Средношколски протести

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Сосема непотребно е да се форсира математика и да се става на ниво на мајчин јазик.
Едно решение е приемен испит на факултетите, или пак самите факултети при избор на студенти да го стават Математика како задолжителен предмет за упис на истиот факултет.

Една убава реченица се врти низ интернетот, дека се уште чекаме кога ќе ни притребаат интегралите во животот...

Дајте бе, наместо да се ослониме кон она што ни е потребно за таа насока на која си се одлучил да се усовршиш, нас беспотреба не трупаат со некои работи кои поприлично брзо се забораваат или се учат колку да се поминат...

Цел образовен систем ни е за менување, овој протест е оправдан, али го чекам денот кога ќе се протестира за суштински промени во образовниот систем и целосна промена на истиот...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.080
Поени од реакции
19.916
Подобро нека посветат внимание на она што имаат желба а не на она што мораат.
Чист пример за ова ти е сегашната директорка на Јаху Мариса Мајер, на времето прва работна позиција (во Гугл) таму и била програмер ама не ја бивало - со месеци пробувала да развие нешто што друг програмер го развил за многу пократно време. По тоа се префрлила на маркетинг каде што била доста успешна, е сега што е поентата оти го пишувам ова ? Бидејки неможе секој да го биде за се, ете она не била баш најдобра во програмирање ама затоа и одело маркетинг така да на некој ученик ако не му оди математика може му оди право па поарно на тоа нека се посвети.
Многу јасно тоа. Не за џабе велат: со сила убавина не бидува.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
zadolzitelna matematika ke polagaat i u umetnicko?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Си протестираат децата зашто знаат дека не знаат.
Не е ни нивна вина тоа што не знаат реално.
Кај мене во средно добиваа 4ки, а за двојки не знаеја математика, просто неписмени во тој дел, -2 и +5 не знаеја да соберат. Да не им руши просек со другите исто напумпани оценки де.
Тоа е она што не чини, а што во глобала не е вина на децата, зашто да ги фати професорите од кец да не ги мрднат, ќе видиме дали нив ќе ги фатело инат да не учат.

Од факултет пак, од онаа проста математика што ја имаме во прва, пола од факултетот ја влечат со години, што е исто мизерија. А на тестирања кога се оди за пракса/работа, буквално дипломирани студенти паѓаат на најобични математички работи, ко тоа погоре, равенки со две непознати, општа логика, корени и степени.

Протестов го оправдувам, зашто ко што пишав, децава се математички неписмени (повеќето), зашто никој не се замара ни да ги научи и оцени ко што треба.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не треба само Струмичките матуранти да протестираат, туку сите во земјава. Кај екстерно, кај матура, кај дополнителни испити......, па сега и математика на матура. Во суштина незнам зошто воопшто се полага матура.

Наводно ако положиш матура потврдуваш дека имаш знаење..... како да не. Тој што има врски и без знаење ќе положи. Ама тоа е, мора некако на човека да му се земат парите...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Сосема непотребно е да се форсира математика и да се става на ниво на мајчин јазик.
Едно решение е приемен испит на факултетите, или пак самите факултети при избор на студенти да го стават Математика како задолжителен предмет за упис на истиот факултет.

Една убава реченица се врти низ интернетот, дека се уште чекаме кога ќе ни притребаат интегралите во животот...

Дајте бе, наместо да се ослониме кон она што ни е потребно за таа насока на која си се одлучил да се усовршиш, нас беспотреба не трупаат со некои работи кои поприлично брзо се забораваат или се учат колку да се поминат...

Цел образовен систем ни е за менување, овој протест е оправдан, али го чекам денот кога ќе се протестира за суштински промени во образовниот систем и целосна промена на истиот...
Ама не им бараат интеграли.Математиката што се полага на матура е онака основна,да се покаже знаење за логика,геометрија и базични математички операции.Сметам дека секој треба да знае да го положи тоа.
И мислам дека математика може да му иде на секој ако има кој да го насочи,али кај нас професорите што предаваат природни науки 90% се тешки морони без желба да ги научат учениците туку само ги оценуваат.Ради ова математика на екстерно ќе има катастрофални резултати(иако не треба да биде така).
 
D

Daedalus

Гостин
Реално, претеруваат овие со тестовите.
Прашањата и задачите по математика не се проста алгебра или основна тригонометрија/геометрија и не, не е брука некој да не знае да дели/множи, собира/одзема на 18 години...
Задачите се комплицирани, тоа бара талент, со дарба за сфаќање на математика се раѓаш, не се стекнува тоа, кутриве деца не знаат главата кај им е, цел живот обврски и маки, пушење грас у двор...
Овие па земале, математика им дале да полагаат, на кој му треба математика у живот, за што ти користи математиката, на леб се мачка? :cautious:
Ја сум да се укине уопште ко предмет, па тие бубалиците и гиковите нека си решаваат задачи, нека не замараат, ок?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ама не им бараат интеграли.Математиката што се полага на матура е онака основна,да се покаже знаење за логика,геометрија и базични математички операции.Сметам дека секој треба да знае да го положи тоа.
И мислам дека математика може да му иде на секој ако има кој да го насочи,али кај нас професорите што предаваат природни науки 90% се тешки морони без желба да ги научат учениците туку само ги оценуваат.Ради ова математика на екстерно ќе има катастрофални резултати(иако не треба да биде така).
Не ми треба геометрија, ама баш ич... Не верувам баш дека е најосновна кога и добри математичари одат на спремање па едвај вадат 4ки, не па на некој што не му оди...
Математиката и јазикот не се учат на памет па секој да може да ги научи, потребен е и талент.

Во работата (економист) ниту еднаш не ми притребале некои од тие работи, не па оние што се одлучиле за филолошки факултет на пример. Доволно е да имаш малце логика и да знаеш да користиш компјутер/ексел и тоа е тоа....
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
264
Поени од реакции
394
Ја сум да се укине уопште ко предмет, па тие бубалиците и гиковите нека си решаваат задачи, нека не замараат, ок?
Ako некогаш се укине како предмет,тогаш ќе протестираат против некој друг предмет,се додека и тој не се укине и така натаму...:D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
На, што им пуштам на децата во основно за да се оттргне тоа „шо ќе ми е математика глупости“ итн. и покрај тоа што предавам друг предмет, кој не би постоел без математиката. Hint, hint.


Математиката е основа на животот и се околу него. Математиката е убавина.
Yeah, sometimes there's a bunch of too advanced crap in it that you'll probably won't need but поентата е да размислуваш, поврзуваш, сфаќаш и ти текнуе.
Уште во нејзината основа е единствена која има rewarding чувство.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Реално треба да има математика задолжително само при некакви приемни испити кои би се вовеле во технички факултети, математички и компјутерски системи. Од друга страна, математиката нема да ја разбере со протести, него со отварање на збирка задачи и решавање додека не ја засака. Друг начин нема. Ни на мене не ми "одеше" математика, и седнав, вежбав и резултатите си дојдоа сами по себе. Јас колку сум учил непотребни предмети неповрзани со мојата специјалност на факс, не се свесни. Штом сум можел јас а и многу други, можат и тие.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Не знам дечки... јас мислам сите предмети да ни ги бапнат на матура, па куд пукло - да пукло. :D
А и не ме чуди за неколку години и така да биде. :D
Ако гледаме од таа гледна точка, па сите предмети се важни на некој начин, не само математиката...
Видов на претходните страници, некакво споредување со Словенија. Ај тогаш и останатото да го споредиме, не само матурата. :D

Не, озбилно. Јас не бегам од тоа дека општо, благе везе си немаме од математика и дека тоа е наша вина. Али секогаш некој друг ни е крив, нели? Ќе си ја префрламе само од еден на друг вината и така до бескрај. :icon_mrgr: Мојата генерација првпат ја фаќа задолжителнава математика и нормално дека сум против. Четири години, четири професори ми се сменија. И така кај пола од нив си учев, кај пола од нив нејќев да учам. Океј, некои и не би ги нарекла професори.
И ај да не вадам изговори, кога и така и вака се стварно глупи. Ако сме сакале да научиме, ќе сме научиле до сега. Едноставно против сум, јасна е причината зошто.
И тоа е тоа, крај на приказната. :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.910
Си прошетаа дечките си викаа на цел глас САКАМЕ ПРАВО НА ИЗБОР го блокираа со маршот сообаќајот пола саат и то је то.
А ова со матурата е жива смешка бе не знам што не се укине.Сами знаеме сите што ја миневме како функционира односно ако имаш среќа со тестаторот и со тие што си во училницата си на коњот.Еве пример јас полагав социолигија тестаторот не ми даде глава да мрднам имав 4 на матура иако бев одличен по тој предмет а црепот во друга училница не знаеше што материјал се учи имаше 5ка од што му даваа да си шете и да препише од одличните ученици.Нека се воведат приемните на факултет и да се прекине овој циркуз бар за мене наречен матура.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Треба да полагаат, аман со линијата на помал отпор. Не мора ова, не мора она.. Епа што мора бе? Средно да се завршува колку да се рече дека е завршено? Македонски и математика се Најосновни предмети. Најосновни. Ако после 4 години не знаеш за една двојка, треба да си останеш во средно.

Инаку математика се учи 4 години во гимназиите, за стручните училишта ваљда ќе адаптираат, не може да полагаат материјал кој не им бил предаден?
Не викам дека не е битна математиката in general, али не мислиш дека се доволни оценувањата во текот на тие 4 години учење во средно? Која е и целта да се има тоа на матура, што е толку посебна и математиката и матурата? Пошто според твоево испаѓа дека ако нема математика за матура, тогаш е исто како децата да не знаат математика. Џабе било тоа учење? Учениците повеќе ќе учат за матура од страв да не им спушти тоа просек? И што ако се запишеш на нешто што нема благе везе со математика, по која логика ако не знаеш толку математика, тоа да биде пресудно врз бодовите од матура, кои пак ќе ти бидат пресудни за упис на факултет? Едно е Македонски јазик, каде самата настава се одржува на Македонски, друго е Англиски каде веќе не постои работа во која не е вклучен истиот, а сосема трета и (во споредба со овие) небитна работа е математиката. Осум години основно и четиро години средно е сосема доволно за било каква работа чиј примарен фокус не е математиката, матурата не прави никаква разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom