Среќа

Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Дали постои апсолутна среќа?
Постои, ја има во Прекрасен Нов Свет од Алдус Хаксли. Се праи тоа со доволно дрога, промискуитет, спорт... Ама проблемот е во тоа што човештвото не се стреми само кон срека, туку и знаење, и убавина.
Овие три работи не одат заедно, страсниот спознавач откривајки ја вистината не се срекава со најсрекни спознанија(моменти), а убава музика е онаа која ке те дирне длабоко(пр. блуз), што е чист производ на несреќа(болка). Апсолутно срекните луѓе не созреваат емоционално, или не созреваат воопшто. Пример за тоа се наркоманите. Муабетов е напраи избор дал срека, дал уметност, дал наука ќе биде?
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
sreka moze da bide samo ona sto nie go sozdavame nemozat da bidat ni predmeti ni luge tuku kako nie gledame na niv i togas gi sozdavame custvata SREKATA mozeme da ja sozdademe samo nie samite nikoj nemada ni pomogneza toa
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Според мене среќни се тие шо знаат да ги ценат нештата во вистинскиот момент,а не откога ке ги изгубат.На оние на кои што им треба малку и го сфакаат значењето и на она што го имат. Среката е чувство,не е постојано,и тоа е нормално...Токму така треба и да го прифакаме во различни моменти.Со знаење дека "после дожд следува сонце"
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Идниот граѓанин на Бутел во прегратка на илузијата.
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Нема среќа,само серија на настани во твоја корист!
 
С

Сатори

Гостин
Дали постои апсолутна среќа?
Постои, ја има во Прекрасен Нов Свет од Алдус Хаксли. Се праи тоа со доволно дрога, промискуитет, спорт... Ама проблемот е во тоа што човештвото не се стреми само кон срека, туку и знаење, и убавина.
Овие три работи не одат заедно, страсниот спознавач откривајки ја вистината не се срекава со најсрекни спознанија(моменти), а убава музика е онаа која ке те дирне длабоко(пр. блуз), што е чист производ на несреќа(болка). Апсолутно срекните луѓе не созреваат емоционално, или не созреваат воопшто. Пример за тоа се наркоманите. Муабетов е напраи избор дал срека, дал уметност, дал наука ќе биде?
Не ми се верува дека некој можел ова воопшто да го напише...:tapp::tapp::tapp:
Наркоманите за тебе се апсолутно среќни луѓе???
Хелоооууууу...познаваш некој наркоман?
Ти делува среќно?
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Простите и глупавите се апсолутно среќни,не се замараат со поголеми проблеми од тоа шо ке јадат денеска!
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...srekata e sostojba na umot, ako nekoj ima se sto nekoj drug ima a ne e zadovolen so toa sto go ima, e nesreken,i obratno nekoj ima mnogu pomalce od "nesrekniot", sto go navedov kako primer pogore a e sreken i so toa sto go ima...taka da srekata e sostojba momentalna na umot...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Според мене среќата е еднаква на

Среќа = P + (5E) + (3H)

P -Карактерни особини (нашиот поглед на животот, еластичност и приспособливост)
E - Егзистенцијални потреби ( пари, здравје, пријатели)
H - Вредноста од повисок ранг (чувство за хумор, самодоверба и слично)

Среќата не е целосна ако само едното е присутно, додека не се присутни сите елементи од равенството тогаш неможе да се зборува за комплетна среќа туку привремена, момент непотполен.
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Според мене среќата е еднаква на

Среќа = P + (5E) + (3H)

P -Карактерни особини (нашиот поглед на животот, еластичност и приспособливост)
E - Егзистенцијални потреби ( пари, здравје, пријатели)
H - Вредноста од повисок ранг (чувство за хумор, самодоверба и слично)

Среќата не е целосна ако само едното е присутно, додека не се присутни сите елементи од равенството тогаш неможе да се зборува за комплетна среќа туку привремена, момент непотполен.
Се сложувам, но на сето ова додади ја и среќата на твоите најблиски и списокот ќе биде потполн. Јас сум се чувствувам многу среќно кога можам да направам среќен некој што ми значи, па и некој кој не го познавам.

ЗА СРЕЌАТА



Си бил еден многу учен човек кој целиот свој живот барал да дознае што е тоа среќа и како тоа едни се среќни, а други не. Овој човек талкал по светот и разговарајќи со луѓето дознавал за нивните вољи и невољи. Кога разговарал со ковачот овој му рекол дека тој е најсреќен кога печката е добро загреана а металот вжештен бидејќи така работата му била песна. Учителот пак му кажал дека за него среќа е кога сите ученици се на број, седат мирни во своите клупи и ги слушаат неговите предавања. Војникот бил среќен кога ќе се врати жив и здрав од некоја војна и кога на прагот од неговата куќа ќе ги здогледа своите најмили. Селанецот бил среќен кога жетвата е добра, и така секој си имал свои моменти на среќа и радост. Но никој не можел да му одговори на нашиот мудрец што е всушност среќата и од каде таа потекнува, бидејќи тоа што едни ги правело среќни други ги правело несреќни или воопшто не ги интересирало. Така талкал по светот и го барал одговорот на ова прашање. Еден ден одејќи по еден запуштен друм сретнал еден просјак. Просјакот бил многу стар и изнемоштен облечен во извалкани и испокинати алишта. Тој се сожалил на бедникот и подзастанал па го прашал старецот:
-Старче, да не си жеден или гладен имам малку леб, сол и вода во торбата па можеме да ги поделиме.
Старецот со драго срце прифатил, па седнале покрај друмот да го поделат оброкот, а овој по своја навика веднаш почнал да го прашува просјакот дали знае што е тоа среќа и од каде таа доаѓа. Старецот прво го изел својот дел од оброкот, па откако ја изгасил жедта почнал да зборува.
-Да, рекол, -можам да ти одговарам на тоа прашање бидејќи јас еднаш знаев што е среќа. Пред многу години кога бев млад, во моето село живееше еден стар мудрец за кого велеа дека знае се и дека може да зборува директно со Бога, па затоа и да ја предвиди иднината. Јас отидов еднаш кај овој мудрец за да го запрашам каков ќе биде мојот живот, на што да се надевам. Обичај беше кога ќе се отиде кај стариот мудрец да му се однесе нешто да прикасне. Кога пристигнав кај него го поделивме она што го бев понел со себе во мојата торба, па тој почна да ми зборува.
-Ти млад човеку ќе имаш долг живот, ќе видиш многу работи во животот и многу ќе научиш, но вистинската среќа ќе ја сретнеш токму пред крајот на твојот живот!
И навистина прошетав многу земји и запознав многу луѓе во мојот живот. Бев на места каде не одат многумина, научив мудрости кои не можеш да ги научиш никаде, заработив големо богатство и живеев господски живот, лоша судбина ме најде па останав на овој запуштен друм и сигурно ќе умрев од глад да не поминеше ти. Кога те видов веднаш се сетив на зборовите што стариот мудрец ми ги кажа, а кои тогаш не ги разбрав. Вистинската среќа синко, среќата која може да ја врати младоста и силата барем за момент доаѓа и може да се спознае само во моментите на нај голема беда и несреќа, и токму од тука таа потекнува. Кога на човек му е убаво во животот тој среќата не ја ни приметува, сепак таа е присутна и го храни човековиот дух, го тера да стане. Но, кога неа ќе ја снема кога на нејзино место ќе се појават невољата и бедата дури тогаш човекот приметува дека му фали онаа движечка сила во животот која го тера напред и му дава надеж. Ете тоа е вистинската среќа умен и добар човеку, а единствениот начин да ја спознаш во нејзиното вистинско светло е пат трновит и стрмен, тежок за одење каков што беше мојот.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Душевен мир особини?
Глупост и простодушност,незаинтересираност и незнаење,смртна постела и сигурност.

Што е среќа?
Среќа е кога не стигнуваш до тој момент во главата за да си го поставиш ова прашање.

Дали парите се среќа?
Да.Ама само ако ги цениш.
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Jas razlikuvam dva tipa na luge.
1-:vozbud: luge koi mozat da se raduvaat na mali nesta
2-:nenene: luge koi NE mozat da se raduvaat na mali nesta

I spored moe mislenje prviot tip se luge koi se srekni i imaat pocuvstvuvano sreka...
Dokolku vtoriot tip na luge nikogas ne se srekni i zadovolni, pa duri ni koga ke go dobijat toa sto go sakaat.
Bidejki zad sekoja cel postoi nova...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Работата и проблемот со твојот резон LONELY ANGEL е што повеќето големи луѓе кои го придвижиле светот го направиле тоа како плод на своето незадоволство, несреќа, фрустрација.

Недостигот движи. Ако гледам јас убаво, радост во тоа што ми е дадено како ќе стапнеше оваа раса на Месечината? Куп луѓе да се тркаат со друг куп луѓе до една голема карпа делува банално ама расата ни зависи од такви трки.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Jas razlikuvam dva tipa na luge.
1-:vozbud: luge koi mozat da se raduvaat na mali nesta
2-:nenene: luge koi NE mozat da se raduvaat na mali nesta

I spored moe mislenje prviot tip se luge koi se srekni i imaat pocuvstvuvano sreka...
Dokolku vtoriot tip na luge nikogas ne se srekni i zadovolni, pa duri ni koga ke go dobijat toa sto go sakaat.
Bidejki zad sekoja cel postoi nova...

Znaci imame luge koi se pomiruvaat so sudbinata i toa sto im se slucuva go narekuvaat sreca

i imame luge koi ne se pomiruvaat i se borat za svojata srecha


Ima vistina vo tvoeto navistina

no ima izreki

rodi me srecen majko i frli me na buniste

i ima

sedi doma i cekaj da ti se sluci srecata ( sto za mene ne e opcija nikogas ne bila )

sto bi izbrale kako pat kon srecata ?


Mada srecha ko srecha e navistina vo namaluvanje na zelbite i kolku i da se trudime da ja brkame sekogas ke bide eden cekor pred nas. Srecata se slucuva toa e fakt no pametno e da se stavime vo situacija da ni se sluci ...

Ne moze da bide coek dobitnik na loto ako ne uplati ( ne se stai u situacija ) toa sakav da kazam
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
da mnogu.. pa bev uu takvi krugovi... ne sum bil bas narkoman ama blisku taka da mome sreken si koga si idrogiran i dobro ti e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom