Среќа

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Strekni se lugeto koj sakaat da se strekni.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Site luge se srekni i nesrekni vo odredeni momenti. Sreka kako sreka sekoj covek sam si ja pravi (pomalce ili poveke) na sekoj mu se pruzaar sansi vo zivotot ... samo e prashanje dali ke ja prepoznaesh i ke ja iskoristish taa shanssa ili ne. Onie shto ja iskoristile taa dadena shansa najcesto vikaat deka se srekni.
A kako sreka (gromod vedro nebo) ne veruvam deka postoi!
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
среќни се луѓето што знаат да сакаат
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Srekata I ljubovta sekogas se vo par!!Toj par ne se kupuva ni se prodava...zA dzabe ne e kazano deka centarot e tamu kaj sto si ti..A ti si samiot sozdatel na centarot vo koj se naoga i samata sreka..Srekata ja socinuvaat sitnici koi ni pricinuvaat neverojatno zadovolstvo..Gi obozavam sitnicite:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Srekjata se dostignuva vo zavisnost od eden zakon i 4 paradoksa (od koi eden se pojavuva vo dve verzii):

Okrent's law - The pursuit of balance can create imbalance because sometimes something is true.

Abilene paradox: People can make decisions based not on what they actually want to do, but on what they think that other people want to do, with the result that everybody decides to do something that nobody really wants to do, but only what they thought that everybody else wanted to do.

Paradox of hedonism: When one pursues happiness itself, one is miserable; but, when one pursues something else, one achieves happiness [happiness is often naively equated with pleasure which creates the paradox of hedonism].

Paradox of Denial: How can one accept oneself as one is, if one is not the way one thinks one should be? Yet, how does one effectively change oneself without accepting oneself as one is, and working from that?

Socratic Paradox: One can never knowingly choose the lesser good or willingly do the wrong thing.

Abilene paradox (2): A group of people often has to decide against its own interests.

Simpson's paradox: An association in sub-populations may be reversed in the population. It appears that two sets of data separately support a certain hypothesis, but, when considered together, they support the opposite hypothesis.

Ko razume - shvatice. :))
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Vidi Misirkov za srekja ne ti treba nekoja filozofija. Srekja e toa shto tebe ti dava dusheven mir i pravi da se chuvstvuvash srekjen. Vakvi "paradoksi" ne se potrebni i koj ne go "poednostavi" patot do srekjata so lista od prioriteti koi nego go pravat srekjen- kje si go tupi vaka cel zhivot i nema da oseti kako pominal istiot.
Srekjata za sekogo e razlichno neshto (mnogu pati sum povtorila). Nekoj saka da maltretira i toa go pravi srekjen, nekoj saka da saka i da bide sakan i toa go pravi srekjen, nekoj saka da ima deca i misli deka decata se najgolemo bogatsvo, nekoj saka da izlaga sekojdnevno i da se prai letva, nekoj saka mnogu pari- nekoj saka raboti koi ne se kupuvaat so pari...

Koga dve lichnosti koi se zaedno imaat isto poimanje za srekjata i ist sistem na vrednosti - e toa e patot do VISTINSKATA SREKJA!
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Misirkov напиша:
Ona sto najmnogu go sakam, reklo mecheto Vini Pu, e koga sakalo da jade med, i taman da izede edna lazhicka, kje zastanelo da podrazmisli.

Da jadesh med e Mnogu Dobra Rabota (MDR)! No onoj moment pred da pochnesh da jadesh i "podrazmislish" e malku podobar od MDR, samo Vini ne znaelo kako da go nareche! ;-)

P.S. Spored Tolstoj, ako sakas da bides srekjen - bidi!
Убаво кажано и потполно се сложувам со тоа.Некој кажал ни пеколот не е толку црн а ни рајот не е толку светол,што значи среќата е индивидуална работа,се зависи од начинот на кој ние ги доживуваме нештата.Има луѓе кои ги познавам кои буквално во животот имаат "од пиле млеко" а сепак цел живот се жалат и кукаат како ништо не им чини,и како е се тапа (некој од форумов ќе се препознае во описов),додека пак,познавам луЃе према кои животот не бил толку дарежлив,напротив малку суров,кои сепак научиле да ги ценат вистинските работи во животот,и кои за себе тврдат дека се неизмерно среќни...што значи среќата е секаде околу нас,и во најмалите нешта и случки во животот,и само од нас зависи колку ќе ја доживееме.И ќе повторам LA VITTA E BELLA
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
koga sum nesrekna samo togash ja zabelezuvam srekata
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
:toe: kolku si sreken pak zavisi od samata licnost.moze i sitnici da te pravat sreken,i togas si cesto sreken bidejki umees da se raduvas,a ako ne umees, togas i koga ima zosto da si sreken ti si nesreken.
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Среќа ќе да е само вистинска и длабока среќа. Внатрешен мир. Спокојство. Да знаеш дека си по вистинскиот пат, да се најдеш вистинскиот ти и да ја живееш својата суштина.
"Малите среќички" ни го прават повозбудлив животот, но не се тие пресудни за нашата вистинска среќа

Друго мислам дека и тагата и сите емоции и проблеми можат да бидат пропратни и предизвик за среќните луѓе. Битно е основата да е чиста, да си во суштина среќен.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Среќни се луѓето што сакаат и што се сакани,среќни се они кои знаат да уживаат во животот и не се замараат за секоја ситница,среќни се оние кои имаат фамилија,пријатели и луѓето кои знаат што сакаат..барем според мене..но сепак животот е полн со проблеми и не е секогаш сончево,некад има и облаци....
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Crazy in Love напиша:
Среќни се луѓето што сакаат и што се сакани,среќни се они кои знаат да уживаат во животот и не се замараат за секоја ситница,среќни се оние кои имаат фамилија,пријатели и луѓето кои знаат што сакаат..барем според мене..но сепак животот е полн со проблеми и не е секогаш сончево,некад има и облаци....
I jas mislam deka e taka:helou:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Iris напиша:
Koi osobi mozhat da recat deka imaat dusheven mir i vnatreshna srekja?
Shto e srekjata?
Parite ne go usrekjuvaat covekot!

Shto mislite vie? Koi se osnovnite uslovi za dolgorochna srekja i spokojstvo?
Е вака,прашање број 1-една личност може да рече дека има душевен мир и внатрешна среќа(мислам дека овде се работи за ист поим,само кажан со поинакви зборови)кога е во хармонија и со душата,и со телото,кога е задоволен од некоја работа што ја постигнал и гледа дека и околината го поздравува тоа.Да имаш душевен мир значи да си ги подмирил сметките со онаа работа наречена совест,кога знаеш дека сите нешта во животот те исполниле до последниот здив,кога знаеш дека ќе умреш со насмевка на лицето,и твоите најблиски ќе бидат тука во оние моменти на радост и тага.

Прашање број 2-Среќа ти е апстрактен поим,не може да се види,да се допре,тоа е чувство на задоволство,својствено за секое живо суштество на планетава.Никогаш не можеш да речеш-ете денес бев комплетно среќен.Кога ќе подразмислиш малку,секогаш нешто фали.Комплетна среќа според мене не постои,а и многу среќа не е на арно:)После се некако се враќа како бумеранг,и тоа двојно.

Прашање бр.3-да,парите не се мерка за среќа.Можеби ќе звучи изветвеано и банално,ама што ќе ти се пари,кога тонеш од осаменост,нема никој кој те сака поради тоа што си,а не поради сметката што ја имаш во банка,боледуваш од болест што ниедна сума не може да те поврати во живот.Тоа е навистина бедно.Не велам дека без пари се може,но...тоа не е се на светот.

А тоа дали ги знам условите за долгорочна среќа и спокојство-не баш:)Да има некоја формула за среќа и спокојство,кој не би сакал да ја примени?Бидете искрени прво со себе,а потоа со другите,тоа е клучот до спокојство.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ја немам среќа
да имат наградна игра прогонство во сибир гарант ја ќе ја добијам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom