tuka da tepame muabet.
Hamburger i vo Germanija i tuka ima ista cena ako jades vo BKW tuka a tamu vo nekoe tursko geto.
Da se vratime na temata, ima logika toa so go zbori.Ripnaa dosta i trosoci i plati, parata izgubi vresnost pa normalno e toa da se odrazi vo sekoj sektor. It e relativno mala brojka na vraboteni za da vlijae tolku, nebitno e dali zemale iljada ili dve.
Za realnata cena, sva srekja ne ja odreduvas ti. Zaso nekoj bi go dal ispod cena, kje go dade kolku mozhe pivisoko.
Zatoa ima nad 50000 aktvini oglasi za stanovi na grad od 600000 ziteli, ti pak da se kontras na temava ili ne fakt e deka e dojdeno do moment na precetenost na vredonsta na stanovite sporedeno so prosecnite primajna na eden MAKEDONSKI gragjannin. Maknimiseskurca
 

Kajgana Shop

На врв Bottom