Среќа

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.639
Поени од реакции
10.086
Буразеру. Среќа е да седнеш веќе едншка у живото и да научеш да медитираш (For Budhas sake) и да увидеш дека нема свесни и потсвесни желби. Сите желби се потсвесни, извираат од потсвеста, ама ние после само свесно ги модерираме.

Иначе среќа е кога немаме желби, кога го прифаќаме и живееме животот таков каков што е у потпуност.
(Знам, теоретски љубав лепо звучи, малчице је друкшије у пракси) али веќе е јасно шо ја предизвикува несреќата кај сите нас. - Желбите.
@Киндер У право си. Среќа не постое надвор од нас.
---Одрицањем свих жеља долази до њихових испуњења.--- Зен узречица.
Не мора да си седнат за да медитираш, мене на пример додека трчам ми е најсоодветно :)....тоа е друга тема.

Да, Буда нели и неговите 4 племенити вистини, да немаш амбиции(жед, thirst) беше таа. Види...она што Буда не го знаел тоа време е филмот, иако може имало некои форми на театар во Индија и бил запознаен со глума и сценарио.
Можеш да пробаш да буричкаш по потсвеста и да бараш причини зошто и како ти се случува тоа што ти се случува. Не верувам дека и за милион год. ќе успееш да ги пронајдеш сите "тајни". Затоа што тука се кријат милиони години и милиони животни искуства. Целата твоја конструкција сегашна е склоп од сите тие животни искуства, секоја клетка од тебе. Дури и раѓањето на ѕвездите се наоѓа негде во некои делови на твојата потсвест.
Зошто да се откажуваш од амбициите?
Патот до среќата уствари лежи во спознанието на твојата ултимативна природа, дека ти си Brahman и дека се ова е игра(филм). Во таа ситуација се поставуваш над случувањата....како орелот над бурата. Страдањата завршуваат не кога ќе се откажеш од амбициите, туку кога ќе ги прифатиш истите како дел од филмот.
Еве ти буразеру....еден поклон од мене.
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
6
Важно е да се прави разлика меѓу поимите мир и среќа. Мир ми е поим кој ја опфаќа важната дистинкција меѓу нас луѓето и другите цицачи. Среќа ми е обична емоција куп на хормони, на исто рамниште ми е со останатите емоции како тага пример, само среќата е попријатна, и служи како наркотик и не' отргнува од мирот.

Лесно е да го живееме животот на ауто пилот, со наведната глава и нељубопитна послушност кон наметнатите општествени правила. Роди се, одржи се жив, биди робот, живеј со мислите заглавени во иднина, преживувај до следниот момент што ќе те наполни со среќните хормони (без разлика дали ќе е петка на училиште, дечко, пари, кафиња со други луѓе, имање деца и слично).

Во меѓу време ако те прочешкаат егзистенцијалните прашања зошто сум како сум, можеш површински и краткотрајно да ги задоволиш со одговорите тука сум - за да ги исполнам амбициите - за да имам семејство кое го сакам - за да правам јога - за целта да ја најдам во вера, во човек кој ќе го сакам .. Но мирот не е цел, не е светлина на крај на тунелот, мирот од првиот миг на нашето постоење до последниот го има на истото место - во самата наша душа.

Мирот е внатрешен и него не го наоѓа ниедна религија ни источна ни западна, ниедна практика, режим на исхрана, ниедна литература, ниеден друг човек, ниеден предмет. Мирот е во нас во нашата душа, само потребна е доволна самољубов и самосознавање за да го прифатиме дека е тука, да си кажеме сами на себе дека се слушаме, се сакаме и сме тука нема по што да трагаме сѐ е тука во нас. :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
184
Поени од реакции
126
...на човекот му е потребна среќа исто толку колку и несреќа,исто толку успеси колку и неуспеси,исто толку омраза колку и љубов...за да осознае дека среќата е нашиот животен пат
...ниеден човек на светот не е створен да оди по тој пат сам...самотијата и изолацијата ствараат "пајажина" од фантазии и самоубедувања за мир и душевен спокој
...само интеракцијата со сето она што ни се случува и не опкружува ги дава вистинските насоки кон еден исполнет и среќен живот
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
618
Поени од реакции
641
Имал некој многу "среќа" штом добил седумка на лото вредна 31.165.143,00 денари.

Но прашање е дали ќе биде објавено името и презимето и фотографија на "среќникот".

Се некако имаме срамежливи "среќници добитници" на лото седумките во државава.
Само лани објавија име, презиме, фотографија и адреса на ланскиот добитник на седумката.
 
Член од
17 август 2020
Мислења
509
Поени од реакции
500
Имал некој многу "среќа" штом добил седумка на лото вредна 31.165.143,00 денари.

Но прашање е дали ќе биде објавено името и презимето и фотографија на "среќникот".

Се некако имаме срамежливи "среќници добитници" на лото седумките во државава.
Само лани објавија име, презиме, фотографија и адреса на ланскиот добитник на седумката.
Тоа би требало да е доказ за местење? :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
618
Поени од реакции
641
Тоа би требало да е доказ за местење? :)

Не би требало да е доказ.

Ама реално нека се помачат од лотарија и нека си најдат некој кој ќе прифати фиктивно да глуми дека е добитникот.
Нека вложат труд во далаверите, а не со оние соопштувања за јавноста: Добитникот дојде во зградата на лотарија но инсистираше да остане анонимен.

Нема во вакви матни држави и времиња простор за анонимност, ако некој сака анонимност нека си живее на некое недостапно место на планина изолиран од цивилизацијата.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.499
Поени од реакции
2.412
Темава е во филозофија и психологија дефинитивно не се мисли на среќа онаа коцкарска.
 
На врв Bottom